Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výživné

08.02.2014

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Jsem ve 4. měsíci těhotenství, s otcem dítěte jsme se rozešli. Nedávno změnil zaměstnání a do smlouvy si nechal napsat mnohem menší příjem, než ve skutečnosti dostane. Firma mu do smlouvy napsala jen 10.000, ale slíbili mu 20.000 + prémie. Dále má bývalý přítel vedlejší příjem, jezdí jako taxikář ve firmě svého známého, ve smlouvě má opět uveden mnohem menší příjem, než který si vydělá. Z čeho bude vycházet soud při určování výživného? Lze nějak u soudu dokázat kolik si přítel opravdu vydělá nebo se budou alimenty vypočítávat z údajů uvedených v jeho pracovních smlouvách, přestože nejsou pravdivé? Moc děkuji za odpověď. S pozdravem

Dobrý den.
Výživné je upraveno v (novém) občanském zákoníku (zák. č. 89/2012 Sb., v platném znění) v § 910 a násl.
Pro určení rozsahu výživného jsou rozhodné odůvodněné potřeby oprávněného (dítěte) a jeho majetkové poměry, jakož i schopnosti, možnosti a majetkové poměry povinného (rodiče). Při hodnocení schopností, možností a majetkových poměrů rodiče je třeba také zkoumat, zda se nevzdal bez důležitého důvodu výhodnějšího zaměstnání či výdělečné činnosti nebo majetkového prospěchu, popřípadě zda nepodstupuje nepřiměřená majetková rizika. Dále je třeba přihlédnout i k osobní péči o dítě.

Životní úroveň dítěte má být zásadně shodná s životní úrovní rodičů. Neprokáže-li v řízení o vyživovací povinnosti rodiče k dítěti, rodič řádně své příjmy předložením všech listin a dalších podkladů pro zhodnocení majetkových poměrů a neumožní soudu zjistit ani další skutečnosti potřebné pro rozhodnutí zpřístupněním údajů chráněných podle jiného právního předpisu, platí, že průměrný měsíční příjem rodiče činí pětadvacetinásobek částky životního minima jednotlivce podle jiného právního předpisu.
Soud tedy bude při rozhodování vycházet z výplatních pásek otce dítěte, nikoli z příjmu uvedeného ve smlouvě. Pokud otec nebude spolupracovat při zjišťování jeho příjmů, bude soud vycházet z průměrného měsíčního příjmu ve výši pětadvacetinásobku životního minima jednotlivce (t.č. 3 410 Kč).
Pro úplnost dodávám, že zákon též upravuje výživné a zajištění úhrady některých nákladů neprovdané matce, a to v § 920 cit. předpisu. Není-li matka dítěte provdána za otce dítěte, poskytne jí otec dítěte výživu po dobu dvou let od narození dítěte a přispěje jí v přiměřeném rozsahu na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Soud může na návrh těhotné ženy uložit muži, jehož otcovství je pravděpodobné, aby částku potřebnou na výživu a příspěvek na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem poskytl předem. Soud může rovněž na návrh těhotné ženy uložit muži, jehož otcovství je pravděpodobné, aby předem poskytl částku potřebnou k zajištění výživy dítěte po dobu, po kterou by ženě náležela jako zaměstnankyni podle jiného právního předpisu mateřská dovolená, tj. při narození jednoho dítěte po dobu 28 týdnů.

Dobrý den, děkuji vám za odpověď ohledně výživného na dítě. Ještě bych se chtěla zeptat kdy mám podat žádost k soudu o výživné na neprovdanou matku? Jsem ted ve 4. měsíci těhotenství. Děkuji

Dobrý den.
Pokud budete požadovat, aby otec dítěte částku potřebnou na výživu a příspěvek na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem poskytl předem a/nebo aby předem poskytl částku potřebnou k zajištění výživy dítěte po dobu, po kterou by ženě náležela jako zaměstnankyni podle jiného právního předpisu mateřská dovolená, je třeba návrh podat v době těhotenství (viz text zákona … „na návrh těhotné ženy“). Pokud finance předem požadovat nebudete, lze návrh podat i po narození dítěte. Výživné pro neprovdanou matku a úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem lze přiznat i nazpět, nejdéle však dva roky ode dne porodu.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.