Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: ukončení pracovního poměru

02.02.2014

Dobry den,
Pred nastupem na MD jsem byla zamestnana. V cervnu budou synovi 3roky,coz je doba,po kterou mi zamestnavatel drzi pracovnh misto. Behem RD jsem zmenila jeji delku z puv. tri let na ctyrletou variantu. Dozvedela jsem se,ze mi navrat do prace zamestnavatel neumozni,da mi vypoved pro nadbytecnost.
Chci se zeptat- jak to bude s odstupnym- mam o nej usilovat,kdyz v dobe,kdy bych se mela vracet budu mit jeste oficialne 12mesicu. RD pred sebou a budu pobirat i rodicak-1200kc mesicne. Obavam se,ze kdyz navrat do zamestnani zacnu resit po skonceni rod.dovokene,zamestnavatel jiz misto drzet nebude a ja budu bez prace i bez odstupneho.
Jeste podotykam,ze na 1.MD jsem nastoupila 12/2005 a jsem od te doby bez preruseni stridave na MD nebo RD jiz se 3.ditkem.
Dekuji mockrat za odpoved.

Dobrý den,

Rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená jsou dva odlišné pojmy, které jsou upraveny rozdílně a rozdílnými zákony.

Rodičovská dovolená je omluvené pracovní volno čerpané u zaměstnavatele v rámci trvání pracovního poměru. Dle § 196 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů platí, že k prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let. Z uvedeného plyne, že do 3 let věku dítěte můžete čerpat u svého zaměstnavatele rodičovskou dovolenou, jste chráněna proti výpovědi (do 3 let věku dítěte vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď; ledaže by zanikal či se přemísťoval). Následně je možné se se zaměstnavatelem domluvit na čerpání neplaceného volna, ovšem zaměstnavatel nemusí s neplaceným volnem souhlasit. Vrací-li se rodič do práce po neplaceném volnu či po skončení rodičovské dovolené, nemá zaměstnavatel povinnost jej zařadit na původní práci a pracoviště. Má jen obecnou povinnost přidělit mu práci podle pracovní smlouvy. Nemá-li zaměstnavatel možnost přidělit rodiči práci odpovídající pracovní smlouvě, měl by se pokusit o dohodu o změně pracovní smlouvy, tj. nabídnout rodiči jinou práci. Obsah smlouvy je možné změnit jen po vzájemné dohodě zaměstnavatele a rodiče, a to písemně. Jestliže k dohodě nedojde a rodič na jinou práci nepřistoupí, jedná se o jiné překážky na straně zaměstnavatele. Zaměstnavatel je pak povinen poskytnout rodiči (až do skončení pracovního poměru) náhradu mzdy nebo platu ve výši 100 % průměrného (pravděpodobného) výdělku. V tomto případě náleží odstupné. Pokud zaměstnavatel vhodné pracovní místo má a v možnostech rodiče není na toto místo nastoupit, nevzniká tím důvod k ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele s nárokem na odstupné. Výpovědní doba činí nejméně dva měsíce. Platí, že výpovědní doba začíná běžet počátkem prvního dne měsíce následujícího po doručení výpovědi. Po dobu výpovědní doby je zaměstnavatel povinen přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Nemá-li ji, jedná se o překážku na straně zaměstnavatele a po dobu jejího trvání náleží zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného (pravděpodobného) výdělku.

Na odstupné je nárok v případě, že byla zaměstnanci dána výpověď z důvodu rušení zaměstnavatele, přemístění zaměstnavatele, z důvodu nadbytečnosti nebo pokud pracovní poměr byl rozvázán z těchto důvodů dohodou. Odstupné náleží ve výši nejméně
• jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok;
• dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky;
• trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky.
Při výpovědi ze zdravotního důvodu nebo dohodou z téhož důvodu přísluší odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku.

Jak bylo řečeno, rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená jsou dva odlišné pojmy, které jsou upraveny rozdílně a rozdílnými zákony.

Rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory, kterou upravuje zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů.

Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte.
Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše 7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. V případě, že vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce.
Pokud ani jednomu z rodičů nelze uvedený vyměřovací základ stanovit, náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte.
Pokud jste příjemcem rodičovského příspěvku do 4 let věku dítěte, tak plátcem pojistného je za tyto osoby stát. Jestliže pro Vás nemá po rodičovské dovolené zaměstnavatel místo a nedohodnete-li se na neplaceném volnu, pak musí zaměstnavatel ukončit Váš pracovní poměr s nárokem na odstupné.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.