Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Odnesení novorozence po porodu bez souhlasu matky

04.02.2014

Dobrý den. Jsem matka téměř 3leté holčičky. Můj porod byl fyziologicky dobrý, ale bylo porušeno mnoho mých práv. Můj porodní plán respektován nebyl, manžela nechtěli pustit, oxytocin, atp.. Největší zpětnou újmu jsem ale utrpěla při vzpomínce, která se mi vybavila poměrně nedávno, že mi holku-zcela zdravou a i já byla zcela zdravá-apgar 10-10-10 mi jí odnesli na vážení a měření s čímž jsem nesouhlasila, jelikož tyhle pro mě naprosté blbosti mohou počkat a potažmo vyšetření se dají dělat u mě na těle. Dále mi ji přinesli ukázat, ona se přisála a okamžitě jí téměř násilím odtáhli a dali zabalenou do plastového boxu vedle mě, jako bych já byla studená nemohoucí matka. Prý rutina a největší nutnost. Dítě totiž nepatří po narození matce, ale patří na vyšetření a do výhřevného boxu. Nemocniční řád nakazuje jasně. JENŽE vnitřní řád nemocnice je podřízený zákonům a právu, co mám já. Proti mé vůli přece nemůžou odnášet mé dítě. Negativní revers mi nikdo nenabídl, můj porodní plán asi neexistoval.. Myslím a cítím, že mě a nás toto jednání neúměrně poškodilo. Studie jasně ukazují, kde je místo mimča, co je pro něj fyziologicky nejlepší. Je tomu téměř 3 roky, ale čím dál více se mi vrací paměť.
Potřebuji se zeptat, jakou lhůtu mám na to podat žalobu, zda už to není příliš dlouho, zda jsou nějaké výjimky, zda by to v budoucnu mohlo uspět i když poprvé by nemuselo. Cítím to jako újmu a cítím, že porušují lidská práva nemocničním řádem. Je nemyslitelné,aby mi zdravé dítě brali pryč proti mé vůli.Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den.
Po právní stránce se v tomto případě nabízí žaloba na ochranu osobnosti, jelikož odebráním dcery po porodu mohlo být zasaženo do osobnostních práv Vašich i dceřiných, mohlo být zasaženo do práva na soukromý a rodinný život.
Zásah do osobnostních práv, na nějž lze uplatnit žalobu na ochranu osobnosti, se, jako takový, nepromlčuje, ovšem bohužel to neplatí pro právo na finanční kompenzaci vzniklé újmy. Toto právo se zpravidla promlčí do 3 let od vzniku újmy nebo ode dne kdy se poškozený/ná o zásahu a z něj plynoucí újmě dozvěděl. Tedy lapidárně řečeno o finanční kompenzaci můžete žalovat do tří let, o omluvu i déle. Žaloba se podává u krajského soudu místně příslušného dle sídla žalovaného.
S pozdravem

Kateřina Vítová

Dobrý den,
dovolím si ještě nabídnout pohled psychologa. Z Vašeho dotazu je znát, jak jste moc rozzlobená na zdravotníky, kteří od Vás zbytečně oddělili zdravou dcerku. Chápu Vaše rozhořčení a pocit ztráty, který tím způsobili. Pokud se Vám ale vzpomínka na to vrací stále silněji, je možná dobré se zabývat tím, proč se Vám objevila právě teď. Co se nyní děje ve Vašem životě, že Vám to tolik připomíná chvíli oddělení od dcerky, kdy jste zažívala tak intenzivní pocity?
Soudní cesta je legitimní možnost, jak tuto zlobu projevit a konstruktivně přetavit, zkušenosti z práce s oběťmi traumatu však ukazují, že není dostačující (a někdy ani nutná). Pokud byste měla zájem si promluvit o tom, co se tehdy stalo, v Aperiu je možné domluvit individuální psychologickou konzultaci (http://aperio.cz/498/osobni-socialni-a-psychologicke-poradenstvi).

Přeji Vám pěkné zimní dny,

Autor(ka) odpovědi: Eliška Kodyšová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.