Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výpověď z PP v době těhotenství

09.02.2014

Dobrý den, prosím Vás moc o pomoc nevím si rady jak dál.Od zaměstnavatele jsem obdržela dne 14.10.2013 tedy v době když jsem byla ještě na RD výpověď. Rodič.dovolená mi skončila dne 18.10.2013 do dovršení 3let věku dítěte. Obdržela jsem výpověď § 52 odst.c + odstupné výpovědní lhůta byla od 1.11.2013 - 31.12.2013 (byla jsem placena průměrem pro překážky v práci na straně zaměstnavatele).
Ve výpovědní lhůtě - jsem otěhotněla své těhotenství jsem oznámila písemně doporučeně 12.12.2013. Na toto mi přišlo vyjádření, že výpověď mi byla dána nedopatřením v důsledku administrativního pochybení.A žádají o zpětvzetí výpovědi zpět. -kterou jsem jim nezaslala zpět podepsanou.
Dnes mi paní personální zaslala email, že mi dávají "další" výpověď podle
§ 52 odst.a
Jelikož jsem si jí nevyzvedla - nepřišlo mi žádné upozornění do schránky, že mám na poště zásilku. Výpověď tedy je do 31.3.2014 s nárokem na odstupné.Do té doby budu opět placena průměrem.Datum porodu mám stanoveno na 2.8.2014 takže do 180 dnů nastoupím na MD a budu mít nárok na PPM -domnívám se, že ano. A v době od 1.4.2014 se mám hlásit na úřadu práce nebo mohu si nechat vystavit neschopenku? Mé těhotenství je rizikové, ale neschopenku jsem si vystavit nenechala, protože jsem doma. Teď nevím co by bylo pro mě lepší nebo výhodnější kdy nastoupit na neschopenku zda do 7 dnů od ukončení PP nebo už teď. Zaměstnavatel má tedy nárok na tuto výpověď mi dát i když jsem těhotná?Děkuji

Dobrý den,
V prvním případě Vám výpověď opravdu byla dána neoprávněně, neboť jste v době čerpání RD chráněna proti výpovědi. V druhém případě jste dostala výpověď podle §52 písm. a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část. Tady je podmínka, že zaměstnavatel končí svou činnost, nebo omezuje svou činnost, viz dále.

Zákaz výpovědi v ochranné době se nevztahuje na výpověď danou zaměstnanci:
• pro organizační změny, tj. z důvodu přemístění nebo rušení zaměstnavatele nebo jeho části (např. konkurz, likvidace).
Pozor! Tento zákaz neplatí v případě:
– jestliže se zaměstnavatel přemísťuje v mezích místa (míst) výkonu práce, ve kterých má být práce podle pracovní smlouvy vykonávána;
– zániku zaměstnavatele např. fúzí, tj. sloučením nebo splynutím s jiným zaměstnavatelem. V tomto případě přecházejí ze zákona závazky původního zaměstnavatele na nového zaměstnavatele.
Z důvodu přemístění zaměstnavatele nelze pracovní poměr skončit s těhotnou zaměstnankyní, zaměstnankyní, která čerpá mateřskou dovolenou nebo otcem, který čerpá rodičovskou dovolenou v době 22 týdnů od narození dítěte.
• z důvodu, pro který může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr, (neplatí pro zaměstnankyni na mateřské dovolené nebo otce, který čerpá rodičovskou dovolenou v době 22 týdnů od narození dítěte);
• pro jiné porušení povinností vyplývajících z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci (to neplatí pro těhotnou zaměstnankyni, zaměstnance čerpající mateřskou nebo rodičovskou dovolenou);
• z důvodu porušení povinnosti dočasně práce neschopného zaměstnance zvlášť hrubým způsobem (to neplatí pro těhotnou zaměstnankyni, zaměstnance čerpající mateřskou nebo rodičovskou dovolenou).

Výpověď Vám musí být dána písemně a dle mého názoru emailem daná výpověď je nedostatečná!
Pokud máte datum porodu stanoven na 2.8.2014, tak na mateřskou dovolenou můžete odejít v rozmezí 7. – 21. 6 2014. Nárok na PPM mít budete z ochranné lhůty ze skončeného zaměstnání. Pokud je Vaše těhotenství rizikové, může Vám lékař vystavit pracovní neschopnost. Jelikož nyní jste placena 100% na nemocenskou se Vám vyplatí jít ihned po ukončení pracovního poměru, tedy od 1.4.2014. Jestliže budete mít vystavenu PN, nemůžete se registrovat na ÚP, to se vylučuje.

Přeji hezký den

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Nezaměstnanost
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

RODIČE NA START! 2018

19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu 1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.


Na podporu bezplatné právní poradny APERIO.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.