Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: čerpání dovolené na zotavenou

01.02.2014

Dobrý den, prosím o radu.Jsem na mateřské dovolené, která končí 16.3,2014. Zaměstnavatel mi zaslal jím předtištěnou žádost o vyčerpání dovolené po ukončení rodičovské dovolené s dovětkem, že je to tak pro mě výhodnější z důvodu nekrácení a druhou žádost o rodičovskou dovolenou. Vím, že to tak je, ale také vím, že v této době mi může podat výpověď. Je to tak? Když bychom vyčerpala dovolenou...tak o rodičovský příspěvek žádám na úřadu práce až po vyčerpání této dovolené nebo mohu ihned po ukončení mateřské dovolené..i když mi případně bude mezi tím běžet řádná dovolená. Prosím o radu, jak postupovat, jestli riskovat, že mě v době dovolené, ke které mě zaměstnavatel vyzval, propustí..Děkuji za brzskou odpověď, musím tuto situaci řešit.

Dobrý den,

zřejmě jste měla na mysli čerpání dovolené na zotavenou v návaznosti na mateřskou dovolenou. Tam platí, že požádá-li zaměstnankyně o to, aby dovolená na zotavenou navazovala na mateřskou dovolenou, zaměstnavatel je povinen jí podle zákoníku práce vyhovět. Zároveň platí, že dle zákoníku práce dovolenou vyčerpanou na žádost zaměstnankyně před nástupem rodičovské dovolené nelze z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.
Mateřská a rodičovská dovolená jsou tzv. ochranné doby, v této době Vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď (s výjimkou výpovědi z důvodu rušení či přemístění zaměstnavatele). Ovšem v době čerpání dovolené na zotavenou mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou nejste proti výpovědi chráněna, výpověď tedy můžete obdržet. Připomínám, že zaměstnavatel Vám může dát výpověď jen ze zákonem stanovených důvodů uvedených v § 52 zákoníku práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění). Byla-li dána výpověď, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby – ta počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi a činí zpravidla 2 měsíce. Dle § 53 odst. 2 zákoníku práce platí, že: „Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.“ Pokud byste tedy čerpala dovolenou na zotavenou v návaznosti na mateřskou dovolenou, tak v této době nejste proti výpovědi ze strany zaměstnavatele chráněna. Dostanete-li v rámci čerpání dovolené na zotavenou výpověď a následně nastoupíte na rodičovskou dovolenou, doba čerpání rodičovské dovolené se nebude do výpovědní doby započítávat a Váš pracovní poměr skončí až uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení rodičovské dovolené – pokud zaměstnavateli nesdělíte, že na prodloužení pracovního poměru netrváte, popř. pokud se nedohodnete jinak.
Pokud byste nečerpala dovolenou na zotavenou v návaznosti na mateřskou dovolenou, vyčerpala byste si jí po skončení rodičovské dovolené. Zde by mohlo dojít ke krácení nároku díky čerpání rodičovské dovolené, a to dle pravidla, že pokud zameškáte v tom daném roce více než 100 dní (rodičovská dovolená, pracovní neschopnost), tak se dovolená na zotavenou krátí za prvých 100 zameškaných pracovních dnů o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných pracovních dnů rovněž o jednu dvanáctinu (§223 zákoníku práce).
V době čerpání dovolené na zotavenou lze pobírat rodičovský příspěvek.

Danou variantu bohužel musíte zvážit sama s ohledem na Vaši konkrétní situaci a situaci ve firmě.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

RODIČE NA START! 2018

19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu 1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.


Na podporu bezplatné právní poradny APERIO.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.