Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat po RD do zaměstnání

29.01.2014

Dobrý den,
3. října mi končí RD, s organizací, kde jsem před oběma RD pracovala, jsem udržovala kontakt, pracovala jsem pro ně na dohodu, tj. externě jako grafik. Napsala jsem vedoucí mého odd., abychom se nějak dopředu dohodly na náplni mé práce po RD. Určité změny jsem očekávala. Oddělení je založeno na přednášení, i já jsem byla hlavně lektor /Mgr./. Dnes mi vedoucí napsala, že je jí líto, ale že neuvažují o dalším úvazku, že jsou plni. Takže vlastně tvrdí, že nemá práci. To ale není pravda, jen paní, která tam je místo mě, nechce zřejmě odejít. Je mi jasné, že věci se mění, takže by se dalo pojmout jako nutnost změnit obsah mé práce. Jak se dívám do příručky od Vás, zaměstnavatel má obecnou povinnost přidělit práci podle pracovní smlouvy. Dohodu mezi námi pak může dojít ke změnám.
Jak mám teď postupovat? Poprosila jsem vedoucí, aby znovu promyslela tuto věc, připomenula jsem jí mou smlouvu a náplň práce a také nadále trvající potřeby oddělení. Pokud mě znovu odmítne, měla bych jít za ředitelem?
Děkuji

Vážená paní,
pokud se zaměstnanec vrací do práce hned po mateřské dovolené, má právo vrátit se na své původní pracoviště a samozřejmě na práci podle pracovní smlouvy.
Po návratu z rodičovské dovolené či neplaceného volna má zaměstnanec už jen právo na přidělování práce podle pracovní smlouvy – tedy už třeba na jiném pracovišti, pokud je toto pracoviště v rámci sjednaného místa výkonu práce.

V době čerpání mateřské a rodičovské dovolené zaměstnavatel nesmí ukončit zaměstnancův pracovní poměr výpovědí, tedy až na některé mimořádné výjimky, jako je například zvlášť hrubé porušení povinností zaměstnance, zrušení zaměstnavatele nebo jeho části atd.

Po skončení rodičovské dovolené, ať již se zaměstnanec vrátí do práce nebo čerpá neplacené volno, se již žádná zvláštní ochrana před výpovědí neuplatňuje. Zaměstnavatel tedy může zaměstnanci dát i výpověď z důvodu nadbytečnosti, která je v těchto případech nejčastější. Pro výpověď z tohoto důvodu ovšem musí být naplněny podmínky, to znamená, že zaměstnavatel musí přijmout rozhodnutí o zrušení pozice zaměstnance a zaměstnanec se na základě tohoto rozhodnutí musí skutečně stát nadbytečným.

Důvodem nadbytečnosti není, když zaměstnavatel na vaše místo přijal jiného zaměstnance na dobu neurčitou. Takováto organizační změna by byla pouze fiktivní, počet pracovních pozic by se ve skutečnosti nesnížil a zaměstnavatel by vás pouze nahradil jiným zaměstnancem. Pokud by vám tedy zaměstnavatel řekl, že za vás již přijal náhradu na dobu neurčitou a z tohoto důvodu vám dává výpověď, výpověď by byla neplatná a vy byste se do 2 měsíců této neplatnosti mohla dovolat u soudu, kde byste s velkou pravděpodobností uspěla.

V případě výpovědi z organizačních důvodů (nikoli tedy jakékoli výpovědi) má zaměstnanec nárok na odstupné, jehož výše činí po 2 letech trvání pracovního poměru 3 průměrné měsíční výdělky. Výpovědní dobu v délce minimálně dvou měsíců (pokud se se zaměstnancem nedohodl na delší) je zaměstnavatel povinen dodržet v každém případě výpovědi. Pokud by vám ovšem dal zaměstnavatel výpověď ještě v době, kdy čerpáte neplacené volno, výpovědní doba proběhne v rámci tohoto volna a do práce byste se tak už nemusela vrátit.

S ohledem na výše uvedené
vám zaměstnavatel může dát výpověď pouze v případě, že má pro to důvod uvedený v zákoníku práce (organizační změny, zdravotní důvody, nesplňování předpokladů a požadavků, porušování povinností). Takovým důvodem však rozhodně není skutečnost, že na vaši pozici v době vašeho neplaceného volna zaměstnavatel přijal nového zaměstnance na dobu neurčitou.

Aby zaměstnavatel ve vašem případě vyloučil riziko neplatnosti výpovědi, bude se s vámi pravděpodobně snažit ukončit pracovní poměr dohodou. Na tuto dohodu nejste povinna přistoupit a bude záležet, na jakých finančních podmínkách se se zaměstnavatelem dohodnete. Pokud k dohodě o ukončení nedojde, po skončení neplaceného volna nastoupíte zpět do práce. V případě, že by vám zaměstnavatel nemohl přidělovat práci podle pracovní smlouvy (vaši práci vykonává jiný kolega nebo kolegyně) vznikly by mu překážky na straně zaměstnavatele, během kterých byste práci nekonala, ale příslušela by vám náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.

Ať již zaměstnavatel bude mít výpovědní důvod nebo dojde k dohodě, vždy máte nárok na vyčerpání zbývající dovolené, a pokud si ji nevyčerpáte, tak na její proplacení.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.