Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Skončení pracovního poměru během RD

03.02.2014

Dobry den,

mam na vas prosbu. Jsem stale na rodicovske dovolelne (od O3/2009), mame dve deti, ale 1.zari 2014 bych mela nastoupit do prace. Zamestnavatel, u ktereho jsem pracovaka 1 rok a 2mesice se mnou bude ukoncovat pracovni pomer, misto bude zruseno a jine neni. Resime, jak pracovni pomer ukoncit, predpokladam, ze pokud by mi bezela vypovedni lhuta, tak 2mesice bych mela dochazet do prace (pokud prace neni, tak mi bude narokovana mzda), plus tedy 2-nasobek mzdy jako odstupne. Pokud bych si sehnala jine misto, tak od 1.zari nemuzu tedy nastoupit na HPP, kdyz budu tedy ve vypovedi? Event,moznost beru jako DPP? Jestli se nepletu. Zajimalo by me, pokud by zamestavatel se mnou sepsal dohodu o ukonceni pracovniho pomeru a duvody ukonceni by do dohodny uvedl, narokuje se mi stejna podpora jako pri ukonceni pracovniho pomeru z oragnizacnich duvodu, nebo ne? Jeste bych mela dotaz, zamestnavatel mi nabidl, ze by mi zmenil prac.smlouvu na dobu urcitou ke dni ukonceni 1.9.2014. Sice to neni uplne spravne, ale me by zajimalo, jestli i tak bych mela stejnou vysi podpory , jako pri zruseni prac.pomeru z organizacnich duvodu?
Omlouvam se za tolik dotazu, ale moc rada bych znala presne varianty. Dekuji.
Preji prijemny den!

Dobrý den,
myslím si, že si věc zbytečně komplikujete, to že jste nadbytečná, je problém Vašeho zaměstnavatele a on se s tím musí vyrovnat. Nadbytečnost je výpovědním důvodem, který zákoník práce uznává a jako kompenzaci přiznává zaměstnanci nárok na odstupné, zpravidla ve výši tří měsíčních výdělků. Celé by to tedy mělo proběhnout tak, že po skončení rodičovské dovolené (ale ne dřív) můžete dostat výpověď pro nadbytečnost. výpovědní doba je dvouměsíční a počne běžet od prvního dne měsíce následujícího po doručení výpovědi. Dostanete-li výpověď 1. září, skončí běh výpovědní doby na konci listopadu. Po celou tu dobu Vás zaměstnavatel buď musí zaměstnávat prací, která je zcela v souladu s pracovní smlouvou a nebo, nemá-li takovou (a to asi nemá, když vyslovil Vaši nadbytečnost), tak budete doma a budete dostávat náhradu mzdy ve výši pravděpodobného výdělku. Po skončení pracovního poměru vznikne nárok na odstupné. Po celou tu dobu až do skončení pracovního poměru budete zaměstnanec, jako každý jiný, budete nemocensky a sociálně pojištěna, když otěhotníte do konce výpovědní doby, tato se zastaví a Váš pracovní poměr neskončí dřív, než se vrátíte z rodičovské dovolené. Pokud otěhotníte ještě před skončením rodičovské dovolené, tak výpověď pro nadbytečnost vůbec dostat nemůžete. Pokud byste byla doma a dostávala náhradu mzdy, tak můžete pracovat pro jiného zaměstnavatele, protože zákoník souběžným pracovním poměrům nijak nebrání.
Pokud byste uzavřela dohodu o ukončení pracovního poměru, tak si můžete dohodnout jaké chcete datum. Otázkou je, jakou by to pro Vás mohlo mít výhodu. Z hlediska nároku na podporu je důležité, aby v dohodě byl uveden důvod ukončení pracovního poměru pro nadbytečnost, aby se Vám podpora nekrátila. Podstatné také je, zda Vaší poslední činností bude čerpání rodičovské dovolené a nebo byť i jen jeden jediný den v zaměstnání. V prvním případě byste měla jen nejnižší minimální podporu, v druhém případě by se podpora počítala ze mzdy.
Nejméně výhodné pro Vás a naprostá vykutálenost od zaměstnavatele je nabídka změny pracovní smlouvy na pracovní poměr na dobu určitou. V takovém případě by Vám pracovní poměr skončil uplynutím času a neměla byste nárok vůbec na nic. Na případnou podporu by to vliv mít nemělo. Přišla byste ale o náhradu mzdy a o odstupné.
Podle mého názoru je pro Vás nejsnazší a nejvýhodnější si nechat po návratu z RD dát výpověď a nechat pracovní poměr ukončit klasicky uplynutím výpovědní doby. Budete tak zaměstnaná až do listopadu a kdo ví, co se do té doby může všechno stát.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.