Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Dávky a příspěvky

28.01.2014

DOBRÝ DEN. JSEM SVOBODNÁ MAMINKA S DCEROU,K TOMU MÁM V OD BŘEZNA R.2013 OPATROVNICTVÍ NA MÉHO OTCE SE STŘEDNÍ DEMENCÍ,KTERÝ SNAMA NEBYDLÍ.JÁ I ON ŽIJEME V MESTSKÝCH BYTECH VE STEJNÉM MĚSTĚ. OTEC MÁ NÍZKÝ STAROBNÍ DŮCHOD 8200,-KC Z TOHO EXEKUČNÍ SRÁŽKY NA 6810,-. TO ZATÍM MÁ PŘIDĚLEN 2.STUPEŇ MOBILITY A POBÍRÁM NA NĚJ 4000,-KČ.MOMENTÁLNĚ JE VŠAK PO ŮRAZU KRČKU TŘETÍ MĚSÍC REHABILITOVÁN V NEMOCNICI- V DOHLEDNÉ DOBĚ MÁ BÝT PROPUŠTĚN DOMŮ-JEHO STAV SE VELMI ZHORŠIL,NENÍ SCHPEN CHŮZE.TO JEN K UVEDENÍ SKUTEČNOSTI.
JAKÉ MÁM PRÁVO V TAKOVÉM PŘÍPADĚ K VŮČI NEMOCNIČNÍMU ZAŘÍZENÍ,KDE JE MI TVRZENO ,ŽE JE STABILIZOVANÝ,ALE POTŘEBUJE 24HODINOVOU PÉČI A NEMÁM MOŽNOST MU JI ZAJISTIT.
?POKUD BYCH SI OTCE-OPATROVANCE VZALA DO SPOLEČNÉ DOMÁCNOSTI-JAKÉ PŘÍJMYSE BUDOU ZE ZÁKONA ZAPOČÍTAVAT?PLNÝ DŮCHOD NEBO TA ČÁST PO SRÁŽKÁCH?
JE MOŽNÉ V TOMTO PŘÍPADĚ POZASTAVIT EXEKUČNÍ PLATBY?
MŮŽE SE EXEKUCE DOTKNOUT I MÉHO MAJETKU?
TAKÉ MÁM DOTAZ - POKUD JSEM ZAŽÁDALA SOUD O PROVĚŘENÍ SPŮSOBYLOSTI A BUDE URCENA NESVÉPRÁVNOUST-MOHOU SE V TOMTO PŘÍPADĚ PŘVÁDĚT DLUHY NA MOU OSOBU OPATROVNÍKA???A CO MÁM V TAKOVÉM PŘÍPADĚ UČINIT??? SITUACE JE NÁROČNÁ A PRO MNE UŽ ZOUFALÁ...NEBOT JE OTEC NA MÉ POMOCI ZÁVISLÝ NEMOHU SI HLEDAT ZAMĚSTNÁNÍ A POBÍRÁM STÁTNÍ DÁVKY HMOTNÉ NOUZE.A PŘÍZPĚVKY NA OTCE SE MI TUDÍŽ ZAPOČÍTÁVAJÍ DO PŘÍMŮ A ZŮSTAVÁ OPĚT ŽIVOTNÍ MINIMUM.-K TÉTO SKUTEČNOSTI ZAJIŠTUJI MOMENTÁLNĚ PLACENOU CHARITU,NEBOT TO NENÍ V MÝCH SILÁCH ZVLÁDNOUT I S DCEROU KTERÁ MÁ MOZKOVOU DISFUNKCI A TAKÉ VYŽADUJE MOU POMOC A PODPORU. PROSÍM PORADTE,DĚKUJI.

Dobrý den,
pokud je otec v této chvíli hospitalizován, jistě jste to nahlásila a příspěvek na péči je pozastaven, pokud otec celý měsíc je v nemocnici. Nepíšete, na jakém oddělení otec leží, ale je možné jeho doléčení na oddělení následné péče. Zde může být další tři měsíce, rozhoduje zdravotní stav. Většina odd. následné péče dále disponuje sociálními lůžky, kdy je pacient již stabilizovaný, zdravotní stav nevyžadující stálou lékařskou péči, ale zůstává potřeba stálé ošetřovatelské péče. Tato služba je již financována pacientem.

S nesvéprávností je nyní velká změna od 1.1.2014. Všichni nesvéprávní budou znovu posouzeni a plná nesvéprávnost bude jen výjimečnou situací.

Pokud si budete chtít vzít otce k sobě domů, doporučuji pak zažádat si o zvýšení příspěvku na péči, jelikož se situace a zdravotní stav otce výrazně změnil. Pokud bude bydlet s Vámi ve společné domácnosti, bude jeho příjem počítat. A to celý, exekuce na to nemá žádný vliv. Osobně si nemyslím, že se některá exekuce zastaví, exekutoři mají svá pravidla a neradi přicházejí o příjmy.

Předpokládám, že exekuce je stanovena pro dluhy vašeho otce, které v minulosti nadělal. Nepíšete nic o nějakých nových dluzích, které nejsou spláceny a hrozí tudíž další exekuce. / tu mimo jiné nelze uvalit na dávky v hmotné nouzi, příspěvek na bydlení, dávky, na které mají nárok zdravotně postižení/ V případě, že exekuce je konečná a další dluhy otec nemá, nemusíte se bát o svůj příjem ani majetek. Dluh je vymáhán exekucí – srážkou z důchodu. Je mi také velice podivná částka, která je otci srážena z důchodu. Existuje nezabavitelné minimum, které je v tuto chvíli přes 6000Kč. Radši bych si tuto informaci někde ověřila.

Přeji hezký den

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Ostatní dávky
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.