Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství

27.01.2014

Dobrý den,
6.9.13 mi skončila RD, do 6.11. jsem byla na překážkách ze strany zaměstnavatele a dostávala jsem 100% mzdy, kterou jsem pobírala před nástupem na MD, po té jsem nastoupila k tomu samému zaměstnavateli do prace, a to za nižší mzdu než jsem měla a na jinou pozici, ted jsem v 6měsíci těhotenství do práce stále chodím, ale chtěla bych se zeptat, kdybych k 1.2. 14 chtěla nastoupit na riziové těhotenství , z čeho mi bude vypočítana nemocenská ? dočetla jsem se, že pro výpočet nemocenského je tedy rozhodující výše vyměřovacího základu, který zahrnuje hrubé příjmy za posledních 12 měsíců. Jak ji tedy budou počítát, když jsem 5měsíců chodila do zaměstnání a 7měsíců byla na RD ?
A druhý dotaz , prosím, jak to bude s výpočtem mateřské ? bude mi počítana z nižšího platu co pobírám nyní nebo se mi tam částečně započítá i vyšší mzda co jsem pobírala předtím.

Dobrý den.
Nemocenské náleží od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti a činí 60% denního vyměřovacího základu.
Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, jsou-li v rozhodném období vyloučené dny (např. pracovní neschopnost, rodičovská dovolená) snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém došlo ke vzniku sociální události (tj. vznik pracovní neschopnosti, nástup na peněžitou pomoc v mateřství apod.) Jestliže ke vzniku sociální události došlo v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž došlo ke vzniku sociální události, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž došlo ke vzniku sociální události.
Denní vyměřovací základ se upraví pro výpočet nemocenské upraví tak, že do částky první redukční hranice se počítá 90%, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60 %, z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice se počítá 30 % a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží. V roce 2014 činí první redukční hranice 865 Kč, druhá redukční hranice 1 298 Kč a třetí redukční hranice 2 595 Kč.
U výpočtu peněžité pomoci v mateřství se postupuje obdobně s tím, že peněžitá pomoc v mateřství činí 70 %denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ se vypočítá a upravuje obdobně jako u nemocenského s tím, že u peněžité pomoci v mateřství se do částky první redukční hranice počítá 100%.
U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství.
Pokud jste ale v listopadu 2013 nastoupila sice k témuž zaměstnavateli, ale na základě nové pracovní smlouvy na jinou pozici, s jinou výší mzdy apod., předpokládám, že se z hlediska dávek nemocenského pojištění bude jednat o nové zaměstnání a k předchozím příjmům se nebude přihlížet.
Pro výpočet dávek můžete použít kalkulačku na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí - http://www.mpsv.cz/cs/11580.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.