Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Odmítnutí sekce

31.01.2014

Dobrý den,
tímto Vás žádám o radu ohledně možnosti odmítnutí provedení třetího císařského řezu. Jsem matka dvou dětí, první porod byl ukončen C.S. v zahraničí 11/2008, druhý v ČR 12/2013. S manželem výhledově plánujeme další ditko, ale již nechci podstoupit další C.S. Pokud by třetí těhotenství probíhalo bezproblémově až do samotného spontánního porodu, chtěla bych aby mi byla dána šance se o přirozený porod pokusit.
Druhý C.S. byl dle mého názoru zcela zbytečný, nechala jsem se vystrašit tím, že je velké riziko prasknutí dělohy po předchozím C.S. Při odchodu z nemocnice jsem se ptala, zda lékaři doporučují možnost otěhotnět po dvou C.S. a jaká je šance pžirozeného porodu.
Bylo mi řečeno, že po dvou C.S. se automaticky další porod řeší C.S. a při tomto úkonu se rovněž doporučuje provést sterilizaci. Tato odpověd' mne naprosto šokovala.

Ráda bych si ujasnila jak to vlastně vše z právního hlediska skutečně je:
1. Mohu provedení 3 C.S. odmítnout? Pokud ano, jakým způsobem?
2. Jak zajistit, aby mi nebyla provedena sterilizace pokud by i přes můj nesouhlas došlo k 3 C.S./např. náhlé ohrožení zdraví dítěte/matky/?
3. Existuje seznam nemocnic, popř. lékařů, kteří jsou ochotni asistovat rodičkám, kteří chtějí rodit přirozeně po dvou i více C.S.?

Známá mi říkala, že i ona rodila potřetí C.S. Prý je při příjmu vyvíjen takový nátlak, že žena ovykle při porodních bolestech podlehne a se zákrokem nakonec souhlasí /chápu, sama jsem byla v obdobné situaci/. Vím, že v některých evropských státech se rodičkám vyjde vstříc. Riziko prasknutí dělohy po více než 2 C.S. se příliš neliší od rizika porodu přirozeného po prvním C.S.!

Děkuji za odpověd', JK

Dobrý den.
Je smutné jak neetickému jednání jste byla vystavena.
1.Císařský řez samozřejmě můžete odmítnout.Naopak zdravotníci by Vám neměli sekci vnucovat. Měli by Vám nabídnout veškeré alternativy vedení porodu včetně vaginálního. Jelikož o způsobu vedení porodu rozhodujete Vy nikoli zdravotníci,ti Vám mají pouze nabídnout jaké jsou možnosti a vysvětlit Vám a to nezaujatě, měli by Vám vysvětlit rizika ale i plusy možných alternativ,císařský řez Vám tedy mohou doporučit,nikoli však přikázat, konečné rozhodnutí je na Vás.Rodička je li při vědomí ,musí veškeré úkony v oblasti zdravotní péče odsouhlasit. Přestože je porod přirozený jev,v jeho průběhu se však dají předpokládat i zásahy do tělesné integrity klientky , proto se i na porod vztahuje požadavek a pravidla informovaného souhlasu. Dospělá osoba způsobilá k právním úkonůmtedy má právo odmítnout jakýkoli zákrok. Výjimky stanovené v zákoně se případy plánované sekce nevztahují . Dokonce i pokud tím ohrozí život svůj nebo život dítěte (dítě je až do narození součástí těla matky) může žena císařský řez odmítat. Pokud by Vám byl proveden císařský řez bez Vašeho souhlasu,neby byl Vámi daný souhlas získán zmanpulováním informací,nebo zamlčením informací ze strany zdravotníků a toto by se Vám podařilo prokázat,pak by šlo o neoprávněný zásah do Vaší tělesné integrity. Tedy nemusíte zavrhovat ani variantu vaginálního porodu dáváte li jí přednost. Chtějte po zdravotnících slyšet konkrétní rizika spontáního porodu u Vás, nikoli neurčité !je doporučení" Oni Vám prostě musí dát ucelené informace a vždy by měla být zmíněna i varianta neléčení,což je v případě porodu právě porod spontání. Pokud se porod zkomplikuje,tak jsou tam zdravotníci samozřejmě od toho aby zasáhli .Ale ruku na srdce komplikují se občas i porody "zcela bezproblémových rodiček", takže to by museli všichni rodit sekcí,pak by se preventovaly problémy spojené s vaginálním porodem a zdravotníci by ale zase museli řešit komplikace těch sekcí-asi nemusím pokračovat,absurdita je zřejmá . Vzhledem k tomu,že se plošně sekcí nerodí,ani člověk nemá na břiše zip,lze dovodit ,že lépe je přeci jen rodit vaginálně. Vy to budete mít o něco těžší musíte hledat a ptát se.
Ptejte se proč u Vás zdravotníci volí raději preventivně velkou břišní operaci a předem zavrhují i třeba malou šanci na šetrnější způsob porodu . Ano i císařský řez má svá rizika (krvácení,problémy v souvislosti s anestezií,možné problémy s dechem a termoregulací u dítěte,navíc sekce Vám může dost zkomplikovat život pokud chcete víc jak 4 děti,patky po sekcích často hůře kojí,více se u nich vyskytují psych. potíže po porodu). To že se po dvou sekcích rodí vždy sekcí,to je zastaralý názor,je starý cca 30 let a rozhodně neodpovídá nejmodernějším poznatkům.Jenomže ono je to pro zdravotníky prostě pohodlnější,naplánovat operaci,než "hlídat" potenciálně rizikový porod.A mnohé rodičky si zase nechají všechno líbit,stačí jim,že vidí bílý plášť...Já osobně ,kdybych slepě poslouchala lékaře,tak vzhledem ke svému základnímu onemocnění možná nemám děti vůbec, anebo mám jedno.No a mám tři. Jde jen o to se informovat a hledat, v ČR jsou i lékaři,kteří umí hledat alternativy. Až to bude aktuální najděte si vstřícnou porodnici, mějte s sebou svou PA nebo i lékaře mějte precizně sepsaný porodní plán.Nebo mě můžete přes A perio kontaktovat,mám v tomto směru bohaté osobní zkušenosti.
2.Sterilizace je v podstatě mrzačící výkon,je li proveden na osobě která s tím nesouhlasí,nebo na základě vynuceného či zmanupulovaného souhlasu,jde o zásah do osobnostních práv a v krajním případě i o trestný čin.Sterilizace by rozhodně neměla být ,ženě jakkoli vnucována a to ani sugestivně "doporučována" To je neetické jednání. Lékař by měl o takovémto zákroku pouze neutrálně informovat "je zde možnost " atp. Jakékoli další přemlouvání(pokud klientka sama neprojeví o téma zájem) je neetické. Možná bych na Vašem místě zvážila podat na daného lékaře stížnost k ČLK anebo k vedení nemocnice (možno obojí) .I když Vaší stížnosti třeba nebude vyhověno (nebude shledána důvodnou) ,lékař se příště nad sebou třeba zamyslí a dá si pozor. , že nechcete sterilizaci sepište,opatřete ověřeným podpisem a žádejte aby Vám to lékař vložil do dokumentace.Počet sekcí je opět na Vaší úvaze,znám ženu ,která má 4 děti porozené sekcí a na Moravě prý žije paní, která má 9 dětí sekcí.
3. Takový seznam neexistuje VBA2C nakloněné zdravotníky musíte hledat.Kdyžtak mne kontaktujte a dořešíme to individuálně.
Zákon č. 372/2011. Sb., o zdravotních službách
Listina základních práv a svobod
Úmluva o lidských právech a biomedicíně
www.iham.cz
www.ferovanemocnice.cz
http://www.caesarean.org.uk/
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Zdravotní péče v těhotenství a mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.