Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nemocenské po ukončení PP

29.01.2014

Dobrý den,chci se zeptat. pokud jsem v pracovní neschopnosti a dnes jsem k datu 27.1.2014 podepsala v práci výpověd dohodou :

1. kdo mě nadále vyplácí,než mi skončí pracovní nescopnost

2. zda se mám jít v pondělí hlásit na úřad práce?

3. zda mám ukončit pn,když jsem těhotná a od února bych měla nastoupit na md?

Vážená paní,
Prvních 14 dní pracovní neschopnosti zaměstnavatel poskytuje náhradu mzdy, pokud jste práce neschopnou byla uznána teprve nyní, zaměstnavatel Vám z důvodu skončení pracovního poměru náhradu mzdy poskytovat nebude. Od třetího dne nemocenské hradí OSSZ. Na úřadu práce se nehlaste, pokud jste práce neschopná, stejně Vás nezaregistrují. Sociální pojištění platit nemusíte, protože nejste výdělečně činná. Zdravotní pojišťovnu Vám doporučuji kontaktovat s tím, že jste po ukončení pracovního poměru až do nástupu na peněžitou pomoc v mateřství v pracovní neschopnosti. Zřejmě po Vás budou požadovat předložení nemocenského lístku, ale zdravotní pojištění platit nebudete.
Neuvádíte, jak dlouho trval Váš pracovní poměr.
Pro vznik nároku na PPM je důležité, abyste byla účastna nemocenského pojištění a splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění alespoň 270 dnů v posledních dvou letech. Podmínku účasti 270 dnů v posledních dvou letech byste splnila, tak ještě v době nástupu na PPM musíte být někde zaměstnána a být z tohoto zaměstnání účastníkem nemocenského pojištění. Na PPM se nastupuje 6 až 8 týdnů před termínem porodu, který stanovil lékař. Pokud splníte podmínky vzniku nároku na ppm, lékař ukončí Vaši pracovní neschopnost 6 až 8 týdnů před nástupem na ppm..
Pokud byste nesplňovala podmínku 270 kal.dnů nemocenského pojištění v posledních dvou letech (což byste pravděpodobně nesplňovala), ale byla byste účastníkem nemocenského pojištění (tj. byla byste někde zaměstnaná), nebo by alespoň trvala ochranná lhůta z tohoto pojištění, která při zániku pojištění v době těhotenství činí 180 dnů, měl by Vám vzniknout nárok na nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem.
Nemocenské je poskytováno v souvislosti s těhotenstvím a porodem v případech, kdy není nárok na peněžitou pomoc v mateřství a je splněna podmínka nároku na nemocenské, tj. účast na pojištění nebo pokud ještě plyne ochranná lhůta ze skončeného pojištění. V takovém případě rozhodne ošetřující lékař o vzniku dočasné pracovní neschopnosti u pojištěnky, která doložila potvrzení orgánu nemocenského pojištění, že nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu (§ 57 odst.1 písm.f)z.č. 187/2006 Sb.v platném znění). Uplynutím šestého týdne po porodu pak ošetřující lékař rozhodne o ukončení dočasné pracovní neschopnosti, pokud není pojištěnka nadále dočasně práce neschopná z jiných důvodů (§ 59 odst.1 písm.h) téhož zákona).
Nárok uplatníte na příslušných tiskopisech, které jí vystaví ošetřující lékař. Po ukončení pobírání nemocenského v souvislosti s těhotenstvím a porodem byste pobírala rodičovský příspěvek.
Pokud by Vám vznikl nárok na PPM či nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem, tak po ukončení čerpání těchto dávek,Vám vznikne nárok na rodičovský příspěvek.
S pozdravem Pokud byste nesplňovala podmínku 270 kal.dnů nemocenského pojištění v posledních dvou letech (což byste pravděpodobně nesplňovala), ale byla byste účastníkem nemocenského pojištění (tj. byla byste někde zaměstnaná), nebo by alespoň trvala ochranná lhůta z tohoto pojištění, která při zániku pojištění v době těhotenství činí 180 dnů, měl by Vám vzniknout nárok na nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem.
Nemocenské je poskytováno v souvislosti s těhotenstvím a porodem v případech, kdy není nárok na peněžitou pomoc v mateřství a je splněna podmínka nároku na nemocenské, tj. účast na pojištění nebo pokud ještě plyne ochranná lhůta ze skončeného pojištění. V takovém případě rozhodne ošetřující lékař o vzniku dočasné pracovní neschopnosti u pojištěnky, která doložila potvrzení orgánu nemocenského pojištění, že nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu (§ 57 odst.1 písm.f)z.č. 187/2006 Sb.v platném znění). Uplynutím šestého týdne po porodu pak ošetřující lékař rozhodne o ukončení dočasné pracovní neschopnosti, pokud není pojištěnka nadále dočasně práce neschopná z jiných důvodů (§ 59 odst.1 písm.h) téhož zákona).
Nárok uplatníte na příslušných tiskopisech, které jí vystaví ošetřující lékař. Po ukončení pobírání nemocenského v souvislosti s těhotenstvím a porodem byste pobírala rodičovský příspěvek.
Pokud by Vám vznikl nárok na PPM či nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem, tak po ukončení čerpání těchto dávek,Vám vznikne nárok na rodičovský příspěvek.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.