Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Úprava pracovní doby

27.01.2014

DOTAZ 1
Je zaměstnavatel povinen vyhovět návrhu úpravy pracovní doby zaměstnance? Tj. do žádosti o zkrácený úvazek udám konnrétní časový harmonogram.Pokud zaměstnavatel nechce přistoupit na naš časový návrh, jak postupovat, aby nás zaměstnavatel nepřeválcoval?

DOTAZ 2
Jak řešit situaci, že se blíží nástup do práce a zaměstnavatel otálí s definitivním vyjádřením k žádosti o zkrácený úvazek? Je třeba v den dovršení 3 let dítěte nastoupit do zaměstnání, jak postupovat správně?

DOTAZ 3
Pokud zaměstnavatel odmítne vyhovět mému návrhu zkrácení pracovní doby z jiných než provozních důvodů, jak se tato situace řeší? Zaměstnavatel mi poté musí dát výpověď včetně odstupného? Jak řešit nevěrohodné důvody odůvodňující nevyhovění zkrácení pracovní doby? Na koho se obrátit o pomoc?

Dobrý den,
dle § 241 zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění, je zaměstnavatel povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň pečujících o děti a je povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.

Vážné provozní důvody nejsou v zákoníku práce specifikovány. Jedná se o důvody technické či organizační povahy. Z judikatury vyplývá, že pro posouzení vážnosti provozních důvodů je nutno objektivně zjistit v každém konkrétním případě jednak rozsah, organizaci, funkční náplň i rozvrh práce, které má příslušná zaměstnankyně, jednak provozní poměry zaměstnavatele, tj. charakter jeho činnosti, možnost zajistit zastupování pracovníkem, vykonávajícím v podniku stejnou funkci, finanční možnosti i vztah a návaznost práce zaměstnanců v jednotlivých útvarech podniku apod. Rozhodující je zejména vyhodnocení, jak významný by představovala zásah do provozu zaměstnavatele skutečnost, že by zaměstnankyni byla povolena požadovaná kratší pracovní doba nebo jiná vhodná úprava pracovní doby, ve srovnání se stavem, kdy by pracovala po stanovenou týdenní pracovní dobu. Pouze v případě, že by tím byl znemožněn, narušen nebo vážně ohrožen řádný provoz (plnění úkolů nebo činnosti) zaměstnavatele, lze dovodit, že vyhovění žádosti brání vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele.

Doporučuji Vám tedy podat s odvoláním na toto ustanovení zaměstnavateli písemnou žádost o vhodnou úpravu pracovní doby a kratší pracovní dobu. Pokud Vám nevyhoví a Vy máte za to, že zde vážné provozní důvody nejsou, doporučuji Vám obrátit se na příslušný inspektorát práce (www.suip.cz) – ten sice není oprávněn řešit spory mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, takovým orgánem je soud, ale inspektorát poskytuje pracovněprávní poradenství a může na základě podnětu provést kontrolu dodržování příslušných pracovněprávních předpisů, uložit pokutu při zjištění nedostatků atd.

Pokud zaměstnavatel otálí s rozhodnutím, v den po třetích narozeninách jste povinna do práce nastoupit jako každá jiná pracovnice.

Z jiných, než provozních důvodů zaměstnavatel nemůže odmítnout zkrácení pracovní doby. Pokud zaměstnavatel prokáže oprávněnost vážných důvodů, a Vám to nebude vyhovovat, výpověď musíte podat Vy jako zaměstnanec, popř. ukončit pracovní poměr dohodou. Jako důvod uveďte péče o dítě mladší 7let. Na odstupné v tomto případě nemáte nárok.

Přeji hezký den

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Slaďování zaměstnání a rodinného života
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.