Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: oznamovací povinnost zaměstnavatele při návratu z rodičovské dovolené

29.01.2014

Dobrý den, chtěla bych se zeptat do jakého termínu musí zaměstnavatel odpovědět zaměstnankyni, zda pro ní má práci po její 3 leté RD. Například kamarádka má nastoupit po 3 letech 17.2.2014 zpět do práce a již se tam byla v prosinci dotazovat na své místo. Bylo jí nabídnuto jiné, které odmítla a tak jí řekli, že se jí v lednu ještě ozvou zda pro ni budou mít původní místo. Když se jich ale nyní v polovině ledna ptala, tak jí z osobního neodepsali a manažerka jí zas odepsala, že nemá žáné informace. Do jakého data má tedy čekat na odpověď? A má případně automaticky nastoupit toho 17.2. do práce když jí neodepíšou?
Děkuji za odpověď

Dobrý den,

v žádném právním předpisu není stanovena lhůta, ve které se má zaměstnavatel ozvat, jak to bude s pracovním uplatněním zamstnankyně po skončení rodičovské dovolené u zaměstnavatele.
Ovšem, zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění, v § 196 říká, že rodičovskou dovolenou je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni nejvýše do 3 let věku dítěte.Následně by kamarádka měla vykonávat práci dle své pracovní smlouvy. Pokud se zaměstnavatel neozve, tak doporučuji nastoupit do práce nejpozději v den následující po dni, kdy dítě dovrší 3 let věku a trvat na přidělování práce dle pracovní smlouvy. Zde platí ustanovení §38 zákoníku práce, podle něhož má zaměstnanec povinnost podle pokynů zaměstnavatele osobně konat práce dle pracovní smlouvy ve stanovené pracovní době a dodržovat pracovní kázeň. V tomto ustanovení je ovšem také dáno, že zaměstnavatel je povinen přidělovat zaměstnanci práci podle pracovní smlouvy. Pokud zaměstnavatel nebude mít pro kamarádku pracovní místo odpovídající její pracovní smlouvě, může jí nabídnout jiné pracovní místo. Se změnou pracovní smlouvy ovšem musí ona souhlasit a tato změna musí být provedena písemně.

Pokud nebude se změnou pracovní smlouvy a tedy změnou zařazení souhlasit (toto by měla oznámit zaměstnavateli písemně) a zaměstnavatel jí nemůže zaměstnat podle původní pracovní smlouvy, je to bráno jako překážka v práci na straně zaměstnavatele a je na něm, aby situaci řešil. Zatímco zaměstnanec může dát výpověď z jakéhokoliv důvodu, zaměstnavatel má tyto důvody taxativně vymezeny ( § 52, zákoníku práce). V daném případě by se s největší pravděpodobností uplatnil důvod písm. c) § 52 (stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách). Pokud dá zaměstnavatel výpověď z uvedeného důvodu, je nárok v tomto konkrétním případě min. na tříměsíční odstupné. Nárok na odstupné je i v případě, kdy ze zmíněného důvodu skončí pracovní poměr se zaměstnavatelem dohodou (§ 67,odst. 1, zákoník práce)/na dohodu s odstupným lze přistoupit, ale v dohodě by měl být uveden výpovědní důvod, aby vznikl nárok na odstupné/.

Výpovědní doba je u podání výpovědi zaměstnavatelem i zaměstnancem stejná a činí minimálně dva měsíce.
Pokud jde o konání práce v době, kdy běží výpovědní doba, pak stále platí původní pracovní smlouva, tj. zaměstnavatel by musel přidělovat práci podle ní. Pokud to z jeho strany není možné, jedná se o překážku na jeho straně, kdy náleží náhrada mzdy ve výši průměrného (pravděpodobného) výdělku, a to v zásadě po celou dobu trvání překážky v práci, resp. do doby ukončení pracovního poměru.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

RODIČE NA START! 2018

19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu 1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.


Na podporu bezplatné právní poradny APERIO.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.