Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: další PPM

27.01.2014

Dobrý den,
dne 9. 2. 2014 mi končí neplacené volno - rok od ukončení 3leté varianty RP, a jsem v 5 měsíci rizikového těhotenství. Zatím nemám vystavenou neschopenku, a do poradny půjdu až 5.2.2014, zaměstnavateli jsem oznámila svůj stav, ale chce po mě vstupní prohlídku od závodní doktorky a pak následně když tak vystavenou neschopenku. Nedovedu jsi vysvětlit proč trvá na vstupní prohlídce je možné aby jí po mě chtěl? Prac. poměr mám na dobu neurčitou. A dál se chci zeptat zda je možné v den kdybych měla nastoupit do práce t.j. 10.2.2014 doručit jen neschopenku aniž bych musela nastoupit do práce, budu mít nárok na nemocenskou a pak následně na PPM a RP? nebo je lepší se ze zaměstnavatelem domluvit na dalším prodloužení neplac.volna až do porodu? děkuju

Dobrý den,
obecně platí, že lékařským prohlídkám se musí podrobit každý zaměstnanec (viz ustanovení § 106 z. č. 262/2006 Sb., zákoníku práce). Žádný právní předpis neurčuje, že by zaměstnavatel měl ženu vracející se z rodičovské dovolené poslat na lékařskou prohlídku, nicméně je třeba nestále mít na paměti, že zaměstnavatel ve smyslu ustanovení § 103 odst. 1 písm. a) zákoníku práce nesmí připustit, aby zaměstnanec (zaměstnankyně) vykonával práci, která neodpovídá jeho schopnostem a zdravotní způsobilosti. Obecně nelze říci zda tak má zaměstnavatel učinit nebo ne, to vše odvisí od otázky posouzení míry rizika na pracovišti, v jakých pracovních podmínkách dotyčný nebo dotyčná pracuje a zda je zde vyšší zdravotní riziko z hlediska Vašeho těhotenství. Ovšem, pokud máte rizikové těhotenství a do práce nenastoupíte, tak je zaměstnavatelův požadavek bezpředmětný.

Pokud budete v pracovní neschopnosti v době plánovaného návratu do zaměstnání, tak do práce nenastoupíte a zaměstnavateli doručíte jen neschopenku. Pokud trvá pracovní poměr, tak po skončení neplaceného volna nárok na výplatu nemocenského vzniká. Nemocenské činí 60% denního vyměřovacího základu od 15. dne pracovní neschopnosti po celou dobu pracovní neschopnosti(od 4. do 14. dne pracovní neschopnosti náleží náhrada mzdy od zaměstnavatele. Náhrada mzdy se neposkytuje za první 3 dny pracovní neschopnosti). Následně budete mít nárok na PPM a rodičovský příspěvek.

Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte. Od roku 2012 platí, že jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně(odpovídá hrubé mzdě 16429 korun). Pokud ani jednomu z rodičů nelze uvedený vyměřovací základ stanovit, náleží rodičovský příspěvek v pevných měsíčních částkách 7 600 Kč do konce 9. měsíce věku a následně ve výši 3 800 Kč do 4 let věku dítěte.

Příjmy rodiče nejsou sledovány. Rodič může při nároku na výplatu rodičovského příspěvku zlepšovat sociální situaci rodiny výdělečnou činností, ale musí v této době zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou.

Samozřejmě se můžete se zaměstnavatelem domluvit na dalším prodloužení neplaceného volna až do porodu.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.