Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nemoceské v souvislosti s těhotenstvím a porodem, RP

26.01.2014

Doplnujici dotaz:
dekuji za odpoved, nejde tady o konretni cisla, ta jsou v poradku. To nebylo jadro meho dotazu. Hovorim o jinem problemu.
Na nemocenske jsem od 1.10. (prvnich 21 dni jako OSVC zadne davky PSSZ nevyplaci), vyplatu davek jsem mela az od 22.10. do 31.10.2013 (syn se naordil 26.10.)
Avsak pro vymere rodicovskeho pridavku mi Urad prace snizil za mesic rijen o nemocenskou za cely mesic, tj. od 1.10. do 31.10., ac mi vyplatil nemocenskou pouze od 22.10. do 31.10. Podle meho nazoru mi nemuze byt rodicovsky prispevek ponizen o castku nemocenske, ktera mi prakticky nebyla vyplacena. Dekuji.

Dotaz
Dobrý den, práve jsem se vrátila z Uradu práce, kde jsem zadala o rodicovsky prispevek. Na rodicovsky prispevek jsem presla z nemocenske v souvislosti s porodem. Narok na PPM jsem bohuzel nemela, nebot jsem si nemocenske neplatila radne dlouhou dobu. Syn se narodil 26.10.2013 a od 1.10. do 7.12. jsem byla na nemocenske v souvislosti s porodem. Jako OSVC jsem byla prvnich 21 dnu na nemocenske "zadarmo", ale urad prace mi sdelil, ze i tak se pocita nemocenska dle denniho vymerovaciho zakladu jako by byla placena kazdy den, tj vsech 31 dni. Rodicak se v ramci obdobi nemocenske pocita jako rozdilova castka mezi rodicakem a tim, co jiz sprava soc.zabezpeceni vyplatila jako nemocenske. Mela jsem ale predstavu, ze to bude ode dne narozeni syna. Oni ale zkrati rodicak i o to, co mne PSSZ nevyplatila, tedy onech 21 prvnich dnu. Je mozne, aby me Urad prace "okradl" o penize, ktere mi PSSZ ani nevyplatila? Dekuji,
Odpověď
Dobrý den,
pokud jste si platila jako OSVČ dobrovolně nemocenské pojištění, ale nesplnila jste všechny podmínky pro výplatu peněžité pomoci v mateřství, měla jste nárok na nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem.
Nemocenské činí 60% denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, jsou-li v rozhodném období vyloučené dny (např. rodičovská dovolená) snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém došlo ke vzniku pracovní neschopnosti.
Výše RP je limitována výší peněžité pomoci v mateřství (PPM) – tedy 70 procenty 30násobku denního vyměřovacího základu, nejvýše však činí 11 500 Kč za měsíc. Na internetu existují i kalkulačky na výpočet výše RP např. http://www.penize.cz/rodicovsky-prispevek/223792-kalkulacka-rodicovskeho-prispevku-zmeny-od-roku-2012
Neznám Vaše konkrétní čísla, ale nemyslím si, že došlo k chybnému výpočtu RP. Pokud se domníváte, že ano, můžete se v zákonné lhůtě proti rozhodnutí o přiznání rodičovského příspěvku odvolat.
Přeji hezký den
Zdenka Čurdová

Dobrý den,
pokud jste pobírala nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem a rodičovský příspěvek v jednom měsíci, pak platí následující:
Má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a těmito dávkami nemocenského pojištění. Jako nárok na nemocenské podle věty první se posuzuje nárok na náhradu uvedenou v § 5 odst. 1 písm. b) bodu 13 - náhrada mzdy, kterou jste nepobírala. /Citace § 30b odst. 3 zákona č. 117/1995 Sb./

Výše RP je souhrnně dána částkou 220 000Kč, kterou je třeba vyčerpat do věku 4let dítěte. O žádné peníze z RP tedy tímto nepřijdete.

Přeji hezký den

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.