Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: OSVČ - porodné, příjmy při pobírání rodičovského příspěvku

18.01.2014

Dobry den,

opet me zaskocila neinformovanost pracovniku CR ve statni sprave.
Z toho duvodu se obracim na Vas s prosbou o informaci tykajici se porodneho a rodicovske.

1/ porodne
Zajimalo by me, co musim uradu dolozit jako OSVC. O porodne bych rada zadala v kvetnu 2014. Cim dokladam vysi prijmu matky a otce ditete, kdyz jsou oba osvc?
Priznanim z 2013, budou ho jiz mit k dispozici?

2/ rodicovska
V pripade, ze zivnost po dobu pobirani rodicovske nepozastavim je nejakym zpusobem omezena vyse prijmu v pripade, ze po dobu rodicovske nechci platit socialni a zdravotni, ktere by po dobu rodicovske mel hradit stat?

Predem Vam velmi dekuji.

S pozdravem,

Dobrý den,
Zde jsou odpovědi na Vaše dotazy:
1) Nárok na porodné je vázán na stanovenou hranici příjmů v rodině, která v kalendářním čtvrtletí předcházejícím narození dítěte musí být nižší než 2,4násobek životního minima rodiny. Životní minimum rodiny, kterou tvoří rodiče a narozené dítě činí 7710,- Kč, pro nárok na porodné je tedy rozhodující příjem pod 18 504,- Kč. Výše porodného činí 13 000 Kč na první živě narozené dítě. Za příjem se považují příjmy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti uvedené v § 7 odst. 1 a 2 zákona o daních z příjmů (zákon č. 586/1992 Sb., v platném znění), a jde-li o uvedené příjmy podléhající dani z příjmů stanovené paušální částkou, předpokládaný příjem, nejméně však u osob vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost částka odpovídající 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství za kalendářní rok, předcházející období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku, na které se porodné přiznává. Vzhledem k tomu, že 50% průměrné měsíční mzdy za rok 2012 přesahuje částku 12 500 Kč, pak za předpokladu, že vykonáváte oba hlavní samostatnou výdělečnou činnosti, podmínky vzniku nároku na dávku nesplníte. Pro případ, že byste podmínky vzniku nároku splňovala, podejte žádost o porodné, ke které doložte doklad o výši čtvrtletního příjmu, který vyplníte v kolonce pro OSVČ, příjmy uvedené v dokladu se již žádným dokumentem nedoplňují – úřad si je ověřuje sám. Veškeré formuláře naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – www.mpsv.cz/cs/2.
2) Co se týče příjmů ze samostatné výdělečné činnosti při pobírání rodičovského příspěvku, z hlediska nároku na tuto dávku není výše Vašich příjmů nijak omezena. Podle ustanovení § 7 odst. 1 písm. c) a odst. 2 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, v platném znění, je plátcem pojistného za osobu samostatně výdělečně činnou, která pobírá rodičovský příspěvek, stát i samostatně výdělečná osoba. Dle § 3a odst. 3 písm. c) zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, v platném znění, pro tyto osoby, pokud uvedené skutečnosti trvají po celé rozhodné období, neplatí minimální vyměřovací základ. Vyměřovacím základem je v takovém případě skutečný příjem po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení. Dle § 3 odst. 2 zák. č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, v platném znění jsou osoby samostatně výdělečně činné (dále jen OSVČ) povinny platit pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, pokud jsou účastny důchodového pojištění podle předpisů o důchodovém pojištění, osoby samostatně výdělečně činné jsou povinny platit pojistné na nemocenské pojištění, pokud jsou účastny nemocenského pojištění. Účast na nemocenském pojištění u OSVČ je dobrovolná a vzniká na základě přihlášky. Co se týká účasti na důchodovém pojištění, dle §10 zák. č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, v platném znění, je OSVČ v kalendářním roce účastna důchodového pojištění po dobu, po kterou vykonávala hlavní samostatnou výdělečnou činnost s tím, že od 1. 1. 2011 je OSVČ považována za vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost v kalendářních měsících, ve kterých je účastna nemocenského pojištění OSVČ, a to i jen po část měsíce, nebo po kterou vykonávala vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, pokud její příjem z vedlejší samostatné výdělečné činnosti po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení dosáhl v kalendářním roce aspoň rozhodné částky. Rozhodná částka v roce 2014 činí 62 261 Kč. Rozhodná částka se poměrně snižuje za každý měsíc, v němž nebyla vedlejší samostatná výdělečná činnost vykonávána. Samostatná výdělečná činnost se považuje za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost v těch kalendářních měsících, v nichž po celý měsíc byla vykonávána samostatná výdělečná činnost a současně trval nárok na rodičovský příspěvek (§9 odst. 6 pís. c) a odst. 7 cit. předpisu). OSVČ je dále samozřejmě účastna důchodového pojištění v kalendářním roce po dobu, po kterou vykonávala vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, pokud se přihlásila k účasti na důchodovém pojištění.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.