Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Přerušení běhu výpovědní doby

25.01.2014

Dobrý den, nejprve bych Vám ráda poděkovala za velmi cenné rady, které zde na serveru Aperio.cz poskytujete. Přečetla jsem mnoho dotazů a našla odpovědi i na většinu svých otázek, ale přesto bych Vás ráda poprosila ještě o upřesnění věcí, kde nemám zcela jasno.
Dne 18. 5.2014 (neděle) dovrší můj syn (tj. mé druhé a tedy mladší dítě) věku 3 let a mně tím skončí rodičovská dovolená. 19.5. 2014 (pondělí) bych tedy měla nastoupit zpět do zaměstnání, kde mám uzavřenou pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Před narozením syna jsem ale byla na rodičovské dovolené s prvním dítětem - dcerou, která dovršila věku 3 let 6.8.2010 (pátek). Ihned po nástupu do zaměstnání – tedy v pondělí 9.8.2010 jsem obdržela, resp. podepsala převzetí výpovědi ve smyslu §52, pís. c) zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce v tomto znění: „Oznamujeme Vám, že Vám dáváme výpověď z pracovního poměru podle §52, pís. c) Zákoníku práce v platném znění z důvodu organizačních změn. Pracovní poměr končí dne 31.10.2010 a podle § 67 Zákoníku práce v platném znění Vám náleží odstupné ve výši trojnásobku průměrného měsíčního výdělku.“
Ovšem ještě v srpnu 2010 jsem otěhotněla, a proto jsem následně, po potvrzení těhotenství, dne 26.10.2010 odeslala zaměstnavateli oznámení o zákazu výpovědi ve smyslu § 53, odst. 2 zák.č. 262/2006 Sb. s tím, že jsem k tomuto dni (26.10.) v 11. týdnu těhotenství (k otěhotnění tedy muselo dojít někdy kolem 17.8. – toto datum ale není nikde uvedeno, pouze jsem jej nyní zpětně dopočítala pro lepší orientaci). Výpověď z pracovního poměru jsem obdržela ještě před otěhotněním, tedy před započetím ochranné doby, a proto měla být výpověď platná, jen s tím, že výpovědní doba se pozastavuje po dobu ochranné doby a pracovní poměr skončí až uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, tedy po dovršení 3 let věku syna. Toto oznámení zaměstnavatel akceptoval a po dobu mého těhotenství mi vyplácel náhradu mzdy pro překážky na straně zaměstnavatele. Následně jsem nastoupila na MD a nyní budu končit RD.
Původně jsem se chtěla zeptat zejména na to, jakým způsobem zjistím přesné datum ukončení mého pracovního poměru – tedy jak se bude dopočítávat zbytek výpovědní doby po skončení RD. Při pročítání dotazů na Aperio a také díky informacím z příručky „Nebojujte se zákony a slaďte práci s rodinou“ jsem ale narazila na nesrovnalosti, které bych ráda s Vaší pomocí vyřešila:
Předně: datum výpovědi, kterou jsem převzala po nástupu z RD s dcerou, je 4.8.2010 (středa), tedy výpověď mi byla dána ještě před ukončením RD (6.8.2010). Znamenalo by to tedy, že je takováto výpověď neplatná? Anebo je směrodatné datum převzetí výpovědi (9.8.2010) a výpověď je platná? A má případně vliv skutečnost, že jsem na to přišla až po 3,5 letech?
Kromě data výpovědi je zde ale ještě jedna skutečnost a to ta, že výpověď mi byla dána podle § 52, pís. c) Zák.práce z důvodu organizačních změn. Před nástupem na MD s dcerou jsem pracovala na pozici ředitelky regionální kanceláře a to na základě dodatku k původní pracovní smlouvě, kde jsem byla původně zařazena jako regionální projektový manažer. Během RD s dcerou došlo v kanceláři ke změnám, kdy z původního počtu 2 projektových manažerů a 1 ředitele kanceláře došlo k omezení na 1 projektového manažera a 1 ředitele kanceláře. Toto omezení jsem chápala jako onen ve výpovědi uváděný důvod organizačních změn. Nicméně nyní jsem si uvědomila, že místo ředitele kanceláře přece zrušeno nebylo a skutečně i na svých webových stránkách můj zaměstnavatel stále uvádí dva pracovníky kanceláře a to ředitelku regionální kanceláře a regionální projektovou manažerku. Prosím proto o radu, jak v tomto případě postupovat, zda mám trvat na neplatnosti výpovědi a pokračování pracovního poměru (opět je zde prodleva 3,5 roku od převzetí výpovědi)? Mohu tím něco získat, když zaměstnavatel skutečně pro mne práci nemá, anebo obdržím pravděpodobně novou výpověď, ze strany zaměstnavatele možná lépe formulovanou, čímž by se můj pracovní poměr prodloužil nejspíš jen o několik dní? Ještě pro upřesnění situace – po mém odchodu na MD s dcerou na mé místo ředitelky kanceláře nastoupil můj bývalý kolega – projektový manažer. Následně kolega povýšil a na místo ředitelky kanceláře nastoupila má bývalá kolegyně, také původně projektová manažerka, která je ale nyní sama na mateřské dovolené. Na její místo proto zaměstnavatel přijal novou zaměstnankyni. V současné době tedy na 1 pracovní pozici má zaměstnavatel pracovní smlouvu se 3 zaměstnankyněmi.
A na závěr bych ráda poprosila případně o shrnutí, kdy přesně skončí můj pracovní poměr v případě, že výpověď bude platná a v jakých termínech bych se měla registrovat na ÚP a případně hlásit změny u své zdravotní pojišťovny a zda mám nějak sama řešit otázku placení sociálního pojištění?
Předem mnohokrát děkuji za Vaši pomoc a též se omlouvám za zdlouhavý dotaz, snad se mi podařilo vše sepsat co nejsrozumitelněji.
Ještě jednou děkuji a přeji pěkný den
S pozdravem.

Dobrý den,
výpověď je platná okamžikem doručení, takže byla dána až po skončení rodičovské dovolené a tudíž byla dána legálně. Otázku, zda skutečně existovala nadbytečnost, pro kterou jste výpověď dostala, by mohl posoudit až soud, pokud byste podala žalobu na neplatnost výpovědi. To byste ale musela bezrpsotředně po té, kdy jste výpověď dostala, oznámit zaměstnavateli, že považujete výpověď za neplatnou a že trváte na dalším zaměstávání.
Výpovědní doba přestala běžet v okamžiku, kdy nastala některá z vyloučených dob, tedy ve Vašem případě těhotenství. Okamžik, kdy začalo těhotenství by mohl určit jen lékař. Ve Vašem případě bych jako nejschůdnější řešení viděla dohodu se zaměstnavatelem na dni, kdy se běh výpvoědní doby přerušil a to odečtením ode dne narození dítěte cca 280 dnů.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.