Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Střídání na rodičovské dovolené

22.01.2014

Dobrý den,
čekáme s manželem druhé dítě a tentokrát bychom se na tříleté rodičovské dovolené chtěli po dvou letech vystřídat. Já momentálně pracuji, tedy na mateřskou/rodičovskou dovolenou budu nastupovat z práce, nebudu navazovat na předešlou. Četla jsem Vaši příručku a zjišťovala si ohledně vystřídání na rodičovské dovolené informace i jinde, ale ráda bych se na Vás přece jen obrátila s otázkou, jestli počítáme se vším, jestli máme všechny informace a nepřekvapí nás něco neočekávaného.
1.Já jsem se zaměstnavatelem dohodnuta, že se vrátím z rodičovské po dvou letech (tedy oficiálně po třech pro případ, že by mě manžel z nějakého důvodu nemohl vystřídat, tak abych po dvou letech o místo nepřišla, jsem si vědomá toho, že dřívější návrat mi zaměstnavatel umožnit nemusí a tedy se v takové případě nebudeme moci s manželem vystřídat).
2. Rodičovský příspěvek bych po celou dobu čerpání pobírala já (v příručce naznačujete, že je to možné), to proto, abych při ev. nemoci dětí mohla zůstat s dítětem doma (na OČR). Je to možné? Jak je pak manžela řešeno zdravotní a sociální pojištění, odkud stát dostane informaci, že je na rodičovské dovolené? Nebo se musíme vyměnit i jako příjemci rodičovského příspěvku? Jaký způsobem je pak možné řešit chvíle, kdy jsou děti nemocné a chci s nimi zůstat doma i já? Existuje nějaké řešení (kromě dohody se zaměstnavatelem o práci doma, neplaceném volnu atd.)?
3. Manžel se dohodne se zaměstnavatele na čerpání rodičovské dovolené v délce 1 rok s tím, že také nemáme nárok se vrátit dříve a nejpozději se musí vrátit za rok, aby nepřišel o místo?
Existují ještě nějaké situace, limity, které jsme nepostřehli?
Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,
zákoník práce stanoví, že zaměstnavatel je povinen umožnit zaměstnanci čerpání rodičovské dovolené do tří let věku dítěte. Minimální doba stanovena není, takže byste mohla teoreticky žádat každý den a zaměstnavatel by Vám až do tří let věku dítěte musel vždy vyhovět. Takže můžete žádat třeba po půl roce a přizpůsobovat se aktuální situaci. Zaměstnavatel musí vyhovět žádosti o rodičovskou dovolenou otci i matce dítěte a to dokonce i zároveň, takže je to víceméně na Vás, jak si požádáte, ale je vhodné to mít projednáno se zaměstnavatelem, aby nebyl překvapen a nedostal se tak do problémů s náhlým výpadkem zaměstnance.
Rodičovský příspěvek a čerpání rodičovské dovolené spolu naprosto nijak nesouvisí, takže tím se zabývat nemusíte, můžete se klidně při čerpání střídat. Naopak možnost čerpat příspěvek nemocenského pojištění při ošetřování člena rodiny souvisí s výkonem práce a s unikající mzdou, je to náhrada za ztrátu mzdy.
Sociální pojištění se odvádí z příjmu, takže tam, kde není příjem, není ani sociální pojištění, ale péče o děti do 4 let se považuje pro důchodové nároky za náhradní dobu pojištění.
Nejznámějšími příklady, kdy je stát plátcem zdravotního pojištění jsou situace, kdy jde o: nezaopatřené děti, poživatele důchodu, příjemce rodičovského příspěvku, ženy na mateřské a rodičovské dovolené, uchazeče o zaměstnání, osoby pobírající dávku pomoci v hmotné nouzi a osoby s nimi společně posuzované, osoby, které jsou závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost), osoby konající službu v ozbrojených silách, osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, občané, kteří jsou invalidní ve třetím stupni. Takže se při péči o dítě do 7 let věku najde i pro otce dětí kategorie, kdy i on bude státním pojištěncem zdravotního pojištění. Jen je dobré si to se zdravotní pojišťovnou vyřešit raději osobně a nedostat se tak do problémů s nějakým administrativním pochybením.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.