Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Vztahy v rodině

21.01.2014

Dobrý den,
Mám problém ve vztahu s rodiči mé partnerky.Když jsem se odstěhoval,bydlel jsem měsíc u nich a dal jsem se dohromady s jejich 17-ti letou dcerou.Jezdíval jsem k nim potom každý den a vše bylo v pořádku.Půjčoval jsem jim peníze když kolikrát neměli na jídlo,když jsem jim nemohl půjčit,tak jsem jim dovezl občas jídlo od sebe z domu.Vozil jsem jim mladší děti ze školy po práci.Když jsem chtěl aby potom jela vždycky má přýtelkyně ke mě tak ji pustili třeba večer kolem půlnoci po brigádě,ale hned ráno musela zase domů,tak jsem se naštval a napsal jsem na soc.síť že je škoda že ona nemá rodiče jako já a chtěl jsem vrátit peníze které si ode mě napůjčovali a dávno to měli zplatit.Pak začala obrovská hádka a naschvál ji začali zakazovat mě vídat.Manžel mámy od přýtelkyně nic nevěděl,protože před ním manželka stále všechno tají to že mají dluhy a musí si půjčovat a podobně,jelikož on již 16 let nepracuje a ani nechce.Celý prosinec jsme se vídali jen na pár minutek a to tajně a viděl jsem že přítelkyně je psychicky na dně,museli ji vždycky vést dvě její kamarádky a podpírat ji.Tak jsem sebral veškerou sílu a šel k nim domů abych vše ukončil.Tam jsme to nějak probrali a další týden ke mě přýtelkyně mohla přijed na sobotu.Ale další týden už mi opět psala že její rodiče jí dali na výběr mezi mnou a rodinou,když jim řekla že chce být se mnou ale nechce ztratit rodinu,tak jí řekli že na to má zapomenout,že buď ten vztah ukončím já nebo ho ukončí oni.Napsala mi dokonce že se chce zabít že už nemá na takové nervy a já osobně nad tím poslední dobou přemýšlím taky.Jsem o dost let starší než ona,ale opravdu už nevím co mám dělat.Přítelkyně je psychicky na dně a bojím se že ji donutí aby jsme se nakonec rozešli.Nechce jít na sociálně-právní ochranu dětí,protože má strach že jim pošlou domů sociálku a její dva nejmladší sourozence vezmou do děcáku a nechce ani odejít od rodiny nebo se na ně vykašlat.Ostatně ani já nechci aby se vykašlala na rodinu.Chtěl bych prosím poradit jak to urovnat aby jsme mohli spolu být zase šťastní spolu ve vztahu a její rodiče se nám nesnažili zničit vztah.Předem děkuji za odpověď

Vážený pane,

v tomto příběhu, který jste popsal nám jako organizaci, kterou podporuje MPSV, se přísluší vyjádřit se z pohledu ochrany zájmu dítěte, tj. Vaší nezletilé přítelkyně. Pohled nového občanského zákoníku je následující:
Podle § 30 občanského zákoníku se plně svéprávným se člověk stává zletilostí. Zletilosti se nabývá dovršením osmnáctého roku věku. Před nabytím zletilosti se plné svéprávnosti nabývá přiznáním svéprávnosti, nebo uzavřením manželství. Svéprávnost nabytá uzavřením manželství se neztrácí ani zánikem manželství, ani prohlášením manželství za neplatné.

Podle § 31 občanského zákoníku má se za to, že každý nezletilý, který nenabyl plné svéprávnosti, je způsobilý k právním jednáním co do povahy přiměřeným rozumové a volní vyspělosti nezletilých jeho věku. Podle § 32 občanského zákoníku udělil-li zákonný zástupce nezletilému, který nenabyl plné svéprávnosti, ve shodě se zvyklostmi soukromého života souhlas k určitému právnímu jednání nebo k dosažení určitého účelu, je nezletilý schopen v mezích souhlasu sám právně jednat, pokud to není zákonem zvlášť zakázáno; souhlas může být následně omezen i vzat zpět.
Podle § 880 občanského zákoníku rodičovskou odpovědnost týkající se osoby dítěte vykonávají rodiče způsobem a v míře odpovídající stupni vývoje dítěte. Rozhodují-li rodiče o vzdělání nebo o pracovním uplatnění dítěte, vezmou v úvahu jeho názor, schopnosti a nadání.
Podle § 881 občanského zákoníku péči o dítě a jeho ochranu, výkon jeho výchovy, popřípadě některých jejích stránek, nebo dohled nad dítětem mohou rodiče svěřit jiné osobě; dohoda rodičů s ní se nemusí dotknout trvání ani rozsahu rodičovské odpovědnosti.
Podle § 882 občanského zákoníku zadržuje-li jiná osoba dítě protiprávně, mají rodiče právo žádat, aby jim dítě předala; to platí i mezi rodiči navzájem. Toto právo má i ten, kdo o dítě oprávněně pečuje. Osoba, která dítě protiprávně zadržuje, má povinnost jej řádně předat tomu, kdo má dítě po právu v péči.

Podle mého názoru, pokud mají rodiče obavu o řádný vývoj své dcery, Vám zakázat se spolu stýkat. Pochopitelně tento zákaz přestane platit dovršením 18 let Vaší přítelkyně. Pak se nabízí další možnosti řešení Vašeho vztahu jako např. uzavření manželství. Vzhledem k tomu, že jí je 17, doba není tak dlouhá, abyste nemohli rozhodnutí rodičů respektovat a scházet se někde odpoledne. Podle mého názoru, pokud budete trpělivý a chovat se "v mezích", rozumní rodiče se budou snažit s Vámi navázat kontakt.
S pozdravem

Jana Seemanová

Dobrý den,
dovolte mi ještě podívat se na celou situaci z hlediska komplikované sítě mezilidských vztahů, která Vaším vztahem vznikla. Z toho, co píšete, se zdá, že jste poměrně dlouhou dobu vystupoval jako rovnocenný partner rodičů své přítelkyně - nejenže jste u nich pobýval v placeném podnájmu, ale vozil jste mladší sourozence své přítelkyně do školy, půjčil jste jejím rodičům peníze aj. To zřejmě vztahy mezi Vámi příliš nezjednodušilo, ačkoli nepochybuji, že jste jim poskytl pomoc v dobré vůli. Pro ně teď může být obtížné povolit dceři vztah s někým, komu oni sami dluží peníze a na kom mohou být tím pádem závislí - zvlášť potom, co jste celou věc o jejich dluhu u Vás zveřejnil na sociálních sítích.
Je těžké takto na dálku celou situaci pochopit a ještě těžší navrhnout nějaké fungující řešení, které by bylo přijatelné pro Vás všechny. V první řadě byste si měl asi ujasnit, co od vztahu se sedmnáctiletou dívkou očekáváte, a co od něj očekává ona, ale i její rodiče. Pro mladé dívky, které nepoznaly fungující vztah s rodiči, mohou být někdy vztahy s muži, kteří jsou starší než ony, zdrojem stability a opory, kterou by právě jindy získaly od rodičů. Z toho důvodu pro ni můžete být velmi důležitý jako opora, ale i vzor; na druhou stranu ale nejste její rodič, a až do jejích 18 let jsou to právě oni, kdo mají hlavní slovo.
Nesdílím úplně optimismus své kolegyně právničky, že při trpělivém přístupu se s Vámi rozumní rodiče budou snažit navázat kontakt - je to samozřejmě možné, ale zůstává otázkou, zda je to právě v zájmu těchto rodičů. Trpělivost Vám ale může přinést ovoce i tak. V dohledné době bude Vaší přítelkyni 18 let, a pak se bude moci rozhodnout podle svého názoru.

Držím palce,

Autor(ka) odpovědi: Eliška Kodyšová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.