Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Skončení pracovního poměru po RD

19.01.2014

Dobrý den,
Prosím o radu. 1.2. 2014 mi končí RD. Nástup do práce tedy 2.2.2014. Na konci roku mi bylo sděleno, že firma pro mne nemá volné místo, a nemohou mi nabídnout ani podobnou pozici. Z toho důvodu mi nabídli ukončení pracovního poměru dohodou. V telefonním rozhovoru jsem předem na HR oznámila, že dohodu nebudu moci podepsat, pokud to bude před koncem RD a to z důvodu nároku výpočtu výše případné podpory v nezaměstnanosti (která by byla minimální).

Nyní jsem obdržela 2 dokumenty.
1. Oznámení o organizační změně kde je uvedeno, že rozhodnutím čj 890/2013 dochází s účinností od 2.2.2014 v útvaru k organizační změně, v jejímž důsledku jsem se stala nadbytečnou. Zaměstnavatel navrhuje ukončení pracovního poměru k 1.2.2014. Podepsaný dokument mám neprodleně doručit zpět na HR. Je nutné tento dokument podepsat a zaslat zpět zaměstnavateli?
2. Vyjádření zaměstnance k návrhu zaměstnavatele. Zde jsou uvedeny nároky plynoucí ze skončení pp v důsledku org. změny. Odstupné dle kolektivní smlouvy. Nevyjádření se k návrhu ve lhůtě 7 kalendářních dnů bude považováno za odmítnutí návrhu!
V případě, že návrh zaměstnavatele nepřijímám je nutné tento návrh podepsat (nepřijímám) a zaslat zpět?
Pokud se k návrhu nevyjádřím bude mi 2.2. 2014 zaslána zaměstnavatelem výpověď pro nadbytečnost?
V případě, že návrh nepřijmu a dostanu výpověď pro nadbytečnost 2.2.2014 skončil by pracovní poměr 30.4. 2014? Mám během výpovědi nárok na náhradu mzdy za měsíc únor, březen a duben a poté dle zákona na 2 měsíční odstupné?
Kdy se musím nahlásit na UP (tak abych získala nárok na podporu v nezaměstnanosti)? Bude výpočet nároku na podporu v nezaměstnanosti vypočten z průměrné mzdy za období od 2.2 2014 do ukončení pracovního poměru?
Od června do září 2012 jsem byla zaměstnaná na půl úvazku 3 a půl měsíce. Bude to mít také vliv na výpočet výše podpory v nezaměstnanosti?
Děkuji.

Dobrý den,
pokud nechcete přistoupit na dohodu o rozvázání pracovního poměru k navrhovanému dni, doporučila bych nepodepisovat žádný ze zaslaných dokumentů, ale oznámit zaměstnavateli písemně (doporučeně nebo osobně s potvrzeným přijetím), že na dohodu o ukončení pracovního poměru nepřistoupíte, že den po ukončení pracovního poměru nastoupíte do zaměstnání a že tedy očekáváte, že z důvodu nadbytečnosti dostanete výpověď.
Je tedy krajně zajímavé, že nadbytečnost nastává zrovna přesně tím dnem, kdy se máte vracet do zaměstnání, že se tedy u zaměstnavatele ruší pracovní místo právě v ten den, ale význam by to mělo pouze v případě, kdy byste se chtěla výpovědi bránit a namítala, že nadbytečnost byla vytvořena uměle a byla odhodlána se výpovědi bránit až u soudu. Pokud ale toto řešit nechcete, nechte si 2. 2. 2014 doručit výpověď pro nadbytečnost. Zaměstnavatel již nyní deklaroval, že nadbytečná jste a je nyní na něm, jak bude řešit výpovědní dobu, která bude trvat skoro tři měsíce, tedy až do konce dubna. Může Vás zaměstnávat prací, jakou máte uvedenu v pracovní smlouvě, ale žádnou jinou. Pokud takovou práci nemá (asi ne, když deklaroval Vaši nadbytečnost), tak jde o překážku v práci na jeho straně a musí Vám až do skončení pracovního poměru platit náhradu mzdy. Po skončení pracovního poměru Vám vznikne nárok na odstupné.
Neuvádíte, zda Váš částečný úvazek byl u tohoto zaměstnavatele či u jiného, pokud u jiného a skončil, tak s podporou v nezaměstnanosti nemá nic společného, pokud byl u tohoto zaměstnavatele a Váš pracovní úvazek zůstal zkrácen i nadále, tak se náhrady mzdy a posléze podpora v nezaměstnanosti bude odvíjet od této ponížené mzdy. Pokud se budete chtít registrovat na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, udělejte to neprodleně, protože jako uchazeč o zaměstnání jste státním pojištěncem zdravotního pojištění a nebudete si jej tak muset platit sama.
Zaměstnavatel se možná pokusí dohodnout se s Vámi na ukončení pracovního poměru dohodou i po skončení Vaší RD a nabídne Vám odstupné ve výši odpovídající zákonnému odstupnému a tříměsíční náhradě mzdy. Pak je rozhodnutí jen na Vás, ale je třeba vědět, že podporu v nezaměstnanosti nebudete dostávat tak dlouho, kolika měsícům bude odpovídat Vaše odstupné. Dále je třeba zvážit i možnost dalšího těhotenství. Pokud byste otěhotněla během výpovědní doby, tato by přestala běžet a pracovní poměr by neskončil, dokud by neuplynuly všechny ochranné doby, tedy doba těhotenství, mateřské dovolené a rodičovské dovolené. Vznikl by Vám tak nárok na peněžitou pomoc v mateřství a po ní i na řádnou dovolenou. Po celou tu dobu byste byla zaměstnancem jako každý jiný.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.