Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Neuvedení otce do rodného listu

17.01.2014

Dobrý den, je mi 23 let jsem studenka vysoké školy a čekám dítě. Otec dítěte se k tomu nehlásí je v rozvodovém řízení, ale to nevím na sto procent.Z předešlého vztahu má 15 měsíční dítě. Ze začátku těhotenství se ke mě velmi nevhodně choval, vyžadoval po mě sexuální praktiky, které se nehodí tady psát. Nakonec mi řekl, že mu jen ubližuji a vyhodil mě z kufry před barák. Nepsal mi, že pokud ho uznám jako otce dítěte tak se bude soudit a pro dítě si bude jezdit a to se mi teprve nebude líbit. Je napsaný úřad práce a pobírá hmotnou nouzi, ale přitom stále pracuje.
Chtěla bych poradit, jestli ho mám uvést v rodném listě nebo ne?
Na jaké dávky mám nárok jako matka, která studuje?
Mohu pobírat dávky i sirotčí důchod pokud budu dál studovat?
Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,
odpověď zda zapsat nebo nezapsat otce do rodného listu má několik rovin, minimálně se dá rozdělit na rovinu právní a rovinu morální.
Sama nemůžete nechat otce zapsat otce do rodného listu. V podstatě lze určit otcovství pouze souhlasným prohlášením rodičů před matrikou popř. soudem, nebo nechat určit otcovství soudem (v řízení před soudem), a to na návrh Váš, otce nebo i dítěte, přičemž lhůta k podání návrhu není zákonem určena. Dítě i otec dítěte, který o dítěti ví, se mohou domáhat určení otcovství, a to kdykoliv !!!
Pokud jde o otázku, zda je to výhodné či nikoliv, tak to je průřez mnoha zákony a pravidly morálky. Dítě bude mít v kolonce otec napsáno „neurčen“, přijde o výživné od otce a Vy bude muset tento příjem, který je příjmem dítěte, nějak fakticky nahradit, přijdete i o případný příspěvek otce dítěte spojený se slehnutím (pořízením výbavy, porodem aj.) a ještě dítěti budete muset vysvětlovat, proč nemá otce, babičku, dědečka a další příbuzné z otcovy strany. S týmž problémem se pak ve společnosti bude potýkat i dítě. Navíc hrozí, že dítě bude jednou pátrat po otci a podá žalobu na jeho určení a nebo si otec vzpomene, že by mohl mít dítě a podá žalobu na určení otcovství. Proti tomu se nemůžete nijak bránit. Vaše dítě pak nemůže případně dědit po svém otci.

Z druhé strany se nemusíte s nikým dohadovat o způsobu výchovy a dalších záležitostech, protože budete mít plnou rodičovskou zodpovědnost. Otec dítěte má pravdu v tom, že když bude v rodném listě zapsán, tak bude mít veškerá rodičovská práva k dítěti, bude mít právo na styk s dítětem a budete o důležitých záležitostech muset rozhodovat spolu.

Zároveň však neuvedením otce porušujete právo dítěte na otce, jeho rodinu a jejich péči o dítě. Dítě má teoreticky dle Úmluvy o právech dítěte, která je jen stěží právně vymahatelná, právo dle čl. 7 a 8 na to, znát oba své rodiče a právo na to, aby něj pečovali. Nicméně je to vymahatelné jen u soudu pro lidská práva a v praxi je to tak, že když je známa alespoň matka, tak se to příliš neřeší.

Související právní ustanovení:

SDĚLENÍ

federálního ministerstva zahraničních věcí č. 104/1991 Sb. ÚMLUVA O PRÁVECH DÍTĚTE

Č l á n e k 7

1. Každé dítě je registrováno ihned po narození a má od narození právo na jméno, právo na státní příslušnost, a pokud to je možné, právo znát své rodiče a právo na jejich péči.

2. Státy, které jsou smluvní stranou úmluvy, zabezpečují provádění těchto práv v souladu se svým vnitrostátním zákonodárstvím a v souladu se svými závazky vyplývajícími z příslušných mezinárodněprávních dokumentů v této oblasti se zvláštním důrazem na to, aby dítě nezůstalo bez státní příslušnosti.

Č l á n e k 8

1. Státy, které jsou smluvní stranou úmluvy, se zavazují respektovat právo dítěte na zachování jeho totožnosti, včetně státní příslušnosti, jména a rodinných svazků v souladu se zákonem a s vyloučením nezákonných zásahů.

2. Je-li dítě protizákonně částečně nebo zcela zbaveno své totožnosti, zabezpečí mu státy, které jsou smluvní stranou úmluvy, potřebnou pomoc a ochranu pro její urychlené obnovení.

Jako studentka nebudete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, budete tak pobírat ode dne narození dítěte rovnou rodičovský příspěvek.
Pokud Vaše příjmy nepřekročí určitou hranici, můžete mít nárok na další sociální dávky, jako je například příspěvek na bydlení, přídavky na dítě, příspěvek v nouzi a podobně. Záleží však na tom, kde bydlíte, zda tvoříte společnou domácnost s rodiči, zda k Vám někdo stále má vyživovací povinnost (když stále studujete) a další faktory.
Narození Vašeho dítěte není primárním důvodem, proč byste měla přijít o sirotčí důchod, pokud budete nadále studovat a budete nezaopatřeným dítětem. Čerpán rodičovského příspěvku však může ovlivnit nárok na sociální dávky, protože se Vám tím zvýší příjmy.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.