Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovský příspěvek - posuzované osoby

08.01.2014

Dobrý den. Syn má 21 let, studuje VŠ a pracuje na poloviční úvazek.Dcera má 18 a studuje stř.školu. Já i mé děti máme trvalý pobyt jinde,než můj manžel. Pokud budu žádat o přídavky na děti musí se uvést i příjmy manžela? Děkuji za odpověď

Vážená paní,
okruh společně posuzovaných osob upravuje ustanovení § 7 Zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře v posledním znění.
Vedle oprávněné osoby se za společně posuzované osoby považuji:
a) nezaopatřené děti,

b) rodiče těchto dětí [za rodiče se považují i osoby, které převzaly dítě do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu, manžel rodiče, vdovec po rodiči, druh (družka) rodiče, popř. manžel, vdova nebo druh (družka) osoby již bylo uvedeným způsobem dítě svěřeno do péče nahrazující péči rodičů],
c) manželé nebo druh a družka,
d) nezaopatřené děti, jejich rodiče, pokud jsou sami nezaopatřenými dětmi a jsou osamělí, a rodiče těchto rodičů.
Ve všech těchto případech [písm. a) až d)] musí být splněna podmínka, že uvedené osoby s oprávněnou osobou spolu trvale žijí a spolu uhrazují náklady na své potřeby, tj. kdy trvá společná domácnost ve smyslu § 115 občanského zákoníku. Tato podmínka společného žití a společné úhrady nákladů na své potřeby se však považuje za splněnou vždy, jsou-li osobami společně posuzovanými nezletilé nezaopatřené děti a jejich rodiče, zletilé nezaopatřené děti a jejich rodiče a manželé. Pokud jde o nezaopatřené děti a jejich rodiče v případě, že rodiče jsou rozvedeni, považují se za osoby společně posuzované vždy rodič a nezletilé nezaopatřené dítě, které s ním společně žije, nebo rodič a zletilé nezaopatřené dítě, pokud jsou oba v témže bytě hlášeni k trvalému pobytu.
Pokud nejste s manželem rozvedeni, je společně posuzovanou osobou i v případě, že má trvalé bydliště jinde. Konkrétní informace případného postupu, pokud spolu s manželem nežijete, ale nejste rozvedeni, Vám podají na příslušném úřadu práce, který dávku rodičovský příspěvek vyplácí.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Ostatní dávky
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.