Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Doprovod do zdravotnického zařízení

05.01.2014

Dobrý den,
děkuji za zodpovězení dotazu ohledně nároku na dovolenou při zkráceném pracovním úvazku. Ještě mám jeden asi netradiční dotaz ohledně proplácení návštěvy lékaře v pracovní době.
Jelikož mám obě děti velmi často nemocné a musím s nimi navštěvovat i různé poradny, rehabilitace a logopedie apod., chtěla bych nabídnout zaměstnavateli, ať mi čas strávený s dětmi u lékaře neproplácí, ale zároveň, abych si takto neodpracovanou dobu nemusela "nadělávat". Je to vůbec možné? nebude vlastně vadit, že mi budou třeba chybět hodiny do dohodnutého pracovního úvazku? Jak by se to event. mělo vykazovat?

Děkuji.

Dobrý den,
Nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se provádí zákoník práce, upravuje důležité osobní překážky v práci a jednou z těchto překážek je doprovod rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení.
8. Doprovod

a) Pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu
1. s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela; má-li zaměstnanec nárok na ošetřovné z nemocenského pojištění, nepřísluší mu náhrada mzdy nebo platu,
2. bez náhrady mzdy nebo platu, jde-li o ostatní rodinné příslušníky.

b) Pracovní volno k doprovodu zdravotně postiženého dítěte do zařízení sociálních služeb nebo do školy nebo školského zařízení samostatně zřízených pro žáky se zdravotním postižením s internátním provozem a zpět se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků, a to s náhradou mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 6 pracovních dnů v kalendářním roce.

c) Pracovní volno k doprovodu dítěte do školského poradenského zařízení ke zjištění speciálních vzdělávacích potřeb dítěte se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu bez náhrady mzdy nebo platu.
Jen taková poznámka na okraj: logopedie se tohoto netýká (nejedná se o doprovod do zdravotnického zařízení a u rehabilitace záleží na lékaři, pokud je to v rámci léčby, pak ano, jedná se o důležitou osobní překážku v práci. Návštěva poradny – to je také odvislé od toho, zda se jedná nebo nejedná o zdravotnické zařízení nebo o školské poradenské zařízení ke zjištění speciálních vzdělávacích potřeb dítěte (pedagogicko-psychologická poradna); náleží jen volno bez náhrady mzdy nebo platu.
Pokud splníte podmínky shora popsané – vyšetření, ošetření ve zdravotnickém zařízení …, pak se jedná o důležitou osobní překážku v práci s náhradou mzdy a nemáte povinnost nic napracovávat.
Jak jsem již však uvedla, ne vždy tyto podmínky splňujete, proto vás zaměstnavatel sice uvolní z práce, ale pak chce napracovat (např. logopedie).
Je otázkou, zda toto celé není zbytečně kostrbaté, když jste mi v minulém dotazu uvedla, že pracujete na kratší úvazek. Domnívám se proto, že by bylo jednodušší, kdybyste veškeré „návštěvy“ s dětmi absolvovala mimo vaši pracovní dobu, myslím si, že poradna. Logopedie a rehabilitace by takto šla dohodnout.
Zůstala by pouze nemoc dětí a tam platí uvedené nařízení vlády a to musí zaměstnavatel respektovat – omluvené placené volno; takto se to vykáže v rámci pracovní doby.
Pokud jste to se zaměstnavatelem všechno praktikovali jinak, tak v případě ostatních překážek v práci byl postup zaměstnavatele možný - vlastně vám vycházel vstříc – uvolnil a chtěl napracovat; v případě nemoci dětí, postup správný nebyl.
Nevím, jakou práci vykonáváte, ale určitě vás zaměstnavatel nezaměstnává jen tak, ale chce odvést práci a podle toho se musíte mezi s sebou dohodnout. V zásadě dohoda možná je, ale je tu ta otázka odvedené práce.
Hezký den.

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.