Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Skončení rodičovské dovolené - zaměstnání, dávky apod.

04.01.2014

Dobrý den, mám 3 děti ve věku 4,5 a 7 roků. V červnu 2 mi končí 3-letá mateřská na nejmladšího syna. Poté bych měla nastoupit do zaměstnání, ale kam to vůbec netuším, protože jsem šla z jedné RD hned na druhou a mezitím jsem i změnila bydliště. Po skončení RD bych se měla jít nejspíš nahlásit na úřad práce. Přítel vydělává okolo 15 000tis. Měsíčně a mě by zajímalo, na co bych měla případně na ÚP nárok. A má druhá otázka. Přítel jezdí domů jen jednou za 14 dní na víkendy a tak zůstávám na výchovu dětí sama a absolutně netuším jak to sloučím s případným zaměstnáním, neexistuje pro takovéto matky s malými dětmi nějaké zvýhodnění? Moc Vám děkuji za odpovědˇ a přeji příjemný den. S pozdravem

Dobrý den.
Pokud trvá Váš pracovní poměr, tj. někde Vám drží místo a Vy do zaměstnání z důvodu přestěhování nemůžete nastoupit, je třeba, abyste svůj pracovní poměr ukončila, a to dohodou (v takovém případě skončí pracovní poměr sjednaným dnem), popř. výpovědí (pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby, která činí zpravidla 2 měsíce, pokud nebyla sjednána výpovědní doba delší, a počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi).
Dále byste se měla pokusit najít zaměstnání v místě Vašeho současného bydliště – ideálním řešením by pro Vás byl částečný úvazek, který by Vám dobře umožnil skloubit zaměstnání s péčí o děti. Zaměstnavatel je povinen při zařazování zaměstnanců do směn přihlížet k potřebám zaměstnankyň pečujících o děti a dále je povinen vyhovět jejich žádosti o kratší pracovní dobu či jinou vhodnou úpravu pracovní doby, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody (§241 zák.č . 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění).
Pokud se Vám nepodaří nalézt zaměstnání samostatně v průběhu rodičovské dovolené, bude vhodné zaevidovat se u úřadu práce jako uchazečka o zaměstnání.
Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč, který vykonával v délce alespoň 12 měsíců v rozhodném období zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost zakládající povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Pro účely výše uvedené podmínky se započítává i náhradní doba zaměstnání, za kterou se považuje i osobní péče o dítě ve věku do 4 let. Rozhodným obdobím pro posuzování nárok jsou poslední 2roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání. Podpůrčí doba činí 5 měsíců. U uchazeče, u kterého je poslední činností „náhradní doba“, tj. např. péče o dítě do čtyř let věku, se stanoví podpora v nezaměstnanosti první 2 měsíce ve výši 0,15 násobku, za další 2 měsíce 0,12 a za zbývající měsíc ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu. V roce 2014 tedy první dva měsíce činí podpora 3 743 Kč měsíčně, následující 2 měsíce 2 994 Kč a poslední měsíc 2 745 Kč.
Užitečné rady " Co dělat při ztrátě zaměstnání" jsou uvedeny na http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/navod
Základní práva a povinnosti uchazeče a zájemce o zaměstnání - http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/pravpov_uch.
V závislosti na výši příjmu Vaší rodiny můžete splnit podmínky vzniku nároku na některou z dávek státní sociální podpory. Průvodce dávkami naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí - http://portal.mpsv.cz/soc/poradce; informace o dávkách státní sociální podpory, včetně formuláře žádostí apod. jsou na www.mpsv.cz/cs/2.
Kalkulačku pro výpočet životního minima naleznete na http://www.mpsv.cz/cs/11853, počítám-li správně životní minimum Vaší rodiny je 9 450 Kč.
Dávka, která by ve Vašem případě připadala v úvahu, je přídavek na dítě. Nárok na přídavek na dítě mají rodiny s příjmem do 2,4 násobku životního minima. Výše dávky se odvíjí podle věku dítěte a činí 500 Kč měsíčně u dítě do 6 let a 610 Kč měsíčně u dítěte ve věku 6-15 let.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.