Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nezletilá u lékaře

05.01.2014

Dobrý den, mám důležitý dotaz.
Jsem 3 roky anorektička a za půl roku mi bude teprve 17 let. měřím 160 cm a vážím 40 kg, nejsem nijak extrémě vychrtlá ani nechci dál hubnout, jen se snažím udržovat si pořád stejnou nízkou váhu, což se mi daří. ani nehladovím! denně jím velké množství ovoce, zeleniny a fitness chleba (nic jiného nejím) a dodržuji správný pitný režim. na začátku prázdnin mě doktorka poslala do nemocnice protože si myslela že nejím a od té doby mi dělá ze života peklo - musím chodit každý měsíc na vážení a vyhrožuje že mě pošle zas na nějakou hloupou akci pokud budu hubnout. a rodiče mě k ní nutí chodit a ještě tam vždy lezou se mnou. chci se zeptat jestli se můžu (jako neplnoletá) vzepřít a odmítat tam chodit? co se pak stane? nebudu mít velké problémy třeba se sociálkou nebo tak něco?rodiče mě straší že ano.. stejně až budu mít 18, udělám to co budu chtít já, a vím, že tohle hloupé divadlo ohledně toho všeho je naprosto zbytečné, když si za rok a půl budu stejně dělat co chci, ale nikdy ze mě nebude chodící kostra. u mě se nikdy nejednalo o hodně vážný případ, můžu se doktorce vzepřít? zajímá mě to.. Děkuji předem za odpověď. :)

Dobrý den.
Platí, že i nezletilý pacient mohl rozhodovat o svém zdravotním stavu, a jediným omezením mu je volní a rozumová vyspělost. Nezletilý pacient tak může souhlasit s těmi zákroky, kterým je při své rozumové vyspělosti schopen porozumět, a u kterých chápe jejich možné následky.I nezletilý tak má právo získat informace o svém zdravotním stavu a o poskytované léčbě. Tyto informace však musí být poskytovány způsobem, kterým je nezletilý schopen porozumět. Je-li nezletilý pacient dostatečně rozumově vyspělý, může jeho názor býti brán jak závazný informovaný souhlas. či nesouhlas.Na druhou stranu ještě rok a půl podléháte rodičům,ti mají k Vám rodičovskou zodpovědnost a lékař (a Vy také ) musí respektovat i názor Vašich zákoných zástupců.Navíc ve Vašem případě -mentální anorexie je vážné psychiatrické onemocnění,takže lze předpokládat ,že lékař může argumentovattím,že již nemáte na svůj problém náhled a tedy nejste schopná o léčbě nemoci rozhodovat. Po pravdě jíte zeleninu a ovoce a fitness chleba.Kde máte bílkoviny a tuky?Tuky potřebujete k metabolismu některých vitamínů,BMI máte v pásmu podváhy,dá se předpokládat, že Vám hrozí nedostatek např. vitamínu D a vápníku, do toho jste ve věku adolescence,tedy ve vývinu.V tuto chvíli Vás lékař léčit musí protože Vaše nemoc Vás ohrožuje a Vy patrně již nejste schopna nezaujatého úsudku.Rovněž rodiče Vás k lékaři dovést musí, protože Vy máte problém a oni jsou povini Vám ho pomoci rešit,jinak by jednali proti zájmu nezletilého.Doporučuji Vám s rodiči a lékaři spolupracovat po dobrém,Vaše situace může v extrémním případě vyústit ve Vaši nedobrovolnou hospitalizaci na psychiatrickém oddělení . Pacienta je bez poskytnutí souhlasu možno nejen léčit, ale i hospitalizovat, pokud např.pacient ohrožuje bezprostředně a závažným způsobem sebe nebo své okolí a jeví známky duševní poruchy, touto poruchou prokazatelně trpí nebo jedná se o ochranné léčení uložené pravomocným soudním rozhodnutím nebo jedná se o vyšetření nařízené na základě trestního řádu nebo občanského soudního řádu.To by takhle Váš lékař nebo i rodiče mohli orgán sociálně právní ochrany dětí (tzv. sociálku) požádat o pomoc.A rozjela by se mašinérie na jejímž konci by mohl být např .tzv. sociální dohled a nedobrovolná hospitalizace.
Takže ano, nezletilý má ve zdravotní péči svá práva,ale Vám bych radila spolupracovat.
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.