Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nesoulad dítěte se školkou

30.12.2013

Pěkný den! Mám syna, v říjnu mu byly 3 roky, od září chodí do školky, kde se asi po 2 měsících začal počurávat (přesněji řečeno si ucvrkává, často až na punčocháče). Doma ani jinde (u babiček, venku, apod.) se nepočurává cca od 2,5 let. Bohužel přístup učitelek je nyní takový, že pokud problém nevyřeším, budu ho muset alespoň dočasně nechat doma, což si nemohu dovolit(pracuji). Samy se přitom do řešení nechtějí nijak zapojit, například ohledně kontroly pitného režimu, což se domnívám, že by mohla být příčina-sladký čaj mají děti k dispozici neomezeně, a učitelky jsou podle svých slov rády, pokud děti dostatečně pijí a omezovat příjem tekutin údajně nemohou. Já ale nevím, jak mám řešit problém, který s ním nemám a neznám. Jsem si vědoma, že syn je silnější osobnost (navštěvovala jsem s ním dříve psych. poradnu)a učitelky a on si navzájem úplně "nesedli". Z toho mohu vyvodit, že může jít i o "podvědomý naschvál". Opět ale nevím, jak by mohla skutečnost, že ho budu muset nechat doma, situaci vyřešit. Nechci svalovat vinu na školku, ale sama problém nikde nevidím a bez spolupráce se školkou ho asi těžko vyřeším. Má školka na svůj požadavek vůbec právo a na základě tohoto problému třeba i dítě vyloučit? Moc děkuji za Váš čas!

Dobrý den.
Předškolní vzdělávání je upraveno zejména školským zákonem (zák. č. 561/2004 Sb., v platném znění).
Dle § 35 cit. předpisu může ředitel mateřské školy po předchozím písemném upozornění rozhodnout o ukončení předškolního vzdělávání, jestliže se dítě bez omluvy zákonného zástupce nepřetržitě neúčastní předškolního vzdělávání po dobu delší než dva týdny, zákonný zástupce závažným způsobem opakovaně narušuje provoz mateřské školy, ukončení doporučí v průběhu zkušebního pobytu dítěte lékař nebo školské poradenské zařízení, zákonný zástupce opakovaně neuhradí úplatu za vzdělávání v mateřské škole nebo úplatu za školní stravování ve stanoveném termínu a nedohodne s ředitelem jiný termín úhrady. Z jiných důvodů dítěte z mateřské školy vyloučit nelze.

Tereza Patočková

Dobrý den,
dovolím si ještě doplnit pohled psychologa. Podobná situace není nijak neobvyklá a rozhodně v tom nejste sama. Tříleté dítě nemá moc dalších možností, jak vyjádřit protest či napětí z nějaké situace. Tou může být nejen "nesednutí si" s učitelkami, počůrávat se mohou děti začít i několik měsíců po nástupu do školky, když zjistí, že školka už je tu napořád. Pokud je přičůrávání omezeno jen na školku, není pravděpodobné, že by se situace zlepšila tím, že syna necháte dočasně doma - je třeba ji řešit tam, kde vznikla.
V zájmu Vašeho syna nyní je pomoci mu vytvořit ve školce lepší atmosféru. Váš dětský lékař či dětská lékařka mohou ověřit a potvrdit, že se nejedná o fyziologický problém (např. nachlazení močových cest), ale spíše reakci na psychologický stres. Může také doporučit úpravu pitného režimu, důslednější vyprazdňování či jiná opatření. Vaším spojencem ve školce může být především ředitel/ka školky, se kterým/ou můžete probrat jednotlivé možnosti. Pro učitelky Vašeho syna je možná obtížné situaci zvládat kvůli velké zaneprázdněnosti s ostatními dětmi, a proto raději navrhují, abyste jej nechala doma. Pokud ale přijmou, že jeho přičůrávání mohou ovlivnit konkrétními kroky (navíc názor lékaře se přijímá lépe než názor rodiče), může se situace pomalu zlepšit. Pokud by se ale k celé situaci stavěly i nadále negativně, možná bude na místě uvažovat o změně třídy. Pokud má školka více tříd, anebo je součástí obecní sítě školek, převedení chlapce do jiné třídy by mohlo situaci zlepšit, bude-li přístup nových učitelek vůči Vašemu synovi vstřícnější (což zjistíte nejlíp osobní návštěvou).

Držím Vám i Vašemu chlapci palce,

Autor(ka) odpovědi: Eliška Kodyšová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.