Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Délka rodičovské dovolené

28.12.2013

Dobrý večer,
prosím o radu ohledně čerpání a délky RD. Ve zodpovězených dotazech jsem moji otázku nenašla.
Při narození druhého syna 9. 12. 2011, jsem si vybrala výši RP 11 tisíc Kč (místo 11 400 jak jsem brala u prvního syna)za předpokladu, že se mi tím prodlouží délka RD do částky 220 tisíc. Nechtěla jsem nasptupovat do zaměstnání před Vánoci, i z důvodu prázdnim v mateřské škole atd.
Dnes mi přišel od zaměstnavatele dopis o okamžitém zrušení pracovního poměru (paragraf 55 odst.1 písm.b. Za neomluvenou absenci od 10. 12.2013.
Musím bohužel ještě dodat, že jsem dle zaměstnavatele neudala délku RD. Šla jsem totiž z RD (starší syn se narodil 8.3.2010) rovnou na mateřskou dovolenou s mladším synem. V zaměstnání jsem byla několikrát na návštěvě a věděli o mém rozhodnutí nastoupit opět na dvouletou RD. Bohužel si nevzpomínám, jestli jsem tam něco podepisovala.
Prosím poraďte, jestli se dá něco dělat. S tímto paragrafem prý nemohu nastoupit ani na pracovní úřad.
Ještě dodám, že jsem u zaměstnavatele byla v listopadu na pohovoru, s tím, že jsem oznamovlala, že mi bude končit RD a chtěla bych vědět, zda se mnou nadále počítají a kdy mám nastoupit do zaměstnání. Můj šéf mi řekl, že nastupovat nemusím, že nemají pro mne práci, že mi proplatí dvouměsíční výpověď i odstupné. Pak přišel tento dopis...
Předem moc děkuji za odpověď. Jsem dost zoufalá.
S pozdravem

Dobrý den,
Nejdříve na vysvětlenou uvedu, že je třeba vnímat rozdíl mezi rodičovskou dovolenou a pobíráním rodičovského příspěvku. Jsou to dva rozdílné instituty:
A/ rodičovský příspěvek je upraven v zákoně č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů; délka jeho pobírání je nezávislá na délce rodičovské dovolené, dokonce pracovní poměr nemusí trvat nebo naopak je možno vedle pobírání rodičovského příspěvku pracovat,
B/ rodičovská dovolená je omluvené pracovní volno čerpané u zaměstnavatele v rámci trvání pracovního poměru. Dle § 196 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů platí, že k prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.
Zákoník práce neuvádí nic o formě (písemná, ústní) žádosti o rodičovskou dovolenou. Z judikatury soudů lze dovodit i to, že když zaměstnankyně nepožádá o rodičovskou dovolenou, má se za to, že délka rodičovské dovolené trvá do 3 let věku dítěte (což by vám mohlo pomoci při vyjednávání se zaměstnavatelem).
Ve vašem případě však je jasné oběma stranám, že šlo o rodičovskou dovolenou do 2 let věku dítěte, tedy 10. 12. 2013 jste měla nastoupit zpět do práce nebo se jinak se zaměstnavatelem dohodnout. Uvádíte, že jste se zaměstnavatelem jednala, ale nemáte o tomto jednání nic písemně (nebo máte alespoň svědky tohoto jednání?). Domnívám se, že této situace zaměstnavatel využil a použil proti vám institut okamžitého zrušení pracovního poměru, jen aby nemusel platit výpovědní dobu a odstupné.
Neplatnost okamžitého zrušení pracovního poměru byste musela napadnout žalobou u soudu, a to ve lhůtě dvou měsíců od doručení tohoto okamžitého zrušení (účinky totiž nastávají právě tím okamžikem doručení). Myslím si, že naděje na úspěch v tomto soudním sporu je tak poloviční (svědci, možné tvrzení o délce trvání rodičovské dovolené, situace u zaměstnavatele), ale nemohu a nechci předvídat. Je to jen a jen na vás, zda se chcete soudit. Pokud byste se chtěla soudit, musíte to ihned zaměstnavateli sdělit, a dále že trváte na dalším zaměstnávání v souladu s vaší pracovní smlouvou. Soudní jednání je vždy zdlouhavé, finančně i psychicky náročné. Na to ale bohužel zaměstnavatelé spoléhají.
Doporučuji, abyste se šla se zaměstnavatelem dohodnout, aby okamžité zrušení pracovního poměru tzv. vzal zpět a domluvte se na ukončení pracovního poměru dohodou (zkuste s odstupným, protože dle slov vašeho šéfa jste nadbytečná) s tím, že upozorníte na to, co vám v listopadu sdělil váš vedoucí a že toto následné jejich jednání považujete za neférové.
Dále pro vaši informaci uvádím, že z hlediska platby zdravotního pojištění státem je tomu takto:
A/
Pokud ukončíte pracovní poměr, nebudete pobírat rodičovský příspěvek, bude za vás plátce zdravotního pojištění stát – podle § 7 písm l) zákona o veřejném zdravotním pojištění platí následující:
Státními pojištěnci jsou:
l) osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby uvedené v písmenu c) nebo d). Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti,
B/
Pokud ukončíte pracovní poměr, budete pobírat rodičovský příspěvek, pak platí podle téhož zákona § 7 písm. c):
• příjemci rodičovského příspěvku jsou státními pojištěnci
C/
Pokud budete v evidenci úřadu práce – jste rovněž státním pojištěncem.
Nezoufejte, určitě vše zdárně vyřešíte. Hezký den.

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.