Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Obtíže při komunikaci s otcem dítěte o úpravě styku s dítětem

30.12.2013

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Otec od nás odešel bez udání důvodu a to tím způsobem,že poslal sms,že je konec. Nechce se mnou komunikovat ani neodepisuje na sms a to i přesto, že jsem se ho ptala ,kdy chce vidět malého. a když řekl, že přijde, tak se nikdy nedostavil, že to nestíhá a že je pryč a přitom byl viděn v místě bydliště. A pak mi řekl, že já se nikdy nedozvím, kde on bydlí a že má nárok na dítě na 4 hodiny týdně, jenže nekomunikuje a ani nevím kde bydlí. Jeho rodiče zájem o dítě nikdy neprojevili, naopak jeho otec řek měla sis to nechat vzít a jeho matka v obchodě stála za mnou a dělala že nás nevidí. Naše dítě u jeho rodičů vždy strašně brečelo až modralo a jen pištělo. Takový záchvaty má a jeho otec o tom ví. Dítě je na mě fixováno a já jsem se s ním chtěla dohodnout, aby se s ním vídal zatím za přítomnosti mě a později to odbourávat. Já jsem mu řikala že chci dobro jen pro naše dítě ne pro sebe ale já nechci aby si ho někam odvezl a on měl někde záchvat že nepopadne dech. Jeho otec se o něj nikdy nestaral sám s ním nikdy nebyl. A to i dělá na černo a mě chce platit nějaké minimum. a přitom když jsem řekla že bych šla s ním do bazénu tak mu moje přítomnost nevadí tak já nevim co si o tom mám myslet ostatně bych ráda aby byl schopnej se domluvit a netrápil dítě a šel na něj postupně. děkuji

Dobrý den.
Obecně lze doporučit, aby se rodiče ohledně styku rodiče s dítětem dohodli. Tato dohoda nepotřebuje schválení soudu. Teprve v případě, kdy se rodiče nejsou schopni dohodnout, je třeba obrátit se na soud.
Rozsah styku rodiče s dítětem je samozřejmě individuální, závisí na věku dítěte, na tom, zda se s druhým rodičem častěji stýkalo a je na něj zvyklé atd. Na straně rodiče je třeba zvažovat schopnost rodiče se o dítě během doby, která je ke styku vymezena, postarat, dále vzdálenost bydliště rodičů, otázku prostředí apod.
Pokud nejste schopni se s otcem dítěte na styku dohodnout, doporučuji Vám kontaktovat příslušný OSPOD (orgán sociálně právní ochrany dítěte). Zde Vám poskytnou i potřebné informace k podání návrhu na úpravu styku k soudu, pokud by bylo třeba upravit styk otce s dítětem rozhodnutím soudu.

Tereza Patočková

Dobrý den,
dovolím si ještě připojit názor psychologa. Z Vašeho dotazu je znát, že máte o dítě starost a že nechcete primárně klást partnerovi v kontaktu s ním překážky, jen chcete, aby probíhal v prostředí, které je pro dítě bezpečné. Je také zřejmé, že Vás trápí odmítavý postoj nejen otce Vašeho dítěte, ale i jeho rodiny. V takové situaci je obtížné důvěřovat otci dítěte, že s ním dítě bude v pořádku. Dítě není majetek, který sdílíte a na který má druhý partner okamžikem rozchodu nárok.
Zcela souhlasím s tím, co uvedla kolegyně právnička - kontakt druhého rodiče s dítětem by měl být závislý na individuálních potřebách dítěte a odpovídat jeho věku a zvyklostem. Jen bych dodala, že ze zkušenosti některých našich klientek vyplývá, že postoj pracovníků/ic OSPOD někdy a v některých městech bývá takový, že se snaží podporovat styk otce s dítětem za každou cenu. To je jistě obecně chvályhodné, ale někdy to nebývá nejcitlivější způsob, jak dítěti pomoci. Proto by bylo dobré mít i podporu někoho, kdo bere ohled na potřeby dítěte a je odborníkem na jeho psychosociální vývoj. Takovou organizací je např. o.s. Cestou necestou (http://www.cestounecestou.org/), které působí v Praze a může Vám pomoci v tom, jak s partnerem o kontaktu s dítětem jednat, účinněji než internetové poradenství. Dalšími organizacemi, které působí v regionech, jsou např. církevní charity, které také spolupracují s psychology a sociálními pracovníky, kteří neúplným rodinám pomáhají. Individuální poradenství nabízíme také v Aperiu.

Držím Vám i Vaší rodině palce,

Autor(ka) odpovědi: Eliška Kodyšová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.