Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: nárok na další PPM

24.12.2013

Dobrý den.
V současné době jsem na rodičovské dovolené. Na MD jsem nastoupila 29.5.2012, porod byl 13.7.2012, předtím jsem byla od července 2011 na neschopence (ze které jsem plynule přešla na MD). Nikdo se mnou neukončil PP, který byl od roku 2005 na dobu neurčitou, nicméně dne 14.10.2013 byl byl proveden výmaz mého zaměstnavatele z obchodního rejstříku. Nejsem vedena na ÚP.
Rádi bychom měli ještě jednoho potomka, proto uvažuji, jak vše zorganizovat, abych nebyla bez fin.prostředků. Prosím proto o zodpovězení následujících dotazů:
1. Abych splnila potřebnou dobu účasti na nemocenském pojištění, tedy aspoň 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM, budu potřebovat nové zaměstnání. Do těch 270 kal.dnů se počítá i doba nemocenské, mateřské a rodičovské, přestože jsem v té době byla vedena u zaměstnavatele, který již neexistuje? Jde mi o to, kdy nejpozději musím do nového zaměstnání nastoupit, aby mi to dobře vycházelo.
2. Pokud nastoupím do nového zaměstnání a otěhotním, půjdu velmi pravděpodobně opět na rizikové. Kolik dní u nového zaměstnavatele musím skutečně odpracovat, než nastoupím na nemocenskou, abych měla nárok na PPM?
3. Nebude-li se mi na pracovním trhu dařit, jak to bude v případě, kdybych nastoupila do zaměstnání již těhotná? Jak je to ve zkušební době vím, není délka placené pracovní neschopnosti podmíněna délkou (slyšela jsem něco o tzv. podpůrčí době) “odpracovaných” dní ? A kolik dní musím odpracovat abych měla nárok na PPM?
Moc děkuji za odpověď.

Pokud nastoupím do nového zaměstnání a otěhotním, půjdu velmi pravděpodobně opět na rizikové. Kolik dní u nového zaměstnavatele musím skutečně odpracovat, než nastoupím na nemocenskou, abych měla nárok na PPM?

Dobrý den,

pokud zaměstnavatel zkrachoval a nedal vám výpověď, jste stále jeho zaměstnankyně a věc se bude řešit v době, kdy se máte z rodičovské dovolené vrátit zpět do zaměstnání.
Pokud máte kontakt na zaměstnavatele, doporučuji se s ním spojit a zjistit Vaši situaci - při zrušení zaměstnavatele máte ve Vašem případě nárok na tříměsíční odstupné. Mzdové nároky (tj. odstupné a popř. náhrada mzdy za dovolenou) se zpravidla uplatňují u zaměstnavatele, v případě platební neschopnosti lze využít zák. č. 118/2000 Sb. a se mzdovými nároky se obrátit na kterýkoli úřad práce. Mzdové nároky je třeba uplatnit písemně na předepsaném tiskopisu „Žádost o uspokojení mzdových nároků“ a „Doložení mzdových nároků zaměstnance“. Bližší informace o tomto postupu (včetně uvedených tiskopisů) naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí - http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/insolvence/. S případnými dalšími dotazy k insolvenci zaměstnavatele se můžete obrátit též na email kontaktni.centrum@mpsv.cz. Úřad práce by Vám také měl pomoci rovněž v komunikaci se zaměstnavatelem a získáním potřebných dokumentů od něj př.zápočtový list.

Co se týká dalšího těhotenství a nároku na PPM jsou podmínky následující:

- účast na nemocenském pojištění aspoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM;
- v den nástupu na PPM trvá účast na nemocenském pojištění nebo trvá ochranná lhůta ze skončeného pojištění ještě počátkem osmého až šestého týdne před očekávaným dnem porodu;
- těhotenství skončilo porodem;
- zaměstnankyně nemá příjem z pracovní činnosti, která jí zakládá nárok na PPM, výjimkou jsou příjmy, které jí náleží i za dobu pobírání PPM (např. prémie, podíly);
- zaměstnankyně nevykonává činnost v zaměstnání, ze kterého PPM náleží.

Do doby 270 dnů se také započítává:
- předchozí doba pojištění nebo účasti na nemocenské péči v ozbrojených silách;
- studium –na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole či na konzervatoři, která je považována za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění;pokud toto studium bylo úspěšně ukončeno
- doba pobírání plného invalidního důchodu (pokud byl tento důchod odňat a po jeho odnětí pokračovala nebo začala výdělečná činnost);
- doba přerušení pojištění (rodičovská dovolená, neplacené volno do 4 let věku dítěte).

Pro získání PPM je třeba splnit všechny zákonem vyžadované podmínky současně.

Do 270 kal.dnů se počítá i doba nemocenské, mateřské a rodičovské dovolené v jiném zaměstnání, pokud tyto dny spadají do období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Pokud jste ještě neobdržela výpověď od zaměstnavatele, tak dle mého pracovní poměr stále trvá.

Důležité pro Vás rovněž je, abyste na PPM nastoupila buď za trvání zaměstnání či v ochranné lhůtě po skončeném zaměstnání. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství 180 dnů ode dne skončení zaměstnání (jinak 7 dnů)- pokud zaměstnání trvalo alespoň 180 dnů, pokud trvalo zaměstnání kratší dobu, činí ochranná lhůta tolik dnů, kolik dní trvalo zaměstnání.

Pokud nastoupíte do nového zaměstnání již těhotná, nejste chráněna ani v tomto případě před ukončením pracovního poměru ve zkušební době. Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel však nemůže ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů (v období do 31. prosince 2013 v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti) zaměstnance. Zákoník práce pouze stanoví, že nelze pracovní poměr ukončit v prvních dvou týdnech pracovní neschopnosti, ale zkušební doba se o dobu pracovní neschopnosti protáhne. Jakmile by tedy zaměstnavatel zjistil, že jste těhotná, tak by navzdory pracovní neschopnosti mohl po uplynutí dvou týdnů s Vámi pracovní poměr skončit ve zkušební době.

Pokud byste musela nastoupit do pracovní neschopnosti již ve zkušební době, je možné, že by s Vámi byl rozvázán pracovní poměr, ale v pracovní neschopnosti byste byla nadále a nemocenské by Vám mohlo být vypláceno dokonce až do ukončení šestinedělí. Díky tomuto byste posléze mohla volit výši rodičovského příspěvku.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.