Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Podnikání a rodičovský příspěvek

22.12.2013

Dobrý den, v březnu 2014 mi končí rodičovská dovolená. Ráda bych zůstala s dcerou doma do jejich 4 let věku a pracovala na ŽL. Informovala jsem se na úřadě práce, že v tomto momentě stále mohu provést změnu z 3 leté varianty (starý režim) na 4 letou variantu, protože jsem zatím nedočerpala částku 220 000, - Kč. Dnes mi zaměstnavatel sdělil, že neplacené volno po skončení RD neposkytuje. Jako důvod uvedl, že to pro mě nic nemění. Vím, že na to nemám ze zákona nárok.

Nicméně můj dotaz zní: Je trvání pracovního poměru (neplacené volno) podmínkou proto, abych mohla čerpat rodičovský příspěvek 4 roky? Nebo spolu délka rodičovské dovolené a čerpání rodičovského příspěvku nesouvisí? V mém případě je to ještě komplikované tím, že partner je občan EU bez trvalého pobytu v ČR. Uřad práce po mě dosud požadoval potvrzení, že můj pracovní poměr trvá. Může mi v tomto případě příspěvek odebrat, pokud by pracovní poměr skončil? Já i dcera máme trvalé bydliště v ČR, dcera se zde dlouhodobĕ léčí.

Druhá možnost je, že si ponechám tříletou variantu čerpání rodičovského příspěvku (je pro mě finančně výhodnější ), pak teprve ukončím pracovní poměr (ať už dohodou nebo výpovědí ze strany zaměstnavatele pro nadbytečnost ). Jak mám pak postupovat - stačí jen nahlásit na zdravotní pojišťovně, že se starám o dítě do věku 4 let?

Jaké pro mě vyplývají výhody a nevýhody u obou variant, pokud bych chtěla pracovat jako OSVC? Počítám, že by výdělky v prvním roce byly spíš nízké, jde mi především o to si živnost "rozjet" a zároveň mít možnost se věnovat dceři, která je po sérii operací a čeká ji delší rehabilitace.

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,
Pro odpověď použiji postupně vaše dotazy:
Je trvání pracovního poměru (neplacené volno) podmínkou pro to, abych mohla čerpat rodičovský příspěvek 4 roky? Nebo spolu délka rodičovské dovolené a čerpání rodičovského příspěvku nesouvisí? V mém případě je to ještě komplikované tím, že partner je občan EU bez trvalého pobytu v ČR. Uřad práce po mě dosud požadoval potvrzení, že můj pracovní poměr trvá. Může mi v tomto případě příspěvek odebrat, pokud by pracovní poměr skončil? Já i dcera máme trvalé bydliště v ČR, dcera se zde dlouhodobĕ léčí.
Tím, že otec dítěte je občan EU a vy ukončíte pracovní poměr (toto jste povinna úřadu oznámit), bude se žádost o rodičovský příspěvek odvíjet od země, kde je otec dítěte výdělečně činný. Budou na váš případ úřady použita pravidla přednosti v rámci zemí EU (viz. některá s odpovědí na stránkách APERIA). Pro vznik nároku na rodičovský příspěvek je rozhodující skutečnost, ve kterém státě je výdělečná činnost. Pokud je výdělečná činnost v členské zemi EU, nebo zemi přidružené (Alžír, Tunisko), v ČR by nárok nevznikl. Pokud otec dítěte nepracuje a žije s Vámi v ČR, tak by v ČR nárok na rodičovský příspěvek vznikl. Tento problém doporučuji řešit přímo s vašim úřadem, pro konkrétní odpověď mám málo informací. Vyřešení tohoto problému je pro vás rozhodující pro vaše podnikání a placení zdravotního pojištění.
Druhá varianta, kterou popisujete v dotaze, je pro váš případ bezproblémová, z hlediska rodičovského příspěvku.
Z hlediska platby zdravotního pojištění státem je tomu takto:
A/
Pokud ukončíte pracovní poměr a nebudete podnikat, nebudete pobírat rodičovský příspěvek, bude za vás plátce zdravotního pojištění stát – podle § 7 písm. l) zákona o veřejném zdravotním pojištění platí následující:
Státními pojištěnci jsou:
l) osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby uvedené v písmenu c) nebo d). Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti,
B/
Pokud ukončíte pracovní poměr, budete pobírat rodičovský příspěvek (dle toho, jak dopadnete na úřadě) , budete OSVČ, pak platí podle téhož zákona § 7 písm. c):
• příjemci rodičovského příspěvku jsou státními pojištěnci
C/
OSVČ bez rodičovského příspěvku si musí zdravotní pojištění hradit sama.
D/
Co se týká problematiky OSVĆ doporučuji publikaci APERIA – Nebojujte se zákony, str. 80 a násl. Celá publikace je dostupná a je ke stažení na našich stránkách.
Hezký den.

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.