Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Peněžitá pomoc v mateřství

18.12.2013

Dobrý den,

mám několik dotazů:

- Délka čerpání mateřské dovolené:
od 15.7.2013 (pondělí) jsem na materšké dovolené. Pokud mateřská dovolená trvá 28 týdnů, předpokládám, že mi skončí v poslední pracovní den 28. týdne, tj. 24.1.2014.

Otázka: Je to tak?

- Čerpání dovolené na zotavenou a rodičovské dovolené:
Následně bych ráda vyčerpala nevybranou dovolenou u zaměstnavatele a zároveň nastoupila na rodičovskou dovolenou (vím, že o to musím u zaměstnavatele požádat). Délku trvání bych si ráda zvolila na 2 roky (podmínky se svojí výší příjmu splňuji).

Otázka: Lze souběžně čerpat dovolenou a dostávat rodičovský příspěvek?

- Prodloužení rodičovské dovolené a držení místa u zaměstnavatele:
Pravděpodobně zvolím dvouletou rodičovskou dovolenou. Pokud ovšem ke konci jejího trvání dojdu k závěru, že by bylo lepší, abych s dítětem zůstala doma ještě další rok a dovolenou si prodloužím (s vědomím, že mám vyčerpáno oněch 220 tis. a nebudu již nic dostávat), má zaměstnavatel povinnost, držet mi pracovní místo o tento prodloužený rok déle? (tzn. 3 roky přesto, že jsem původně žádala o 2)?

- Otěhotnění:
Pokud otěhotním během rodičovské dovolené a porodím během třetího roku (tzn. roku, kdy budu čerpat rodičovskou dovolenou bez rodičovského příspěvku), začnu na druhé dítě dostávat nový rodičovský příspěvek? Nebo budu mít dokonce nárok na novou mateřskou dovolenou (respektive peněžitou pomoc v mateřství), po jejímž skončení navážu rodičovskou dovolenou.

V případě, že bych měla nárok na PPM, z jakého základu se bude vypočítávat?

Až do nástupu na mateřskou dovolenou jsem nepřetržitě zaměstnaná na HPP od roku 1999, nikdy jsem nebyla evidovaná na úřadu práce.

Předem velmi děkuji za odpovědi.

Vážená paní,
peněžitá pomoc v mateřství se počítá na kalendářní dny, pokud jste ji začala čerpat v pondělí, skončí v neděli 28 týdne.
Můžete současně čerpat dovoleno na zotavenou a rodičovský příspěvek.
Zaměstnavatel je povinen Vám poskytnout na Vaši žádost rodičovskou dovolenou v rozsahu, o jaký požádáte, ne však déle než do tří let věku dítěte. Pokud požádáte o dva roky a zjistíte, že k péči o dítě potřebujete ještě další rok, musíte zaměstnavatele znovu požádat a on je povinen Vám rodičovskou dovolenou poskytnout (§196 zákoníku práce).
Pokud bude stále trvat Váš pracovní poměr nebo ochranná doba z něj, tak i při čerpání rodičovské dovolené by Vám znovu vznikl nárok na PPM.

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství se posuzuje ke dni vzniku sociální události, tj. nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Peněžitá pomoc v mateřství se stanoví z denního vyměřovacího základu a určí se tak, že se vyměřovací základ pro odvod pojistného na sociální zabezpečení (dále jen „započitatelný příjem“) zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, který se sníží o tzv. vyloučené dny.
Rozhodným obdobím je 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, v němž vznikla sociální událost, tj. nástup na peněžitou pomoc v mateřství. Podmínkou je, že v takto stanoveném období je započitatelný příjem a započitatelné dny (tzn. jiné než vyloučené dny). Není-li splněna výše uvedená podmínka, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž je jak započitatelný příjem, tak alespoň 30 kalendářních dnů, kterými se tento příjem dělí.
Nelze-li určit předchozí kalendářní rok, který obsahuje započitatelný příjem a současně alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž by se dělil tento příjem, je denním vyměřovacím základem započitatelný příjem, kterého by zaměstnanec pravděpodobně dosáhl za kalendářní den v kalendářním měsíci, v němž vznikla sociální událost.
Budete-li přitom na tuto další PPM nastupovat do 4 let věku předchozího dítěte, je zaručeno, že tato další PPM nebude nižší než Vaše předchozí PPM. Dle § 19 odst. 3 ZNP se totiž za denní vyměřovací základ (dále jen DVZ) u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikne nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, považuje DVZ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než DVZ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství (§ 19 odst. 3 ZNP).
Rodičovský příspěvek náleží vždy na dítě, které je nejmladší v rodině. Po skončení čerpání PPM byste si požádala o rodičovský příspěvek na mladší dítě.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.