Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Výdělečná činnost na MD a RD

11.12.2013

Dobrý den, zajímalo by mne jak je to z prací na mateřské potažmo rodičovské dovolené. V květnu 2014 bych měla nastoupit na mateřskou. Pracuji u svého zaměstnavatele na plný úvazek a zároveň mám možnost pracovat u jiného zaměstnavatele na dohodu o provedení práce. Jak to mám udělat s dohodou o provedení práce? Mohu ji zachovat i při mateřské a mohu jich mít uzavřených více, jak je to v tomto případě s těmi 6 týdny po porodu?
Pokud bych se např. za 2 roky rozhodla mít další dítě, z čeho se mi bude vyměřovat PPM? Z dohody nebo z HPP. Jak by to bylo v případě, že bych pracovala na jiné pozici během mateřské např. na poloviční úvazek?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství zákon požaduje nulový příjem ze zaměstnání, ze kterého tato dávka náleží, dohodu o provedení práce s jiným zaměstnavatelem, popř. s jinými zaměstnavateli uzavřít můžete. Pokud se bude jednat o výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti Vašeho zaměstnavatele, je třeba, aby Vám zaměstnavatel dal předem písemný souhlas s výkonem této činnosti .
I v případě dohody o provedení práce je třeba zachovat minimální mateřskou dovolenou, která činí alespoň 14 týdnů a nesmí skončit před uplynutím 6 týdnů po porodu (§ 77 ve spojení s § 195 zákoníku práce, zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění).
V době rodičovské dovolené můžete být rovněž výdělečně činná na základě dohody o provedení práce. O souhlasu zaměstnavatele platí to, co je uvedeno výše. Při pobírání rodičovského příspěvku může být rodič výdělečně činný, může i ukončit rodičovskou dovolenou a nastoupit do zaměstnání, jeho příjmy nejsou nijak omezeny. Na dobu své výdělečné činnosti je však dítěti povinen zajistit péči jiné zletilé osoby .
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě a splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Peněžitá pomoc v mateřství Vám v případě dalšího těhotenství bude náležet z Vašeho pracovního poměru. Z dohody o provedení Vám bude náležet pouze v případě, že i zde splníte potřebné podmínky pro vznik nároku na dávku, tj. zejména stanovenou dobu pojištění. (Dohoda o provedení práce zakládá účast na nemocenském pojištění v měsíci, kdy příjmy přesahují částku 10.000,- Kč). U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. Z uvedeného vyplývá, že i v případě, že se vrátíte do původního zaměstnání na kratší úvazek a poté otěhotníte, bude se peněžitá pomoc v mateřství vypočítávat ze stejného denního vyměřovacího základu jako předchozí peněžitá pomoc v mateřství.
Pokud splníte podmínky vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství ze zaměstnání i z dohody o provedení práce, pak se postupuje tak, že se v každém zaměstnání se stanoví denní vyměřovací základ, poté se sečtou, upraví podle redukčních hranic a procentní sazbou se vypočte výše dávky. Dávka se tedy vyplácí jen jednou.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Výdělečná činnost na MD a RD
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.