Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Hrubé chování dospělého syna

17.12.2013

Dobrý den,prosím o radu jak řešit situaci. zustala jsem s dvěma syny sama manžel zemřel synové dostali sirotčí a já vdovský důchod.V té době starší syn ještě studoval.nástavbové studium.maturitu neudělal a ted pracuje. na domácnost nic nepřispívá a odemně vyžaduje střechu nad hlavou jídlo veškeré zázemí. Bohužel je na mě hrubý a chová se nejen sprostě ale až vulgárně a mladší syn 14 let se jej snaží napodobovat. je sprostý i na přítele ,který mi pomáhá .nevím jak situaci řešit ,co mám a nemám povinnost vůči staršímu synovi za povinnost.vyhrožoval už před půl rokem,že se odstěhuje,ale stále je s námi a psychickým nátlakem mě ničí.nevím jak dlouho ještě vydržím vše snášet.

Dobrý den.
Z hlediska právního je v dané souvislosti třeba poukázat na příslušná ustanovení zákona o rodině (zák. č. 94/1963 Sb., v platném znění), a to zejména § 35, dle kterého je dítě povinno své rodiče ctít a respektovat, a dále pak § 31 odst. 4 cit. předpisu, který stanoví, že dítě, které žije ve společné domácnosti s rodiči, je povinno podle svých schopností jim pomáhat. Je dále povinno přispívat i na úhradu společných potřeb rodiny, pokud má vlastní příjem, popřípadě majetek, kterého lze použít pro společné potřeby rodiny. Z rozsudku Nejvyššího soudu (26 Cdo 2666/2003) pak vyplývá, že zletilým dětem lze odepřít právo na bydlení u rodičů, pokud svého práva zneužívají ve vztahu k těm, kteří jim toto bydlení poskytují. Vzhledem k tomu, že syn už je schopný se sám živit, vyživovací povinnost k němu již nemáte.

Tereza Patočková

Dobrý den,
připojím ještě svůj názor psychologa. Je mi velmi líto, že jste se ocitla v tak nepříjemné situaci - musí být zraňující a zároveň zahanbující, když Vás syn, kterého jste vychovala a který Vám jistě není lhostejný, takto ponižuje a trápí. Přesto však tato situace není bez řešení. Jak uvedla kolegyně právnička, ke svému synovi z pohledu práva už vyživovací povinnost nemáte. To ale neznamená, že jsou tím zrušeny i emoční vazby, které k němu máte, jste pořád jeho maminka a cítíte, že byste mu měla pomáhat a odpouštět. To je ale v tuto chvíli hlavním důvodem, proč je pro Vás tak obtížné situaci řešit.

Je třeba od sebe oddělit jednotlivé části celé situace - Váš citový vztah k synovi a jeho chování k Vám. Už to, že jste se obrátila na tuto poradnu, ukazuje, že víte, že jeho chování k Vám není správné, a aktivně hledáte pomoc. Představte si, že byste v dané situaci dále setrvávala a nechala syna, aby se k Vám dále choval tímto způsobem. Jakou zprávu byste tím dávala jemu? Jakou svému mladšímu synovi? A nakonec, co byste si o sobě nakonec myslela Vy sama? Změna podmínek Vašeho soužití může pak následně vést i k nápravě Vašeho vztahu, abyste mohli nadále fungovat jako maminka a syn.

Učinit kroky vedoucí k jeho odstěhování (nebo k jiné formě vymezení Vašeho soužití) může být pro Vás samotnou obtížné. Existují organizace, které se zabývají pomocí obětem domácího násilí. Ačkoli si tak zřejmě nepřipadáte, chování Vašeho syna k Vám, jak ho popisujete, už se blíží psychickému týrání: Váš syn zjevně zneužívá své současné fyzické převahy nad Vámi, ať už jsou jeho důvody jakékoli, Vám přiděluje roli pasivní a bezmocnou, a tím mezi Vámi vytváří nerovnováhu.

Zde najdete seznam těchto organizací, kde jistě najdete nějakou blízko Vašemu místu bydliště.

http://www.mvcr.cz/clanek/dokumenty-nasili-neziskove-organizace-poskytujici-pomoc-obetem-domaciho-nasili.aspx

Řada z nich také nabízí pomoc po telefonu. Mezi nejzkušenější organizace v této oblasti patří ROSA či Bílý kruh bezpečí (nonstop linka DONA, 251511313). Tam můžete popsat svůj problém podrobněji a získat konkrétní informace, jak dál postupovat a kdo Vám může pomoci celou situaci zvládnout. Až se Vám podaří zavést do Vašeho soužití znovu rovnováhu, můžete pak pracovat na obnově Vašeho vztahu a na příčinách toho, proč k této nerovnováze došlo.

Držím Vám palce a přeji hodně sil,

Autor(ka) odpovědi: Eliška Kodyšová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.