Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Podílové spoluvlastnictví páru

02.12.2013

Dobry den,

rada bych se informovala o mem (majetkovem) postaveni ve stavajicim stavu souziti, protoze se zrejme v budoucnosti rozejdeme.
Zijeme s pritelem jako nesezdani, nicmene mame oddelene ucty. Mame petilete dite, od jehoz narozeni jsem byla rok doma a od te doby pracuji jen na castecny uvazek.
Zijeme v byte, ktery jsme koupili spolecne, castecne financovany hypotekou. Hypotecnim dluznikem je pritel, zatimco ja jsem rucitelem (v bance tehdy nebyla moznost byt spoludluznikem). Pred narozenim ditete jsem platila polovinu hypoteky, nyni ji za mne plati pritel. V katastru jsme uvedeni jako spolumajitele (50%). Ja platim vydaje bydleni (voda, sprava), potraviny, potreby ditete a staram se o domacnost; vzhledem k castecnemu pracovnimu uvazku prichazim o znacne castky.

V pripade rozpadu vztahu - nalezi mi polovina bytu? Resp. hodnota poloviny bytu po odecteni hodnoty nesplacene hypoteky? Mohu pozadovat od pritele vyzivne za syna i zpetne (vzhledem k tomu, ze zijeme "oddelene")? Mohu argumentovat tim, ze veskerou peci o spolecneho syna vynakladam ja a prichazim tim o prijem?

Dekuji predem a preji hezky den,

Vážená paní,

v případě rozchodu s Vaším přítelem by nemuselo dojít k automatickému vypořádání, Vy budete nadále vlastníkem id 1/2 poloviny bytu a ručitelem hypotéky (v případě, že dlužník - přítel nebude platit, může chtít věřitel platbu po Vás). Záleželo by na Vás,jak byste se na vypořádání dohodli. To co popisujete, platí při rozvodu manželství. Podle mého názoru nebude moci dále bydlet oba v jednom bytě. Pak se nabízí prodej bytu a vypořádání hypotéky a rozdělení zbytku peněz rovným dílem nebo přítel od Vás koupí id. 1/2 bytu sníženou o nesplacenou hypotéku apod. Pokud nenajdete řešení, je samozřejmě možné požádat soud o vypořádání spoluvlastnictví.
Právní úprava oddělení ze spoluvlastnictví a zrušení spoluvlastnictví je v novém občanském zákoníku (účinnost od 1. 1. 2014) upravena takto:
Nikdo nemůže být nucen ve spoluvlastnictví setrvat. Každý ze spoluvlastníků může kdykoli žádat o své oddělení ze spoluvlastnictví, lze-li předmět spoluvlastnictví rozdělit, nebo o zrušení spoluvlastnictví. Nesmí tak ale žádat v nevhodnou dobu nebo jen k újmě některého ze spoluvlastníků.
Spoluvlastnictví se zrušuje dohodou všech spoluvlastníků; dohoda musí obsahovat ujednání o způsobu vypořádání. Jedná-li se o spoluvlastnictví nemovité věci nebo závodu, vyžaduje dohoda písemnou formu.
Spoluvlastníci se vypořádají rozdělením společné věci, jejím prodejem z volné ruky nebo ve veřejné dražbě s rozdělením výtěžku, anebo převedením vlastnického práva jednomu nebo více spoluvlastníkům s vyplacením ostatních.
Jedná-li se o společnou věc, která má jako celek sloužit k určitému účelu, není její rozdělení možné.
Nedohodnou-li se spoluvlastníci o zrušení spoluvlastnictví, rozhodne o něm na návrh některého ze spoluvlastníků soud. Rozhodne-li soud o zrušení spoluvlastnictví, rozhodne zároveň o způsobu vypořádání spoluvlastníků.
Je-li to možné, rozhodne soud o rozdělení společné věci; věc ale nemůže rozdělit, snížila-li by se tím podstatně její hodnota. Rozdělení věci však nebrání nemožnost rozdělit věc na díly odpovídající přesně podílům spoluvlastníků, vyrovná-li se rozdíl v penězích.
Není-li rozdělení společné věci dobře možné, přikáže ji soud za přiměřenou náhradu jednomu nebo více spoluvlastníkům. Nechce-li věc žádný ze spoluvlastníků, nařídí soud prodej věci ve veřejné dražbě; v odůvodněném případě může soud rozhodnout, že věc bude dražena jen mezi spoluvlastníky.
Při zrušení spoluvlastnictví si spoluvlastníci vzájemně vypořádají pohledávky a dluhy, které souvisejí se spoluvlastnictvím nebo se společnou věcí.
Každý ze spoluvlastníků může žádat úhradu splatné pohledávky, jakož i pohledávky, jejíž splatnost nastane do jednoho roku po účinnosti dohody o zrušení spoluvlastnictví nebo po zahájení řízení o zrušení spoluvlastnictví.
Prodá-li se věc, uhradí se po stržení nákladů prodeje všechny dluhy podle předchozích odstavců ještě předtím, než se mezi spoluvlastníky rozdělí výtěžek.
Bývalí spoluvlastníci si doručí na žádost některého z nich potvrzení, jak se vypořádali, pokud dohodu o zrušení spoluvlastnictví k movité věci neuzavřeli v písemné formě.
Při vypořádání spoluvlastnictví k nemovité věci zapsané do veřejného seznamu vznikají nová vlastnická práva zápisem do tohoto veřejného seznamu.
Vypořádání spoluvlastnictví ještě nevypořádává ručení, to by bylo další předmětem dalších jednání s bankou, za jakých podmínek by byla ochotná Vás vyvázat z ručení.
Nový občanský zákoník jistě najde i více řešení.
každopádně doporučuji se dohodnout, soud by byl velmi drahý.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.