Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Peněžitá pomoc v mateřství a nemocenské po neplaceném volnu

26.11.2013

Dobrý den,
od roku 2002 jsem zaměstnaná na HPP a současně podnikám jako OSVČ. Jako OSVČ si neplatím nemocenské pojištění, nejsem k němu přihlášena. V roce 2010 jsem byla na 1. PPM, dítě má dnes 3 roky. Po ukončení rodičovské dovolené (25.9.2013) jsem požádala o neplacené volno. dítě celodenně navštěvuje MŠ. Zdravotní pojištění za mě neplatí zaměstnavatel. Minimum platím sama jako OSVČ.
V 9/2013 druhé těhotenství, od 19.11.2013 mám neschopenku. Nástup na 2. PPM bude cca v 5/2014, nemocenská a PPM budou plynule navazovat.
Můj dotaz - mám nárok na nemocenskou? Mám nárok na PPM? Z jakého příjmu se bude nemocenská a 2. PPM počítat? Je problém, že neplacené volno je těsně před nástupem na nemocenskou (NV 25.9.-18.11., nástup na nemocenskou 19.11.)?

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Pokud jste zaměstnavatele požádala o neplacené volno do 18. 11. 2013 a dne 19. 11. 2013 jste nemohla nastoupit do zaměstnání z důvodu pracovní neschopnosti, zaměstnavatel je povinen Vaši nepřítomnost v zaměstnání omluvit. Nárok na nemocenské Vám vznikne. Nemocenské náleží od 22. dne pracovní neschopnosti. Od 3. do 21. dne pracovní neschopnosti náleží práce neschopnému zaměstnanci náhrada mzdy.
Nemocenské činí 60% denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, jsou-li v rozhodném období vyloučené dny (např. pracovní neschopnost, neplacené volno) snižuje se o ně počet kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém došlo ke vzniku pracovní neschopnosti. Pokud jsou v rozhodném období jen vyloučené dny (např. rodičovská dovolená, pracovní neschopnost), je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ.
Denní vyměřovací základ se upraví tak, že do částky první redukční hranice se počítá 90 %, z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60 %, z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice se počítá 30 % a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží. V roce 2013 činí první redukční hranice 863 Kč, druhá redukční hranice 1 295 Kč a třetí redukční hranice 2 589 Kč. Denní vyměřovací základ se zaokrouhluje na celé koruny nahoru.
Pro výpočet dávky můžete použít kalkulačku na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí - http://www.mpsv.cz/cs/13622.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám rovněž vznikne. Peněžitá pomoc v mateřství činí 70 % denního vyměřovacího základu. U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. Výše dávky tedy nebude nižší než peněžitá pomoc v mateřství, kterou jste pobírala v souvislosti s narozením prvního dítěte. Pro výpočet dávky můžete použít kalkulačku na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí. - http://www.mpsv.cz/cs/11580.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.