Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Problematický otec dítěte

02.12.2013

Dobrý den ráda bych se zeptala na spoustu věcí.Od ledna 2012 už nežiju s otcem mého dítěte už před narozením syna.Syn se narodil v březnu 2012 už před narozením syna se otec ke mě choval velmi hrubě a agresivně začal rozbíjením věcí poté co začal napadat i mě odešla jsem od něj.Od té doby mi doma rozbíjí okna vymýšlí na mě různé přestupky a udání na policii.Od prosince 2012 mám přítele začíná jezdit i němu domů v noci vyzvání a vyřvává u něj i u mě,rozbil mu u auta a na baráku skla zjistil si na něj telefonní číslo obtěžuje ho jen v rámci aby to nepřeháněl.Pořád si na mě vymýšlí na sociálce výmysly že syna týrám a nestárám se o ně bych měla,že mu nesděluji jeho zdravotní stav,který mu zasílám co 14 dní emailem on nereaguje naschvál je zjevné,že jeho emailova adresa má ji uvedenou na webovkách svého podníkaní jelikož je živnostník a s autama.Posílá na mne policii a ta dělá z toho přestupek,schválnost nepředání dítěte.Soud byl 30.7.2013 taam mu určily 1500kč měsíčně výživné a téměř 20000kč dlužné výživné to mi ještě neuhradil od soudu mi poslal 450kč.Na sociálce jsme se dohodli jelikož se ho bojím mi v bytě rozmlátil spoustu věcí a minulý rok mi postříkal sprejem dveře zalepil zámek lepidlem sem se ze synem nemohla dostat ven,ještě na mne najížděl a na syna,který byl v kočárku mířil na mě pistolí dostal jen 10000 kč pokutu,za dveře podmínku,která je amnestována.Že bude syn vídat na fondu ohrožených dětí tam nechodil a vypnul si radši telefon a nebo přišel pak hned odešel,protože budu u toho já.Se synem se od narození téměř neviděl pro něj je cizí on říká tati mému příteli.Na soudě se styk neřešil a on na mě ted posílá policii nevím jak z celé situace ven.Bojím se ho a syna mu dávat nechci.Ani mi na něho neplatí jen se snaží nám všeljak škodit.Už je ta situace neúnosná prosím za radu a odpověd děkuji

Dobrý den,
v první řadě je vždy vhodné spolupracovat s orgánem sociálně právní ochrany dítěte, což podle Vašeho sdělení činíte. Shromážděte co nejvíce důkazů o chování otce, včetně možných svědků, takovým svědkem může samozřejmě být navržen i Váš současný partner, který se o dítě stará.
Neplacení výživného je trestným činem, pokud není řádně placeno po dobu delší než 4 měsíce. Řádné placení znamená, že výživné není placeno ve výši, kterou určil soud. Neznamená to tedy, že by se z tohoto trestného činu povinný vyvinil, kdyby platil sice pravidelně, ale jen část určeného výživného. V praxi se za trestný čin považuje jednání, kdy dlužná částka dosáhne čtyřnásobku měsíční výše určeného výživného. Ve Vašem případě to tedy vypadá, že jsou rozhodně naplněny znaky trestného činu a je na místě podat na otce dítěte trestní oznámení. Pak je rozhodně na místě, abyste každé napadení řešila s příslušnými orgány činnými v trestním řízení a měla tak jasné doloženo, jaks e otec dítěte k Vám a k dítěti chová. Pokud nemáte soudně určen styk s otcem, tak neporušujete soudní rozhodnutí a policii na Vás on volá zbytečně.
Kvůli napadání můžete podat žalobu k soudu a můžete žádat zákaz styku s dítětem i s Vámi.
Můžete také zkusit zcela zbavit otce svých rodičovských práv k dítěti. Aby byl rodič zbaven rodičovských práv, musela by být splněna podmínka, že svých práv dlouhodobě závažným způsobem zneužívá (například dítě týrá) či že o něj dlouhodobě neprojevuje zájem. Zbavení rodičovských práv nezbavuje povinnosti platit výživné (a už vůbec ne zaplatit případné dlužné výživné). Vždy se však bude posuzovat, zda zbavení rodičovských práv je v zájmu dítěte. Nejde ale o zrušení rodičovství jako takového, kdy by byl rodič vymazán z rodného listu dítěte.
Rodiče z rodného listu vymazat nelze, jediná možnost by byla, kdyby mělo dojít k adopci dítěte jinou osobou, biologický rodič by souhlasil (či by byl jeho souhlas nahrazen soudním výrokem), tam by došlo k výmazu jednoho a zapsání druhého. K tomuto by dal soud souhlas jen v případě, že by to bylo v zájmu dítěte. K výmazu rodiče z rodného listu nemůže dojít ani v případě, že byste s tím oba rodiče dítěte plně souhlasili, protože zde jde o právo dítěte na své rodiče a toho se nemůže rodič za dítě vzdát.
Ve Vámi popisované situaci je to vyloženě na posouzení konkrétního soudce, můžete zkusit návrh soudu na zbavení otce rodičovských práv podat, pokuste se získat co nejvíc potřebných důkazů, nechte se zastoupit advokátem, který má bohaté zkušenosti v oblasti žalob týkajících se péče o děti.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.