Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Pracovní doba nevyhovuje

20.11.2013

Dobrý den, se svým šéfem jsme se domluvili že nastoupím do práce o měsíc dříve než mi skončí rodičovská dovolená, máme dvě směny, raní a odpolední. Vedoucí mi řekl že mám zavolat týden před nástupem aby jsme se dohodli na jakou směnu půjdu(nějak jsem to neřešila protože přítel práci neměl,ale naštěstí potom sehnal,ale také na směny), bohužel jsem ho telefonicky nesehnala a tak mi sekretářka řekla že má pocit že povídal že mě dá zpět na tu samou směnu co jsem byla před mateřskou, což mi vyhovovalo protože nám to vycházelo s přítelem na protisměnu a mohli bychom se starat o naše dítě. Ovšem den před nástupem mi nechal vzkázat že mám jít na tu druhou, když jsem řekla že bych potřebovala tamtu že nemáme hlídání tak prý že mám přijít na tu co můžu a domluvíme se. Když jsem druhý den přišla bylo mi sděleno že mám týden na to abych si to zařídila že prostě potřebuje abych byla na té co nemůžu a jinak se budeme muset rozloučit.(což je naprostá kravina, pro něj je úplně jedno na jaké směně jsem a spíš pro něj lepší na tý co jsem byla protože tam zaskakuju za jednu pani v případě něpřítomnosti a nikdo jiný tam na té směně není). Nicméně po týdnu mi dal ještě měsíc na zařízení. Jinou práci jsem nesehnala a nevím co dělat když přítel si to prohodit nemůže. Slušně jsem ho žádala ale nic nepomáhá. Může to vůbec? Můžu s tím něco dělat? Jako by to udělal naschvál ale vůbec nikdo nechápe proč...

Dobrý den.
Bohužel někdy se zaměstnavatelé chovají zvláštně. Pokud máte v pracovní smlouvě dvousměnný provoz (nebo jste tak pracovala před nástupem na MD a RD), musíte pracovat v souladu s vaší pracovní smlouvou. Můžete ještě zkusit požádat písemně zaměstnavatele o jinou vhodnou úpravu pracovní doby s ohledem na zabezpečení péče o 3leté dítě. Vaší žádosti je zaměstnavatel povinen vyhovět, ale jen pokud mu v tom nebrání vážené provozní důvody. Nechci spekulovat, ale zaměstnavatel se napřed tvářil, že vaší ústní žádosti vyhoví, ale poté si vše rozmyslel a dělá vše proto, abyste sama ukončila pracovní poměr. Zkuste se znovu dohodnout, zkuste se dohodnout s kolegyněmi, musíte jednat podle situace. Nechci vám doporučovat, abyste se svého práva dle zákoníku práce domáhala přes inspekci práce nebo dokonce soudní cestou, protože zaměstnavatel ve většině případů prokáže vážné provozní důvody a navíc tato cesta je časově i psychicky náročná.
Právní úprava v zákoně č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů:
㤠241
(1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.

(2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost)77a), o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.

(3) Zakazuje se zaměstnávat těhotné zaměstnankyně prací přesčas. Zaměstnankyním a zaměstnancům, kteří pečují o dítě mladší než 1 rok, nesmí zaměstnavatel nařídit práci přesčas.“

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.