Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Pracovní poměr na dobu určitou a těhotenství

15.11.2013

Dobrý den,

ráda bych se vás zeptala na to, jaké mám možnosti ve vztahu k zaměstnavateli:

Jsem v 11tt, termín porodu zač. června 2014. Zaměstnavatel mi už potřetí za sebou dal prac. smlouvu na dobu určitou - prodlužuje ji vždy o 1 rokm naposledy od 1. 8. 2013 do 31. 7. 2014. Při posledním takovém podpisu zněla ústní dohoda s ním tak, že příští PP od srpna 2014 už bude na dobu neurčitou (v tu chvíli i zákonná povinnost - teď se ale tuším zákon mění?).

Teď se mi změnila situace - PP mi skončí v době pobytu na MD.

Mám několik dotazů:

1. Mám nějakou zákonnou šanci na prodloužení PP na dobu neurčitou? Jak funguje ochranná lhůta v mé situaci? (Týká se vůbec takové situace?)

2. Z vaší zkušenosti: Je možné najít argument pro prodloužení PP na MD? (např. na předběžné dohody se zaměstnavatelem, jeho zájem o mou pozici, charakter mojí práce vyžaduje konntinuitu, umožńuje i částečný úvazek i několik hodin týdně.. Zároveń mám jako jediná v naší organizaci takovou kvalifikaci, kterou by zaměstnavatel měl prokazovat i navenek.) Co byste mi doporučili?

3. Co by plynulo z faktu neuzavření PP na dobu neurčitou? (Finanční hledisko - nejprve PPM - jak dlouho?, Poté nižší příspěvek v rodičovství - z čeho lze zjistit jeho výši? Hledisko návrat do zaměstnání - nemusí místo držet, ale může bý dohoda - mezitím RD?)

4. Je teoreticky možné dohodnout se se zaměstnavatelem na zkrácené RD na např. 1/2 - 3/4 roku s tím, že poté bych nastoupila na částečný úvazek? Resp. co je nevýhodnější z hlediska plánování dalších dětí - kdyby nebyla smlouva na dobu neurčitou?

Děkuji velmi za vaše odpovědi.

Dobrý den.
Zde jsou odpovědi na Vaše dotazy:

1) Pokud byl sjednán pracovní poměr na dobu určitou, skončí sjednaným dnem, a to i v případě, že budete v tento den na mateřské dovolené.
2) Obecně nelze asi doporučit nějakou strategii – záleží na konkrétní situaci. Použijte všechny argumenty, které by mohly zaměstnavatele přesvědčit, že bude pro něj výhodné uzavřít s Vámi pracovní poměr na dob u neurčitou.
3) I pokud s Vámi pracovní poměr nebude uzavřen a skončí k 31. 7. 2014, bude Vám náležet peněžitá pomoc v mateřství po dobu 28 týdnů, stejně jako kdyby Vaše zaměstnání trvalo i nadále. Poté si budete moci (stejně jako zaměstnankyně) zvolit výši a tím i dobu pobírání rodičovského příspěvku. Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte. Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. V případě, že vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce.. Bližší informace, formulář žádosti a seznam kontaktních pracovišť naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí – www.mpsv.cz/cs/2. Rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená jsou dva rozdílné instituty. Pokud Váš pracovní poměr skončí, nebudete čerpat rodičovskou dovolenou v pravém slova smyslu (ve smyslu překážky v práci na straně zaměstnance) a zaměstnavatel Vám samozřejmě nedrží místo. Na další spolupráci se s ním samozřejmě můžete dohodnout. Připomínám, že při pobírání rodičovského příspěvku může být rodič výdělečně činný, jeho příjmy nejsou sledovány ani omezeny.
4) Jak je uvedeno výše, rodičovská dovolená v pravém slova smyslu představuje překážku v práci na straně zaměstnance, kdy je zaměstnavatel povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance z důvodu péče o dítě. Čerpají jí tedy jen zaměstnanci (zaměstnankyně). Rodičovská dovolená se poskytuje na základě žádosti ve zvoleném rozsahu nejdéle do 3 let věku dítěte, lze ji samozřejmě čerpat i kratší dobu. Dle § 241 odst. 2 zákoníku práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Z hlediska plánování dalších dětí, je vhodné, aby Vám vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě a splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů. U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.