Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Souběžný pracovní poměr

24.11.2013

Hezký dobrý den,
ráda bych Vás požádala o radu:
Pracovala jsem u farmaceutické firmy na pozici medicínského reprezentanta v obchodním oddělení, odkud jsem odešla na MD. Nyní jsem na RD, která mi končí 27/4/2014. Dne 28/10/2013 jsem podepsala pracovní smlouvu s CRO (contract research organization), která mě zprostředkovala (outsourcing) práci pro jinou farmaceutickou firmu na dobu neurčitou, se zkušební dobou 3 měsíce, na pozici administrátora klinických studií do oddělení klinických studií.
Pro jistotu jsem požádala u původního zaměstnavatele v oddělení HR dne 13/11/2013 o zaslání písemného souhlasu s výkonem práce ve farmaceutickém byznysu. Předběžně po telefonu mi bylo řečeno, že s takovým to výkonem práce nebude problém, ale že jím musím specifikovat do e-mailu: pro koho budu pracovat, na jaký poměr a na jakou dobu. Napsala jsem jim tedy po pravdě na jakou pozici, s kým, pro koho, od kdy a že se jedná o dobu neurčitou se zkušební dobou tři měsíce. Dále jsem jim napsala, že v případě, že na konci března pro mě nebude u nich místo, zůstala bych u tohoto zaměstnavatele, ale že preferuji se vrátit.
Věc se má tak, že jsem si chtěla nechat zadní vrátka pro případ, že by mi nové zaměstnání nevyšlo. Říkala jsem si, že během zkušební doby, kdy je možné rozvázat smlouvu ze dne na den, snad zjistím, zdali mi nové zaměstnání vyhovuje a já se budu moci rozhodnout, zdali se vrátit k původnímu zaměstnavateli (kde nemusí být místo, ale je zde alespoň možnost odstupného).
Zajímalo by mě:
1. Je můj postup legální? Nedopouštím se (kromě určité vypočítavosti) nějaké nezákonné nepatřičnosti?
2. Je možné, aby se mnou první farmaceutická společnost (současný zaměstnavatel) z výše uvedeného důvodu rozvázal pracovní poměr ještě před skončením RD? Může mě odmítnout zaměstnat nebo vyplatit odstupné v případě, že bych se chtěla vrátit?
Budu Vám velice vděčná, dostane-li se mi od Vás nějaké odborné rady.

S velkým díky a s pozdravem

Dobrý den,
zákoník práce v § 304 odst. 1 stanoví, že zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. Je tedy podstatné, co je předmětem činnosti Vašeho současného zaměstnavatele a jaká bude náplň práce (výdělečná činnosti) u Vašeho nového zaměstnavatele. I kdyby šlo například o dvě identické farmaceutické společnosti a Vy jste pracovala jako účetní (extrémní příklad pro ilustraci), tak protože by Vaší výdělečnou činností bylo účetnictví a hlavním předmětem činnosti zaměstnavatele by byl prodej léků, tak by Vaše druhé zaměstnání nemohlo nijak kolidovat. Záleží tedy na tom, jak bude označena náplň práce u nového zaměstnavatele a zda-li se shoduje s předmětem činnosti původního zaměstnavatele. Jedině tak byste se mohla dostat do kolize.
Kolize by mohla být posouzena jako porušení pracovní kázně(protože tím porušujete zákoník práce, podle kterého jste pří výkonu práce povinna se řídit). Pro zaměstnance na rodičovské dovolené platí zákaz výpovědi, výjimku stanoví zákoník práce z důvodu, pro který může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr a pro jiné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci nebo porušení jiné povinnosti zaměstnance stanovené v § 301a zákoníku práce zvlášť hrubým způsobem. Zda-li by Vaše jednání mohlo být jako výpovědní důvod uznáno legálně, by mohl definitivně určit až soud v řízení, kde byste případnou výpověď napadnula žalobou pro neplatnost.
Je vždy dobré mít veškerou komunikaci týkající se pracovního poměru se zaměstnavatelem na takto důležitá témata vedenu písemně (či alespoň elektronickou poštou), abyste v případném sporu měla dostatek důkazů o své snaze chovat se zcela v souladu se zákoníkem práce a o postoji zaměstnavatele k celé věci.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.