Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: OSVČ - vedlejší činnost

17.11.2013

Dobrý den, v současné době pobírám rodičovský příspěvek do 3 let věku dítěte, tj. do března 2014. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou, ale již nyní vím, že mě zaměstnavatel nepřijme po skončení RD zpět. Mám možnost pracovat na ŽL a ráda bych se zeptala, pokud si prodloužím pobírání rodič. příspěvku (ještě mi do celkové výše 220tis.Kč zbývá 38tis.Kč) do 4 let věku, zda budu mít nějaké úlevy v platbě sociálního a zdravotního pojištění. A také jestli je možné si pobírání rodičovského příspěvku takto prodloužit - nevím, jaká je minimální měsíční výše rodič.příspěvku. Děkuji za odpověď.

Vážená paní,
změnu čerpání rodičovského příspěvku můžete provést jednou za tři měsíce. Maximální částka rodičovského příspěvku činí 220tisíc Kč. Minimální měsíční částka rodičovského příspěvku je jako u všech jiných dávek státní sociální podpory 50 Kč.

Stát platí zdravotní pojištění pouze za osobu, která podle §7 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění celodenně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o 2 děti do 15 let věku,nebo je příjemcem rodičovského příspěvku. V případě, že začnete podnikat, máte povinnost si zdravotní pojištění platit sama. Začátek podnikání musíte své zdravotní pojišťovně nahlásit do 8 dnů ode dne, kdy došlo ke změně. V prvním roce podnikání se zálohy na zdravotní pojištění neplatí, po podání daňového přiznáni si pak vypočítáte výši odvodu. V případě, že jste příjemcem rodičovského příspěvku, platí se pojistné na zdravotní pojištění ze skutečně dosažených příjmů, tj. neplatí zde minimální vyměřovací základ.

Pro OSVČ je, při splnění zákonem stanovených podmínek, povinná účast na důchodovém pojištění a platba příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. Nemocenské pojištění je dobrovolné. Z nemocenského pojištění OSVČ je poskytováno nemocenské a peněžitá pomoc v mateřství.

OSVČ, která vykonává vedlejší činnost, je povinna platit zálohy na pojistné v případě, že její daňový základ za předchozí kalendářní rok dosáhl výše zakládající povinnou účast na důchodovém pojištění. Povinnost platit zálohy na pojistné takové OSVČ vzniká za kalendářní měsíc, ve kterém byl (měl být) podán Přehled o příjmech a výdajích za kalendářní rok, ve kterém dosáhla daňového základu ve výši zakládající povinnou účast na důchodovém pojištění, a za kalendářní měsíce následující po tomto měsíci. Povinnost platit zálohy na pojistné v takovém případě trvá naposledy za kalendářní měsíc, který předchází kalendářnímu měsíci, ve kterém byl (měl být) podán Přehled za následující kalendářní rok.
Povinnost platit zálohy na pojistné vzniká OSVČ vykonávající vedlejší činnost také podáním přihlášky k účasti na důchodovém pojištění, a to za kalendářní měsíc, ve kterém se OSVČ k účasti přihlásila a za kalendářní měsíce následující, a to až do měsíce předcházejícího měsíci, v němž byl (měl být) podán Přehled za kalendářní rok, na který se OSVČ přihlásila k účasti na pojištění.
Při vedlejší činnosti se v prvním roce výdělečné činnosti neodvádí zálohy na sociálním pojištění. O skutečnosti, že je výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmů, je však nutné příslušnou zdravotní pojišťovnu i OSSZ dle místa bydliště informovat. OSVČ vykonávající vedlejší výdělečnou činnost nemusí vůbec odvést ze své výdělečné činnosti sociální pojištění, jestliže jejich zisk za rok 2012 je nižší než 60 329 Kč, pro rok 2013 se limit zvyšuje na 62 121 Kč. Jestliže je zisk v daném roce vyšší než stanovená hranice, tak je již i při vedlejší činnosti nutné hradit minimální zálohy na sociálním pojištění.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Výdělečná činnost na MD a RD
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.