Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Možné těhotenství a trvání pracovního poměru

18.11.2013

Dobrý večer, mám prac.smlouvu na neurčito a s manželem se snažíme o mimčo, ale dnes mi tzv. na stole přistála výpověď z důvodu nadbytečnosti s výp.lhůtou do 31.1.2014
1. pokud bych do této doby otěhotněla a doktor mě poslal na riz.těhotenství během ledna či poté v ochranné lhůtě, měla bych nárok na PPM a bylo by počítáno z mého platu? Tím bych mimo jiné přišla o odstupné, že?
2. v případě, že bych byla v pracovní neschopnosti z jiného důvodu a během této neschopnosti náhodou otěhotněla, je možné z jedné neschopnosti plynule přejít na rizikové těhotenství a vše se odehrává poté stejně jako u prvního případu?

Děkuji mnohokrát za vaši reakci, velmi mi to pomůže.

Vážená paní,

1. Pokud otěhotníte v době trvání výpovědní doby v případě, kdy Vám byla dána výpověď pro „nadbytečnost“, tedy výpovědní důvod uvedený v ustanovení § 52 písm. c) zákoníku práce, pak platí, že těhotenství je tzv. ochrannou dobou. Také pak platí, že pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže sdělíte zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrváte (§ 53 odst. 2 zákoníku práce).

Ochranná lhůta pro PPM je u ženy, jejíž zaměstnání skončilo v době těhotenství, dlouhá 180 kalendářních dnů ode dne následujícího po skončení zaměstnání, pokud tak dlouho zaměstnání trvalo. Jestliže by zaměstnání trvalo kratší dobu, pak je ochranná lhůta dlouhá jen tak dlouho, jak dlouho zaměstnání trvalo. Skutečnost, že budete před nástupem na PPM v pracovní neschopnosti z důvodu „rizikového těhotenství“, nemá na délku trvání ochranné lhůty pro PPM žádný vliv. Vznikne-li Vám v době trvání pojištění nebo v ochranné lhůtě nárok na PPM, je vždy počítána z Vašeho příjmu.

Skutečnost, že nastoupíte po skončení zaměstnání (k jehož skončení ani nemusí dojít – viz první odstavec) na PPM, nemá vliv na nárok na odstupné. To je poskytováno na základě toho, že je zaměstnavatelem ukončen pracovní poměr některým ze způsobů a z některého z důvodů, se kterým zákoník práce spojuje povinnost zaměstnavatele odstupné poskytnout (§ 67 odst. 1 a 2 zákoníku práce). Jediné, co má vliv na odstupné, je situace, kdybyste po skončení pracovního poměru u téhož zaměstnavatele konala práci na základě pracovního poměru nebo dohody o pracovní činnosti v době před uplynutím určené podle počtu násobků průměrných výdělků, z nichž byla odvozena výše odstupného – pak byste byla povinna vrátit odstupné nebo jeho poměrnou část.

2. V případě, že byste byla uznána dočasně práce neschopnou z jiného důvodu, než je „rizikové těhotenství“ a během této neschopnosti otěhotněla, závisí postup na tom, zda otěhotníte v době trvání zaměstnání, nebo až po jeho skončení. Jak už jsem uvedla výše, ochranná lhůta pro PPM je u ženy, jejíž zaměstnání skončilo v době těhotenství, dlouhá 180 kalendářních dnů ode dne následujícího po skončení zaměstnání, pokud tak dlouho zaměstnání trvalo, popř. kratší dobu, netrvalo-li zaměstnání aspoň 180 kalendářních dnů.

Pokud byste ovšem otěhotněla až po skončení zaměstnání, pak platí, že ochranná lhůta je dlouhá nejvýše 7 kalendářních dnů. „Dlouhá“ ochranná lhůta je jen u žen, jejichž zaměstnání skončilo v době těhotenství.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.