Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměstnání po RD

11.11.2013

Dobrý den,
mám 2 děti a nyní se mám po 6 letech vrátit zpět do zaměstnání, protože mi bude končit rodičovská dovolená na druhé dítě. Se zaměstnavatelem mám platnou pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Na mou pozici byla v době odchodu na první mateřskou dovolenou přijata paní jako zástup (tudíž předpokládám se smlouvou na dobu určitou). Zároveň předpokládám, že jí smlouvu prodloužili v době, kdy jsem nastoupila na mateřskou dovolenou s druhým dítětem (vše plynule navazovalo). Nyní mám prý na zapracování nastoupit na jinou pozici. Proto se chci zeptat, jestli je možné, aby na mém původním místě zůstal zástup a mně byla nabídnuta jiná pracovní pozice a zda je možné aby se zástupem sepsali smlouvu na dobu neurčitou. Zajímalo by mne, jaká mám v tomto případě práva a jak postupovat. Prý se změnil název oddělení, proto budu muset zřejmě po nástupu podepsat novou smlouvu. Mám strach z různých kliček, kterým nerozumím, abych nakonec o své místo nepřišla. Děkuji za odpověď.

Vážená paní,
po vašem návratu do zaměstnání z rodičovské dovolené má zaměstnavatel povinnost zařadit zaměstnance toliko na práci odpovídající jeho pracovní smlouvě. Nemusí to proto být totožná pracovní pozice a zařazení. Zaměstnavatel vás může předisponovat i na jiné místo, ale vždy v rámci vaší platné pracovní smlouvy. Takže např. dosavadní finanční účetní povede pro zaměstnavatele nadále účetní agendu, avšak už jako mzdová účetní. 28 nebo 37 týdnů (porodí-li žena zároveň dvě a více dětí), jež trvá mateřská dovolená, drží zaměstnavatel stejné pracovní místo; 3 roky, jež nejdéle trvá rodičovská dovolená, pak garantuje pracovní zařazení odpovídající sjednanému druhu práce podle pracovní smlouvy.
Pokud budete uzavírat pracovní smlouvu novou, ohlídejte si, zda se Vám nemění místo výkonu práce, případně zda Vám vyhovuje a též si dejte pozor i na ostatní náležitosti pracovní smlouvy (pracovní zařazení, pracovní doba, plat apod.).

Po skončení doby trvání mateřské dovolené má zaměstnavatel v souladu s § 47 ZP zákonnou povinnost zařadit zaměstnankyni (případně zaměstnance po skončení rodičovské dovolené v rozsahu doby, po kterou je oprávněna zaměstnankyně čerpat mateřskou dovolenou) na původní práci a pracoviště. Pouze v případě, že původní práce v mezidobí odpadla nebo dané pracoviště bylo zrušeno, je zaměstnavatel povinen zařadit navrátivší se zaměstnankyni/zaměstnance pouze podle druhu práce sjednaného v pracovní smlouvě. Jednodušší je situace, je-li druh práce stanoven obecněji (asistentka vs asistentka generálního ředitele).
Při návratu zaměstnankyně/zaměstnance z rodičovské dovolené má zaměstnavatel povinnost zařadit zaměstnance na práci v souladu s druhem práce sjednaným v pracovní smlouvě.
Tuto povinnost je zaměstnavatel povinen bezvýhradně splnit. Jakékoli dohody se zaměstnancem tento závazek zaměstnavatele vylučující či omezující, a to i v písemné formě, nemohou tuto povinnost zaměstnavatele nikterak omezit nebo vyloučit.
Problém je, pokud nastane situace dva zaměstnanci a jedno pracovní místo (zaměstnavatel uzavřel po dobu rodičovské dovolené původního zaměstnance pracovní poměr na dobu neurčitou s novým zaměstnancem). Problém je snáze řešitelný, pokud je v pracovní smlouvě pozice navrátilce definována obecně – např. překladatel. Nabízí se možnost vytvořit nové místo překladatele pro navrátivšího se zaměstnance. Jinou variantou je nabídnout zaměstnanci jinou pozici překladatele ve vedlejším oddělení nebo i jiné provozně.
Zaměstnavatel je povinen přidělovat práci zaměstnanci od okamžiku skončení mateřské/rodičovské dovolené. Nemůže-li zaměstnavatel přidělit zaměstnanci práci, neboť (jeho chybou) byl záskok zaměstnán na dobu neurčitou, je přesto povinen platit zaměstnanci náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku pro překážku v práci na straně zaměstnavatele (§ 208 ZP).
Jednostranné řešení ze strany zaměstnavatele neexistuje. Je tedy vždy nutné dospět k dohodě obou stran. Nejjednodušším způsobem řešení této situace je přitom rozvázání pracovního poměru jednoho ze zaměstnanců dohodou. Druhou variantou je možnost dohody o změně pracovního zařazení, případně v kombinaci se změnou místa výkonu práce. Podle platné judikatury není možné rozvázat pracovní poměr kteréhokoli z těchto zaměstnanců výpovědí z důvodu nadbytečnosti, protože žádný z nich nadbytečný vlastně není.
Pokud byste obdržela výpověď pro nadbytečnost, můžete se domáhat neplatnosti výpovědi z důvodu, že paragraf 52 písm.c) zákoníku práce nebyl naplněn, neboť zaměstnavatel okamžitě přijal na stejnou činnost někoho jiného. Neplatnost výpovědi lze u soudu nárokovat pouze do dvou měsíců od skončení pracovního poměru.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.