Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Studentka a mateřství

14.11.2013

Dobrý den,
je mi 23 let a třetím rokem studuji vysokou školu. Nyní jsem ve třetím měsíci těhotenství. Nikdy jsem nebyla výdělečně činná, kromě brigády, kde jsem si vydělávala cca 4000 měsíčně. S partnerem svatbu zatím neplánujeme. Ráda bych se zeptala, jaký mám nárok na mateřskou a rodičovskou dovolenou a zdali mám nárok ještě na nějaké ostatní dávky. Po dobu mého studia pobírám sirotčí důchod. Dále by mě tedy zajímalo, zdali mohu pobírat sirotčí důchod, i když budu na mateřské dovolené. S předpokladem, že bych pokračovala ve studiu. Předem mockrát děkuji za odpověď, přeji hezký den.

Dobrý den.
Mateřskou asi myslíte peněžitou pomoc v mateřství-PPM. Podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství stanovuje zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění a jsou následující:
- účast na nemocenském pojištění aspoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM;
- v den nástupu na PPM trvá účast na nemocenském pojištění nebo trvá ochranná lhůta ze skončeného pojištění ještě počátkem osmého až šestého týdne před očekávaným dnem porodu;
- těhotenství skončilo porodem;
- zaměstnankyně nemá příjem z pracovní činnosti, která jí zakládá nárok na PPM, výjimkou jsou příjmy, které jí náleží i za dobu pobírání PPM (např. prémie, podíly);
- zaměstnankyně nevykonává činnost v zaměstnání, ze kterého PPM náleží.
Do doby 270 dnů se také započítává:
- předchozí doba pojištění nebo účasti na nemocenské péči v ozbrojených silách;
- studium –na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole či na konzervatoři, která je považována za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění; pokud toto studium bylo úspěšně ukončeno
- doba pobírání plného invalidního důchodu (pokud byl tento důchod odňat a po jeho odnětí pokračovala nebo začala výdělečná činnost);
- doba přerušení pojištění (rodičovská dovolená, neplacené volno do 4 let věku dítěte).

Pro získání PPM je třeba splnit všechny zákonem vyžadované podmínky současně. Jako studentka nejste nemocensky pojištěná (studium se počítá pouze jako náhradní doba pojištění pro potřebnou dobu pojištění 270 dnů), pro účast na nemocenském pojištění je třeba ještě účast na nemocenském pojištění.
Pokud tedy neukončíte VŠ ještě před možným nástupem na PPM a po škole do zaměstnání nenastoupíte, nebudete mít nárok na PPM a ani mateřskou dovolenou a dnem porodu začnete pobírat rodičovský příspěvek. Výši měsíční částky rodičovského příspěvku si může nově zvolit i rodič, jenž si neplatil nemocenské pojištění, které se u zaměstnanců povinně odvádí z příjmu, ale jen v případě, že druhý z rodičů splnil podmínku nároku na peněžitou pomoc v mateřství ke dni narození dítěte -byl nemocensky pojištěn a splnil podmínku účasti na nemocenském pojištění aspoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech ke dni porodu/ a lze mu tedy ke dni porodu dítěte stanovit denní vyměřovací základ /DVZ/. Jestliže otec dítěte splní podmínky ke dni porodu dítěte, budete zvolit délku a výši RP. Výše RP je omezena 70 % 30násobku DVZ v částce převyšující 7600 Kč až do částky 11 500 Kč měsíčně, s tím, že zvolená výše rodičovského příspěvku nesmí přesáhnout 70 % DVZ.
Ke stanovení DVZ druhého rodiče dítěte se použije tiskopis „Potvrzení o výši denního vyměřovacího základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku“, ke stažení na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí www.mpsv.cz v oddíle státní sociální podpora – elektronické formuláře.
Pokud ani otec dítěte nesplní tuto podmínku budete částku 7600Kč rodičovského příspěvku pobírat do 9 měsíců dítěte a pak do 4 let 3800Kč až do vyčerpání částky 220 000 Kč. Možná budete mít nárok na porodné. porodné : porodné je dávka státní sociální podpory, jejímž smyslem je přispět na nákup věcí potřebných pro dítě. Porodné je poskytováno především ženám, které porodí dítě.
Nárok na porodné má žena, která splňuje tyto dvě podmínky:
- porodila své první živé dítě, popř. více dětí současně;
- rozhodný příjem v její rodině nepřevyšuje součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,4, tj. rozhodným obdobím, za které se zjišťuje rozhodný příjem, je kalendářní čtvrtletí předcházející kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě (děti) narodilo.
Narozené dítě je společně posuzovanou osobou pro určení hranice příjmu rozhodného pro nárok na porodné. Výše porodného činí 13 000 Kč, u dvou a více narozených dětí 19 500 Kč. K Žádosti o porodné (formulář) se přikládá rodný list dítěte/dětí. Posuzují se tedy otec, matka i dítě. U rodiny matky samoživitelky(matka a narozené dítě) činí rozhodná částka t.č. 11 712 Kč, u tříčlenné rodiny (oba rodiče a narozené dítě) 18 504 Kč. A možná i na přídavek na dítě : nárok na přídavek na dítě mají rodiny s příjmem do 2,4 násobku životního minima. Započítává se ale i příjem otce dítěte,je li zapsán v RL. Pokud dcera s partnerem nežije,je vhodné aby na příslušné pobočce ÚP požádala o jeho vyloučení z okruhu osob společně posuzovaných a pak bude posuzována jako solo matka .
Životní minimum si lze spočítat na kalkulačce na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí - http://www.mpsv.cz/cs/11853#vypocetzm. Přídavek je vyplácen ve třech výších podle věku nezaopatřeného dítěte.

Věk nezaopatřeného dítěte v rodině
Výše přídavku na dítě v Kč měsíčně
do 6 let
500
od 6 do 15 let
610
od 15 do 26 let
700 kč
irotčí důchod je druh pozůstalostního důchodu, na který má nárok za podmínek stanovených zákonem nezaopatřené dítě, a to jak nezletilé, tak i zletilé. Zákon o důchodovém pojištění za nezaopatřené dítě považuje i tě do skončení povinné školní docházky, a poté, nejdéle však do 26. roku věku, jestliže

se soustavně připravuje na budoucí povolání,
se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, nebo
z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost.
Tedy je li Vám méně než 26 let pak do ukončení studia máte na sirotčí důchod nárok.Rodičovský příspěvek na své miminko a sirotčí důchod po rodiči souběžně pobírat budete moci, souběžně dále pobírat sirotčí důchod, to se vzájemně nijak nevylučuje.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Ostatní dávky
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.