Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Odstupné

08.11.2013

Dobrý den,
potřebovala bych menší radu či spíše ujištění, zda jsem vše pochopila správně. Na ÚP mi byla přiznána kompenzace ve výši 65% z celé částky odstupného na které mám nárok. Potřebuji vědět, zda mi zaměstnavatel je povinen vyplatit stále celou část odstupného nebo jen zbývajících 35%.
Po dnešní schůzce s paní z ÚP to chápu tak, že zaměstnavatel mi vyplatí 100% odstupného a já dostanu 65% kompenzaci, protože jej nevyplatil v daných termínech. Je to tedy tak, že já mám nárok na celou částku odstupného od zaměstnavatele + kompenzaci z Úřadu práce? Moc Vám děkuji za vysvětlení.

Vážená paní,
pokud se týká problematiky kompenzace, pak její výše je řešena ust. § 44b ost. 2 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, které zní: "Výše kompenzace se stanoví jako násobek doby, za kterou náleží odstupné, odchodné nebo odbytné, a 65 % průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v jeho posledním ukončeném zaměstnání podle pracovněprávních předpisů; pokud se u něho tyto pracovněprávní předpisy neuplatňovaly vzhledem k úpravě stanovené zvláštními právními předpisy pro právní vztah, ve kterém vykonával své poslední ukončené zaměstnání, zjistí se pro účely podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci jeho průměrný měsíční čistý výdělek obdobně podle pracovněprávních předpisů"

V případě, že krajská pobočka Úřadu práce ČR poskytne uchazeči o zaměstnání tzv. kompenzaci, protože zaměstnavatel odstupné nevyplatil, postupuje dále ve smyslu odst. 6 shora uvedeného ust. : "O výši vyplacené kompenzace informuje krajská pobočka Úřadu práce zaměstnavatele do 3 pracovních dnů od nabytí právní moci rozhodnutí. Zaměstnavatel je povinen uvedenou částku Úřadu práce uhradit do 10 pracovních dnů od doručení této informace, a to i v případě, že dlužné odstupné již vyplatil. Nesplnění této povinnosti oznamuje Úřad práce celnímu úřadu příslušnému podle sídla zaměstnavatele, který je právnickou osobou, nebo bydliště zaměstnavatele, který je fyzickou osobou."

Ze shora uvedeného vyplývá, že příslušná krajská pobočka nezkoumá, zda bylo odstupné zaměstnavatelem uchazečce o zaměstnání následně vyplaceno. Svou pohledávku z titulu tzv. kompenzace vůči zaměstnavateli uplatňuje Úřad práce ČR bez ohledu na skutečnost, že již odstupné uchazečce o zaměstnání poskytl. Lze podotknout, že odstupné je soukromoprávní nárok, čili v případě, že budete "přeplacena", pak je věcí bývalého zaměstnavatele, zda a případně jakým způsobem by jím vyplacené finanční prostředky po Vás vymáhal.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.