Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Vztahy, výchova – psychologická poradna

12.11.2013

Dobrý den,
mám dotaz ohledně mého 7 letého syna. Měl odklad školní docházky (sociál. nevyzrálost, je drobné postavy). Ve školce byl bez problémů až na jídlo (skoro nic tam nejedl), ale ke konci loňského školního roku (květen a červen), když jsme v pondělí přišli do školky, začal brečet. Pak za chvíli se ve třídě uklidnil a byl bez problémů. Ostatní dny už ráno nebrečel. Když jsem se ho ptala na důvod, jestli mu třeba někdo ubližuje, tak mě řekl, že ne, jen prý už nechce do školky chodit, že ho to tam nebaví. Nyní v 1. třídě ze začátku ráno taky brečíval, teď už je to lepší, brečel jen ve čtvrtek po podzimních prázdninách. Včera na třídní schůzce mě, ale paní učitelka říkala, že začne brečet třeba, když nemůže něco najít v aktovce nebo když má v šatně odkopnutou bačkoru. Že mu řekne, ať to na ni nehraje a jde hledat, že všechno vždy má. Tak si prý utře slzy a je pak v pohodě. Nechápu proč se tak chová. Ptala jsem se ho, ale řekne mě akorát, že se mu nechce do školy chodit. Přitom s učením problémy nemá, je pozorný, snaživý, ve škole nezlobí. Akorát je introvert, nejradši je doma, nechce moc nikam chodit, odmítá navštěvovat kroužky. Když jdeme na nějakou akci pro děti, nechce se účastnit soutěží. Ze začátku školního roku se odmítal ve třídě bavit s dětmi, které nezná, teď už je to trošku lepší. Ale doma se chová opačně, dělá machírka i před ostatními členy rodiny, kteří přijdou třeba na návštěvu a ke svému nejlepšímu kamarádovi taky chodí rád. Máme navštívit psychologa nebo z toho vyroste. Děkuji moc za radu.

Dobrý den,

v první řadě klobouk dolů před tím, jak jste citlivě popsala reakce a chování Vašeho syna. Pláč ve škole může být na jednu stranu póza, ale na druhou stranu výraz bezmocnosti, neschopnosti poradit si s komplikovanou situací. Jak píšete, Váš syn je introvert, což odpovídá i tomu, že nerad mluví o svých pocitech, a také se nerad vystavuje konfrontaci a srovnávání s ostatními - a přitom zřejmě touží po uznání.
Na Vašem místě bych ho sledovala, zda nejeví známky přílišného stresu (koktání, špatný spánek, bolení bříška, bolení hlavy) a zda se situace ve škole má tendenci měnit. Přitom mu můžete pomoci nikoli tím, že ho budete ochraňovat před dalšími nároky, ale že ho jim opatrně vystavíte. Ve školním věku se sebevědomí dětí utváří především kontaktem s vrstevníky, ve škole i při zájmové činnosti. Postupem času by možná mohl začít chodit do kroužku, kam chodí i jiní jeho kamarádi a pro který by měl vlohy (asi nemá cenu ho nutit sportovat nebo naopak hrát na nástroj, pokud by tíhnul k něčemu jinému). Zkuste se také podívat na to, jak se ve Vaší rodině mluví o výkonu, úspěchu a neúspěchu (i jinak než vůči němu) - děti jsou na to obvykle velmi vnímavé a rychle přejímají hodnoty dospělých. Pokud by se zdálo, že je celá situace na něj příliš náročná, vyhledala bych nejspíš pedagogicko-psychologickou poradnu, se kterou už zřejmě máte zkušenost, nebo jiného psychologa, který pracuje s dětmi, pro nasměrování k další práci s ním. Věřím ale, že to Váš syn s Vaší pomocí dokáže zvládnout a posunout se dál, ať už se rozhodnete pomoc vyhledat nebo nikoliv.

Držím Vám i Vašemu synovi palce,

Autor(ka) odpovědi: Eliška Kodyšová
Kategorie dotazu: Vztahy, výchova – psychologická poradna
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.