Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Střídavá péče rodičů po rozvodu

07.11.2013

Dobry den,Zajima mne jakou mam sanci na ziskani deti do stridave pece.Byvala tchyne popouzi deti proti jejich otci/bezduvodne/,
deti to spatne snaseji.S byvalou manzelkou radeji nekomunikuji,nebot kdykoliv neco reknu ,zacne vriskat na celou ulici abych se ji nepletl do zivota atp.Posledne mi malem rozbila okenko u auta,a aby z jeji strany nedoslo k fyzicke konfrontaci musel jsem zbabele ujet.Za dobu manzelstvi jsem byl spise ja tata i mama dohromoady,obhajoval deti proti jejich matce,ktera je psychicky deptala protichudnymi prikazy,neopravnenou zlobou atd.Po rozvodu dohodou kdy jsem souhlasil se sverenim deti do vyhradni pece matky jsem predpokladal/mozna naivne/ze v pripade ,ze se vyresi otazka bydleni/Matka deti a pritel bydleli do nedavna v mem dome ktery se nedal prodat/ zazadam o stridavou peci.V jednom vasem clanku se dozvidam ze musi souhlasit matka i otec.
To se pravdepodobne nestane,Dokonce i dcera se kterou jsem to probiral a drive mela zajem o stridavou peci jiz byla ovlivnena tak ze zmenila nazor a pri opetovnych dotazech mne odkazuje na jejich matku.
.Myslite ze je nejaka sance?

Vážený pane,
rozhodnutí soudu nelze předjímat, soud bere v úvahu všechny okolnosti a rozhoduje v zájmu dítěte. Souhlas matky se střídavou péčí není rozhodující, vzájemná shoda všech zúčastněných by samozřejmě řízení zjednodušila, nicméně není podmínkou střídavé péče (viz níže citovaný nález Ústavního soudu). Soud přihlédne mj. k vyjádření dítěte, znalců (např. psychologa), sleduje zázemí, které je rodič schopen pro dítě vytvořit, citové vazby mezi rodičem a dítětem,schopnost se o dítě samostatně postarat apod.. Předpokladem pro střídavou péči je také skutečnost, že bydliště rodičů nejsou příliš vzdálena od sebe, podmínkou je, aby dítě navštěvovalo jednu školu apod.
Níže uvádím část z nálezu ústavního soudu:
III.ÚS 1206/09 ze dne 23.02.2010
Posouzení zájmu dítěte z ústavněprávního hlediska
Poznámka: Abstrakt a právní věty nejsou součástí rozhodnutí Ústavního soudu; jejich význam je pouze anotační a informativní. Abstrakty vybraných rozhodnutí vytváří analytický odbor Ústavního soudu. Právní věty formuluje soudce zpravodaj, resp. jeho kancelář pro rozhodnutí publikovaná ve Sbírce nálezů a usnesení Ústavního soudu.
Právní věty
Svěření dítěte do výlučné výchovy jednomu z rodičů nesmí být výrazem ústupku vzájemné rivalitě rodičů, která jen sleduje „boj o dítě“, případně nízké pohnutky jednoho rodiče k trýznění druhého rodiče skrze své vlastní dítě. Soudy mohou a mají využívat prostředků poskytnutých jim zákonem o rodině [např. ustanovení § 43 odst. 1 písm. a) a § 44], kterými mohou postihovat toho z rodičů, který ať už záměrně, anebo z nedbalosti maří veřejný zájem na řádné výchově a rozvoji osobnosti dítěte.
Jsou-li jinak dány podmínky pro to, aby v době po rozvodu bylo dítě svěřeno do výchovy obou rodičů (společné či střídavé), a jedinou překážkou je nesouhlas jednoho z rodičů, musí se obecné soudy dostatečným způsobem zaměřit na důvody tohoto nesouhlasu a zjistit, zda by tvrzené skutečnosti intenzivním způsobem negativně zasahovaly do zájmu dítěte.
Soud nemusí takové dokazování provádět, je-li nesouhlas rodiče založen jen na zjevně iracionálním nebo nepřezkoumatelném důvodu. Jestliže půjde o tento iracionální či nepřezkoumatelný důvod, anebo bude v řízení prokázáno, že jde o nesouhlas spočívající na důvodu prokazatelně nemajícím negativní vliv na zájem dítěte, nemohou soudy na tomto nesouhlasu vystavět rozhodnutí, kterým návrhu na svěření dítěte do střídavé (společné) péče nevyhoví.
Opačný postup je totiž v rozporu se základním právem druhého rodiče na spravedlivý proces dle čl. 36 Listiny základních práv a svobod a současně zásahem nejen do jeho základního práva vychovávat a pečovat o své dítě dle čl. 32 odst. 4 Listiny základních práv a svobod, ale i do základního práva dítěte na rodičovskou výchovu a péči dle téhož článku Listiny základních práv a svobod.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.