Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Sídlo firmy a pracovní poměr

10.11.2013

Dobrý den,
v lednu 2014 mi končí RD. Po dobu trvání jsem nebyla se zaměstnavatelem v kontaktu,na uvedené adrese v OR jsem ho ani jednou nezastihla, dokonce mi bylo jinou firmou řečeno, že se tam vůbec nikdo nezdržuje.Jiný kontakt bohužel nemám a původní kontakty již nefungují, jelikož po dobu RD došlo k přestěhování firmy. Můžete mi prosím poradit jak nyní postupovat? Zaslat doporučený dopis s tím, že mi končí RD a že bych ráda nastoupila do zaměstnání? Je zaměstnavatel povinen písemně odpovědět?Popř. jakou formu výpovědi zvolit a co by v ní mělo být uvedeno aby vznikl nárok na finanční podporu na úřadě práce? Děkuji

Dobrý den,
pokud došlo k přestěhování firmy, ale sídlo společnosti je pořád stejné, tak je nutné veškerou korespondenci doporučeně nebo doporučeně s dodejkou zasílat na sídlo společnosti. V případě, že se dopisy vrací zpět, je sice pro Vás řádně doručeno, ale v podatelně, kdybyste se domáhala nástupu zpět do zaměstnání a zaměstnavatel mlčel, musela byste se obrátit buďto na inspekci práce v daném místě s tím, že zaměstnavatel Vám nepřiděluje práci, neumožňuje Vám pracovat nebo na soud. Soudní řízení b y v tomto případě bylo zdlouhavé, časově a finančně náročné. Bohužel, abyste měla podporu v nezaměstnanosti počítánu z průměrného výdělku používaného pro pracovněprávní účely, musela byste po návratu z rodičovské dovolené, alespoň den skutečně odpracovat a to se obávám, že nebude ve Vašem případě možné. Proto pak se podpora v nezaměstnanosti počítá ze mzdy v národním hospodářství.
Správně by Vám měl dát zaměstnavatel (pokud pro Vás nemá práci v souladu s Vaší pracovní smlouvou) výpověď z důvodu nadbytečnosti, kdy běží dvouměsíční výpovědní doba a náleží Vám odstupné.
Závěr:
Napište dopis, že chcete zpět po RD do práce. Pokud se Vám dopis vrátí nebo i nyní zkuste vypátrat „správní kontakt“ pomocí inspekce práce (potřebuje nastoupit nebo řádně ukončit pracovní poměr), Vaší zdravotní pojišťovny, příslušné správy sociálního zabezpečení, kdy by Vás neměli odmítnout, protože si chcete dát věci popořádku, tj. zkontrolovat placení pojištění.
Myslím si, že pro Vás bude důležité mít řádně ukončený pracovní poměr, abyste mohla do evidence úřadu práce, pokud chcete pracovat. Také můžete být žena v domácnosti, kdy je stát plátcem zdravotního pojištění, a to dle zákona č. 48/1997 Sb. : za osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti. V tomto případě pak nezapomeňte na oznamovací povinnost vůči pojišťovně.
Přeji hezký den.

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.