Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovská práva

10.11.2013

Dobrý den.
Po fyzickém napadení mé dcery minulý rok v únoru, které řešila i policie a na její doporučení se dcera odstěhovala k nám rodičům, dcera rovněž podala žádost o rozvod. Byla po narození dítěte( nyní 4 a 1/2 roku) opakovaně psychicky týrána, její ( ještě ) manžel měl ještě v době kdy spolu žili milenku. Dceru ponižoval, ekonomicky vydíral, odvážel jí malé dítě mimo domov bez udání kam jede. Dcera navštěvuje psychologa, ROSA, Mediace atd. On si naprosto vše nahrává, u soudu, na OSPOD, u přestupkových komisí, na mediaci, prostě vše. Dcera má zakázáno z ROSA se s ním telefonicky bavit, když ví, že si vše nahrává. V poslední době vyšlo najevo, že si nahrává i jejich dítě a nahrávky používá k argumentaci na OSPOD, kde uvádí, že s malou manipulujeme atd. Vnučka je ochotná třeba za hračku udělat ( říct) cokoliv. Je to dítě. Nahrávána je i v autě, kdy dcera byla svědkem, když si otec pro dítě přijel se svou souč. milenkou, že zapnul nahrávadlo, otočili se dozadu k vnučce a mluvili na ni. Máme obavy o duševní zdraví vnučky, protože je to dítě, které může být pomocí nepřípustných kapciozních otázek manipulováno k odpovědi, kterou tazatel potřebuje, za účelem škodit matce. On totiž mé dceři už v manželství vyhrožoval, že ji o dceru připraví a že k tomu použije všechny prostředky. On že má peníze a může všechno a ona holou pr... a nemůže nic. Platí pouze 2.000,- které si určil sám, dcera odešla po mateřské a díky tomu, že neustále musí chodit po úřadech, nemůže najít práci, kde by mohla otci předávat dcerku jeden týden v 15. hod ve středu do 18.hod. a další týden v pátek v 15.hod do neděle 18. hod. Tak ji podporujeme s manželem, oba jsme důchodci dlouholetí a mnažel je vážně nemocen. Má právo si vnučku takto beztrestně nahrávat a může tyto nahrávky proti mé dceři uplatňovat zcela beztrestně? Nejde o týrání dítěte a pokračování psychického týrání matky dítěte?
Dle PO dostává naprosto ke styku dcerku bez problémů, problémy dělá on, přijíždí pozdě bez upozornění a pozdě ji vrací a snaží se vyvolávat konflikty slovním napadáním a obviňováním mé dcery. Ta ale nereaguje.
Děkuji za odpověď

Dobrý den,
otec i matka mají ke svému dítěti stejná práva, takže, podle mého názoru, nepůjde odmítnout, aby si otec svou dceru nahrával. Je zjevné, že tím sleduje sběr důkazního materiálu pro případné budoucí opětovné řízení týkající se svěření dítěte do výchovy jednomu z rodičů či oběma do střídavé péče. Otázku, zda to může zanechat na dítěti nějaké psychické následky, je třeba směřovat hlavně k dětskému psychologovi a to ne jen tak obecně, ale konkrétně k tomu, který má možnost s dítětem se vidět, pracovat a posoudit, jaký vliv na ni má chování jeho rodičů a dalších osob. Protože se dá očekávat, že otec dítěte bude proti jeho matce nahrávky používat, tak je dobré, aby i ona se snažila průběžně dokladovat otcovo chování, to, že nedodržuje časy styku, který mu byl stanoven soudním rozhodnutím, dokladovat neustálé napadání, jak uvádíte a mít zkrátka dostatek argumentů proti žalobě na svěření dítěte do péče otce. Soudy nebudou posuzovat pouze hledisko finanční, kdy by otec, který vydělává a nemusí se dosud o dítě starat měl samozřejmě navrch, bude se zabývat všemi relevantními skutečnostmi, které svědčí v prospěch dítěte samotného.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.