Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: určení otcovství otcem

08.11.2013

Dobrý den,
Chtěla bych se Vás zeptat na pár informací co se týče určení otcovství.

S přítelem jsem bydlela v jeho domě a otěhotněla jsem. V době těhotenství jsme se rozešli a nyní bydlím u svých rodičů. V době kdy jsme spolu žili mi na nic nepřispíval. Ted když se blíží termín porodu najednou má zájem o určení otcovství což já si nepřeji.Nechci aby byl uvedený v RL dítěte. Když jsem mu řekla že ho neuvedu jako otce řekl mi že to dá k soudu že má na něho právo. Chtěla bych se proto zeptat zda má nějaký právo na malého když nebude uvedený jako otec a jestli může soudní cestou vyhrát spor o určení otcovství ikdyž si to nepřeji? Vím že může podat k soudu že žádá o testy DNA. Musela bych se podrobit s malým testům a pak když bude mít z DNA potvrzené že je otcem má nějaké právo na malého? Může mě donutit soud k tomu abych ho uvedla jako otce i přes můj nesouhlas? Má pak právo vídat malého? Prosím poradtě mi děkuji

Dobrý den,
pokud je bývalý přítel otcem syna, pak má samozřejmě právo být uveden v jeho rodném listě jako otec dítěte. Pokud s tím nesouhlasíte, pak se otec může obrátit na soud.Určení otcovství soudem je legislativně upraveno v § 54 zákona č. 94/63 Sb., o rodině, v platném znění. Je zde stanoveno, že nedojde-li k určení otcovství, může matka, dítě i muž, který o sobě tvrdí, že je otcem, navrhnout, aby otcovství určil soud - i když matka nesouhlasí. Podmínkou je okolnost, že nedošlo k určení otcovství souhlasným prohlášením rodičů dítěte. Za otce dítěte je považován muž, který měl s matkou dítěte pohlavní styk v době, do které neprošlo od narození dítěte méně než 180 a více než 300 dnů, pokud jeho otcovství nevylučují závažné okolnosti.Ke zjištění, zda jsou dány závažné okolnosti, které vylučují otcovství žalovaného slouží výslech účastníků řízení, výslech svědků, listinné důkazy a dále znalecké posudky z oblasti zdravotnictví.

Podání žaloby na určení otcovství není - na rozdíl od žaloby na popření otcovství - omezeno žádnou lhůtou. Žalobu na určení otcovství tedy může otec podat kdykoliv. Za podání žaloby o určení otcovství se neplatí soudní poplatek. Pokud ale žalobce bude soudem určen jako otec dítěte, Vy budete muset zaplatit veškeré náklady, které v průběhu řízení vznikly státu (za znalecké posudky, testy DNA) a případně i náklady za právní zastoupení, jízdné k soudu žalobce apod.

Řízení o určení otcovství je spojeno ze zákona s řízením o výchově a výživě nezletilého dítěte. Pokud soud určí otcovství , zároveň upravuje výchovu a výživu nezletilého dítěte. Svěří dítě do péče jednoho z rodičů a upraví výživné od narození dítěte.Soud při určování výživného zkoumá, jaké jsou možnosti, schopnosti a majetkové poměry povinného rodiče.Soud přihlíží k celkovým majetkovým poměrům rodiče (nejenom výši mzdy)a taktéž může zkoumat, zda se povinný rodič nevzdal bez důležitého důvodu výhodnějšího zaměstnání nebo majetkového prospěchu či zda nepodstupuje nepřiměřená majetková rizika. Dalším kritériem pro stanovení výživného jsou odůvodněné potřeby dítěte, přičemž rozsah jeho potřeb závisí zejména na jeho věku, zdravotním stavu, způsobu přípravy na budoucí povolání, zájmech a zálibách. Zákon výslovně uvádí, že dítě má právo podílet se na životní úrovni svých rodičů a pokud rodiče nežijí spolu má dítě právo podílet se na životní úrovni toho z rodičů, jehož životní úroveň je vyšší.Pokud by otec svým jednáním vážně ohrožoval vývoj dítěte, je možné se následně obrátit na soud se žalobou na omezení či dokonce zákaz styku, ale to opravdu jen v závažných případech.

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.