Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Více pracovních poměrů

03.11.2013

Dobrý den,
jsem nyní na rodičovské dovolené. Rodičovská dovolená mi končí 31.12.2014, rodičovský příspěvek pobírám do července 2014. Jsem zaměstnaná jako učitelka státní MŠ (smlouva na dobu neurčitou) a po RD předpokládám návrat na své původní místo. Nyní zvažuji nabídku pracovat na HPP (zkrácený či plný úvazek) od ledna 2014 do prosince 2014 jako vychovatelka u soukromé firmy (poté bych se vrátila do původního zaměstnání). Zajímalo by mě:
1. zda je to vůbec možné – mít HPP u „nového“ zaměstnavatele, když u původního (stávajícího) zaměstnavatele čerpám RD? A je možné u nového zaměstnavatele uzavřít smlouvu na dobu neurčitou (s tím, že bych poté dala výpověď a vrátila se do původního zaměstnání)?
2. Pokud jsem na RD, beru RP, budu pracovat na HPP a případně syn onemocní a budu s ním muset zůstat doma – je to možné? (Nejde mi o vyplácení dávek za ušlý zisk, ale je vůbec možné, když čerpám RP a jsem na RD, vzít si na dítě „paragraf“?)
3. Zvažujeme ještě druhé dítě. Pokud bych otěhotněla, musím ze zdrav. důvodů zůstat doma. Jak se řeší tato situace? Je vůbec možné být v pracovní neschopnosti u nového zaměstnavatele, když pobírám RP a jsem na RD?
5. Pokud bych otěhotněla v době, kdy bych pracovala u nového zaměstnavatele (rok 2014), z čeho mi bude vypočítávána nemocenská a případně PPM (kterou bych případně nastoupila až v roce 2015) ? Pokud bych otěhotněla, do původního zaměstnání bych sice od ledna 2015 „nastoupila“, ale byla bych ihned v pracovní neschopnosti. Byla by mi vyplácena nemocenská a případně PPM (kterou bych čerpala u stávajícího zaměstnavatele) z příjmu z roku 2014, (který bude o dost nižší, než mám u stávajícího zaměstnavatele) nebo z příjmu, který jsem měla před současnou RD?
4. Chápu dobře, že jako učitelka MŠ nemusím zaměstnavatele žádat o souhlas k vykonávání stejné činnosti podle §304, odst. 3 zákoníku práce?
Předem velice děkuji za odpovědi.

Dobrý den,
možné to je, můžete uzavřit i pracovní poměr na dobu neurčitou, ale pozor na výpovědní dobu, pokud budete podávat výpověď.Pracovní poměr skončí totiž až uplynutím výpovědní doby, která počíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. Výpovědní doba je dvouměsíční, po tuto dobu jste povinna vykonávat práci podle pracovní smlouvy.

Zaměstnanec může mít vedle sebe několik pracovních poměrů, ovšem u každého zaměstnavatele musí plnit řádně své pracovní povinnosti. To, že má zaměstnanec vedle sebe několik pracovních poměrů, naráží na jeden jediný problém, a to je souhlas toho prvního zaměstnavatele, s výkonem jiné výdělečné činnosti, pokud se jedná o shodný předmět činnosti.
Zákoník práce v § 304 uvádí:
㤠304
(1) Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.

(2) Jestliže zaměstnavatel souhlas podle odstavce 1 odvolá, musí být odvolání písemné; zaměstnavatel je povinen v něm uvést důvody změny svého rozhodnutí. Zaměstnanec je pak povinen bez zbytečného odkladu výdělečnou činnost skončit způsobem vyplývajícím pro její skončení z příslušných právních předpisů.

(3) Omezení stanovené v odstavci 1 se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti. Dle mého názoru se pedagogická čiinost týká i Vás a není nutné o souhlas zaměstnavatele žádat.

Pokud syn onemocní, pak ze zaměstnání, kde čerpáte rodičovskou dovolenou nárok na dávku ošetřovného nevzniká, ovšem v dalším zaměstnání samozřejmě můžete při splnění zákonných podmínek nárokovat jak dávku ošetřovného, tak i Vaše nepřítomnost by měla být omluvena. Pobírání rodičovského příspěvku a nemocenského v jiném zaměstnání než kde čerpáte rodičovskou dovolenou se nevylučuje a souběh dávek je možný.

Pokud byste byla v pracovní neschopnosti v době, kdy byste pracovala u nového zaměstnavatele, nemocenské/náhrada mzdy od zaměstnavatele by se Vám počítalo z tohoto pracovního poměru. U prvního je nemocenské možno nárokovat až po skončení rodičovské dovolené.
Pokud byste již nastoupila do "původního" zaměstnání a uplynula by již ochranná sedmidenní lhůta z druhého zaměstnání, náleželo by Vám nemocenské/náhrada mzdy pouze od prvního zaměstnavatele z příjmů u tohoto zaměstnavatele.
Co se týká PPM, pak platí, že od 1.1.2012 bylo zrušeno ustanovení o zaměstnání namísto (§ 14 odst. 3 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění). Nárok na PPM se tedy bude posuzovat v každém zaměstnání samostatně a budete-li splňovat podmínky nároku na PPM v obou zaměstnáních, bude Vám pak PPM náležet z obou zaměstnání (přičemž v tomto případě se vyplácí jen jedna dávka, vypočítaná z úhrnu neredukovaných denních vyměřovacích základů z obou zaměstnání).
Nárok na PPM Vám vznikne z prvního zaměstnání (zde je ustanovení § 19 odst. 4 zákona č. 187/2006 Sb. které říká, že u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství (PPM) z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství-PPM; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle právních předpisů. To znamená, že Vaše PPM by neměla být nižší než u předchozího dítěte.)
V případě, že i u druhého zaměstnání splníte podmínky nároku (aktuální účast na nemocenském pojištění nebo nástup na PPM v ochranné lhůtě (max 180 dní, pokud ukončíte pracovní poměr jako těhotná) a získala jste v něm aspoň 270 kalendářních dnů účasti na nemocenském pojištění, pak Vám nárok na PPM vznikne i z tohoto zaměstnání.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Výdělečná činnost na MD a RD
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.